Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  28. vesmírný týden 2011

28. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy 13. 7. 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 13. 7. 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 11. 7. do 17. 7. 2011.

Měsíc se blíží k úplňku. Rozlučte se se Saturnem. Ráno je pěkný Jupiter. ISS přeletá přes Slunce. Dawn se dostane k planetce Vesta. Nad ránem je vidět kometa Garrad.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. července 2011 ve 23:00 SELČ, zdroj: Stellarium.

Obloha:

Měsíc bude v úplňku v pátek 15. července. Prochází nízko nad obzorem Střelcem a Štírem, takže stěží po většinu týdne překoná výšku 20 stupňů nad horizontem.

Planety viditelné okem: večer se pomalu loučíme se Saturnem (0,9 mag) v souhvězdí Panny. Stále je pěkně viditelný prstenec a podle podmínek i další detaily.
Jupiter (-2,3 mag) v souhvězdí Berana je poměrně výrazným objektem nad ránem na východě. Kromě rovníkových pásů můžeme zahlédnout i Velkou červenou skvrnu. Nejlépe ve čtvrtek, kdy je na středu kotoučku ve 2:23 SELČ. Protože v té době bude přecházet také Ió a jeho stín, stojí toto ráno určitě za zmínku.
Mars (1,4 mag) se nachází ráno v Býku. Napravo od něj, asi deset stupňů daleko, svítí jasná hvězda Aldebaran. Je to vhodná dvojice pro vyhledání triedrem na průzračném nebi.
Uran a Neptun na konci noci téměř vrcholí. První jmenovaná planeta svým jasem 5,8 mag hraničí s viditelností pouhým okem. Neptun slaví 12. července "narozeniny", od jeho objevu uplynul jeden neptunský rok.

Kometa C/2009 P1 (Garrad) bude ještě k zastižení nad ránem asi do středy, než ji přezáří Měsíc. Přečtěte si o kometě samostatný článek.

Aktivita Slunce je zase o něco vyšší. Tolik skvrn a tak rychle se objevujících jako o posledním víkendu dlouho nepamatuji. Aktuální výskyt skvrn si zkontrolujte na snímku z družice SDO.

NLC - noční svítící oblaka byla vidět nejlépe ze severních Čech 5. července. Od té doby se ani přes některé jasné večery nevyskytla. Zkoušejte to však dál.

Přelety ISS pokračují ve dne a některým pozorovatelům se "trefí" přímo na sluneční disk. Přelety 7. července jsem osobně zakusil při výletě s rodinou (aneb k čemu může být dlouhá nemoc dětí - to pak s vámi jedou třeba i na přelety ISS). O neúspěšném výletě za dvojpřeletem raketoplánu a ISS 10. 7. se raději nikde více nebudu rozepisovat, tak smolné zážitky jsem dlouho neměl. Doporučím vám raději opravdu sledovat další příležitosti na serveru Calsky.com. Pro zajímavost uvedu dopředu pro Středočechy, že jeden přelet tam nad Prahou vychází 20. července. Raketoplán už tedy nejspíš nevyfotíme.

Kosmonautika:

  • Dawn se blíží k planetce Vesta. Podle odhadu by 16. července měla Vesta převzít sondu svojí gravitací a ta postupně přejde na operační dráhu kolem planetky někdy během srpna letošního roku. Přes závadu s iontovým pohonem naštěstí manévr nadále pokračuje, příčina byla rychle napravena. Aktuální pozici uvidíte na simulovaném obrázku. Snímek z 1. července ukázal další zajímavé detaily včetně neobvyklé vystouplé oblasti.
  • Přes poměrně nepříznivou předpověď počasí se nakonec start raketoplánu Atlantis uskutečnil podle plánu. Snímky z mise můžete sledovat každý den v galerii Human Spaceflight (v menu STS 135 -> Mission Images vyberte den). Informace o průběhu letu čtěte v aktualizovaném článku.

Výročí

  • 11. července 1979 (32 let) zanikla v atmosféře stanice Skylab. Její části dopadly mimo jiné i do západní Austrálie, poblíž Perthu. Stanice měla sice po vypuštění řadu problémů, ale díky opravě se na ní nakonec vystřídaly tři posádky v lodích Apollo s celkem devíti astronauty.
  • 11. července 2010 (1 rok) nastalo doposud poslední úplné zatmění Slunce. V Polynésii jej pozoroval Miloslav Druckmüller v týmu porfesorky Shadii Habbalové. O expedici na Cookovy ostrovy si můžete pročíst v seriálu Petra Horálka. Další úplné zatmění Slunce se odehraje až přístí rok - 13. listopadu 2012 a bude viditelné v severní Austrálii.

Mapa červencové oblohy ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírný týden, Skylab


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M101 Větrník

Newton 150/750 + ZWO ASI 178 MC

Další informace »