Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Zatmění Slunce  >  Zatmění Slunce v letech 2011–2020  >  Zatmění Slunce 13. listopadu 2012

Zatmění Slunce 13. listopadu 2012

Úplné zatmění Slunce 13. listopadu 2012 v australském Cairnsu. Zdroj: Stellarium.
Úplné zatmění Slunce 13. listopadu 2012 v australském Cairnsu. Zdroj: Stellarium.
Úplné zatmění je od nás zcela nepozorovatelné, pás totality přechází přes Austrálii a Tichomoří. Zatmění spatří na severních australských poloostrovech oddělených Carpentanským zálivem. Na poloostrově v Severním teritoriu bude totalita v ranních hodinách vrcholit asi 2° nad obzorem, na poloostrově v Queenslandu se totalita odehraje u východního pobřeží kolem 14° nad obzorem. Nejdéle nad pevninou potrvá 2 minuty 5 sekund (Cairns a okolí), maximální délka zatmění v Tichomoří dosáhne 4 minut 3 sekundy. Kromě autralského kontinentu a přilehlých ostrovů ve Velkém bariérovém útesu nebude zatmění pozorovatelné z žádné pevniny.

Zatmění se bude odehrávat v předpovězené špičce sluneční aktivity 24. slunečního cyklu. Půjde tedy o velmi zajímavé zatmění, které by mělo být svým vzhledem velmi podobné zatměním z let 1999, 2001 a 2002 (chaotická paprskovitá koróna s jasnými jety, množství protuberancí a výraznější chromosféra). Na zatmění se chystá několik českých expedic. Níže naleznete odkazy na další informace o zatmění. (Zdroj: EAI).

Obsah

 

České a slovenské veřejné zájezdy


Podrobné informace o plánovaných expedicích najdete rovněž na stránkách o nejbližsích zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky, spravovaných Expresními astronomickými informacemi.

 

Animace pohybu měsíčního stínu po Zemi
(Autor: A. T. Sinclair)

Úplné zatmění Slunce 13 listopadu 2012
Úplné zatmění Slunce 13 listopadu 2012

Průběh zatmění

Zahraniční veřejné expedice

  • TravelQuest: Austrálie a Velký bariérový útes      
  • TravelQuest: Papua - Nová Guinea                         

České vědecké expedice

  • Shadow-Tracking Expedition 2012, Australia
  • VIII. expedice SAROS

 



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Zatmění Slunce 2012, Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »