Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  26. vesmírný týden 2023

26. vesmírný týden 2023

Mapa oblohy 28. června 2023 ve 23:00 SELČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 6. do 2. 7. 2023. Měsíc bude mezi první čtvrtí a úplňkem. V neděli večer nabídne LunarX. Venuše je nyní na obloze nejjasnější a nedaleko ní je slabý Mars. Ráno je dobře vidět Saturn a vylézá už i Jupiter. Merkur je v koronografu SOHO. Na Slunci je několik aktivních oblastí a došlo k několika erupcím. Česká sonda LVICE2 se představila v Praze. Do kosmu se má vydat evropský dalekohled Euclid s cílem přesněji změřit rozložení galaxií v části vesmíru. Připomínáme 115. výročí tunguzské katastrofy a 20 let od vynesení české družice MIMOSA.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v pondělí 26. června v 9:50 SELČ. Již v neděli 25. 6. večer po 20. hodině bude na rozhraní světla a stínu nejlépe viditelný útvar LunarX.

Planety
Venuše (−4,6 mag) a Mars (1,7 mag) se na večerní obloze jeví v kvazikonjunkci. Jsou k sobě nejblíže, asi 3,6 stupně a blíže už se nedostanou. Venuše se začne koncem týdne vracet do konjunkce se Sluncem. Ráno je dobře vidět Saturn (0,8 mag) a níže nad jihovýchodním obzorem je také slabý Neptun (7,9 mag) a těsně nad obzorem je jasný Jupiter (−2,2 mag). Na snímcích koronografu LASCO C3 observatoře SOHO se v týdnu zprava objeví Merkur, který bude koncem týdne v horní konjunkci se Sluncem.

Aktivita Slunce je zvýšená. Kromě mnoha skvrn se v jedné aktivní oblasti po delší odmlce odehrála erupce nejvyšší kategorie X1 a poté ještě střední M5, obě doprovázené výronem plazmatu (CME). Tato aktivní oblast je nyní poblíž středu kotouče a bude v geoefektivní poloze celý týden, ale není už tolik aktivní a může jen překvapit. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Sezóna nočních svítících oblak (NLC) je letos chudá na jasné úkazy. Jeden úkaz byl viditelný v pátek z Irka a první slabší oblaka se objevila nízko nad obzorem i u nás v sobotu 24. 6. večer před 23. hodinou. 

NLC 24. 6. 2023 ve 22:45 z Jablonce nad Nisou Autor: Martin Gembec
NLC 24. 6. 2023 ve 22:45 z Jablonce nad Nisou
Autor: Martin Gembec

Kosmonautika

V pražském planetáriu byla představena česká sonda LVICE2 (Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer), která by se jako první taková měla vydat dál než na oběžnou dráhu. Jejím cílem je Měsíc. Jde o tzv. ambiciózní misi v rámci spolupráce Ministerstva dopravy a Evropské vesmírné agentury. Jde o historicky největší a nejtěžší českou kosmickou misi, první s vlastním pohonným systémem a aktivní navigací, nejdále letící – na první samostatnou misí k Měsíci a také nejkomplexnější misi s vědeckým přínosem na světové úrovni. Nyní je vše ve fázi příprav projektu a pokud projde finálním výběrem, měla by být samotná sonda chystána od roku 2024 a start je plánován na rok 2028.

Nad česko-polským pomezím (přibližně Kladsko) byl v noci na pátek 23. 6. k vidění zánik družice. Hořící trosky letěly z jihu k severu a byly natočeny polským pozorovatelem pod jménem Karol.

1. července v 17:11 SELČ je pomocí rakety Falcon 9 plánováno vypuštění evropského vesmírného dalekohledu Euclid, která má měřit rozložení a vzdálenost galaxií asi na jedné třetině oblohy do vzdálenosti až 10 miliard světelných roků. Cílem je pochopit rozložení galaxií v prostoru a čase a vlivu temné hmoty a energie na rozpínání vesmíru. Detailně se o těchto kosmologických otázkách rozepsal Vítězslav Škorpík na webu Kosmonautix.cz. Dalekohled by měl pracovat asi 6 let v okolí libračního centra L2 soustavy Země-Měsíc, podobně, jako dalekohled JWST.

V uplynulém týdnu padl shodou okolností také rekord v minimálním časovém odstupu mezi dvěma starty Falconu 9 z jedné rampy. 19. června v 00:21 SELČ raketa vynesla telekomunikační družici Satria a ze stejné rampy SLC-40 na Floridě se vznesl Falcon 9 se Starlinky (mise 5-12) již 23. 6. v 17:35 SELČ. Odstup tedy činil 4 dny 17 hodin 14 minut.

Raketa Delta IV Heavy startuje 22. 6.  z Floridy na svoji předposlední misi s družicí NROL-68
Raketa Delta IV Heavy startuje 22. 6. z Floridy na svoji předposlední misi s družicí NROL-68
ULA obstarala 21. června předposlední start velké rakety Delta IV Heavy. Ta vynesla armádní družici NROL-68. Šlo o poměrně těžkou družici určenou na geosynchronní nebo geostacionární dráhu. Poslední misi NROL-70 by měla Delta IV Heavy obsloužit v únoru 2024.

22. června provedli ruští kosmonauté Prokopjev a Petělin výstup z ISS do volného kosmu. Zajímavostí výstupu bylo, že byl z vnějšku stanice stažen rovněž materiálový experiment zkoumající vliv kosmického prostředí podobu 18 let 10 měsíců a 19 dnů! Michal Václavík rovněž uvedl, že na konci vycházky bylo odhozeno několik nepotřebných věcí, které vytvořily netradiční druh kosmické tříště, mezi nimi byly totiž dva ručníky.

Výročí

27. června 1978 (45 let) odstartoval v rámci programu Interkosmos druhý kosmonaut ze socialistického bloku. Stalo se tak při letu lodi Sojuz 30 a na palubě byl Polák Mirosław Hermaszewski a Rus Pjotr Klimuk. Společně navštívili orbitální stanici Saljut 6.

27. června 1978 (45 let) odstartovala družice SEASAT. Jednalo se o první satelit určený k výzkumu oceánů. Prohlížel si je pomocí radaru. Sledovala se výška vln, vítr a změny povrchu oceánů. Po 105 dnech však jeho činnost ukončil zkrat.

29. června 1868 (155 let) se narodil významný americký astronom Georg E. Hale. Za svůj život prošel několika známými observatořemi (například Yerkes, Mount Wilson nebo Palomar). Na Mt. Wilsonu spolu se Shapleyem a Hubblem položili základy moderní astronomie. Později byl po něm pojmenován velký pětimetrový dalekohled na Palomaru. Ten byl do postavení šestimetru na Kavkazu dlouhá léta největším na světě a přinesl mnoho objevů.

Tunguzka: Největší nedávný impakt
Tunguzka: Největší nedávný impakt
30. června 1908 (115 let) se nad Sibiří událo něco, co zůstává i po sto letech trochu tajemnou událostí, která však nejspíš znamená dopad největší planetky v moderních dějinách lidstva. Tzv. tunguzská katastrofa by určitě znamenala velkou nepříjemnost, kdyby s velkým štěstím nesrovnala se zemí jen velké plochy lesa téměř neobydlené sibiřské tajgy. Důkazem budiž nedávný čeljabinský bolid, kdy menší asteroid vybuchl vysoko nad zemí. A to i zde bylo štěstím, že k explozi došlo relativně vysoko. Alespoň tak máme představu, co dopad takové planetky znamená.

30. 6. 2003 (20 let) byla raketou Rokot vynesena české družice MIMOSA (Micromeasurements of Satellite Acceleration, česky Mikroměření satelitních zrychlení). Byla to česká družice určená k výzkumu atmosféry pomocí mikroakcelerometru MACEK. Hned po startu se úspěšně oddělila od nosné rakety a bylo s ní navázáno první radiové spojení. V následujících dnech se však objevily technické problémy – nepodařilo se uvolnit (odaretovat) mikroakcelerometr MACEK – čímž byla znemožněna zamýšlená vědecká měření.

Výhled na příští týden 

  • Venuše v největším lesku
  • výročí: Henrietta Leavittová
  • výročí: Explorer 38, RAE-A
  • výročí: Nozomi (start)
  • výročí: Lysithea
  • výročí: Fobos 1 (start)
  • výročí: Opportunity (start)

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Dění na obloze v roce 2023 - článek na astro.cz
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: SEASAT, Georg Hale, Sojuz 30, Tunguzská katastrofa, Vesmírný týden, MIMOSA


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »