Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Zatmění Slunce  >  Zatmění Slunce v letech 2011–2020  >  Zatmění Slunce 21. srpna 2017

Zatmění Slunce 21. srpna 2017

Zatmění Slunce 21. srpna 2017. Autor: Fred Espenak/NASA.
Zatmění Slunce 21. srpna 2017.
Autor: Fred Espenak/NASA.
Velmi výhodně položené úplné zatmění Slunce se bude odehrávat výhradně nad územím Spojených států. Zatmění začíná v ranních hodinách v severním Pacifiku a končí v Atlantickém oceánu odpoledne. Stín Měsíce postupně přejde přes Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínu, Georgii a Jižní Karolínu. Nejdéle potrvá ve státě Kentucky 2 minuty 41 sekund, přičemž zde dosáhne Slunce během totality 64° nad obzorem. Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechzí přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu. (Zdroj: EAI).

Video: Průběh zatmění nad USA
(anglicky, autor: NASA)

Průběh zatmění v USA a kam se vydat
(Autor animace: A. T. Sinclair)

Pás zatmění Slunce 21. srpna 2017 na území USA. Autor: Eclipsophile.com
Pás zatmění Slunce 21. srpna 2017 na území USA.
Autor: Eclipsophile.com

Průměrný výskyt oblačnosti nad USA v den zatmění dopoledne (nahoře) a odpoledne (dole). Čím je barva více do modra, tím méně oblačnosti se nad danou lokalitou 21. srpna nachází. Autor: Jay Anderson/Eclipsophile.com
Průměrný výskyt oblačnosti nad USA v den zatmění dopoledne (nahoře) a odpoledne (dole). Čím je barva více do modra, tím méně oblačnosti se nad danou lokalitou 21. srpna nachází.
Autor: Jay Anderson/Eclipsophile.com

Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017
Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017

Z hlediska klimatologické situace se vyplatí cestovat spíše na západní polovinu USA, tedy do států Oregon, Idaho, Wyoming či do Nebrasky, kde je poněkud sušší léto a úkaz tam nastane v dopoledních hodinách, tedy v době s obecně menším výskytem oblačnosti (ta se tvoří až pozdě dopoledne a odpoledne). Zatmění sice bude směrem na západ poměrně či podstatně kratší než v oblastech s maximálním trváním (od západního pobřeží se délka bude pohybovat okolo 1 minuty 50 sekund a poroste až ke 2 minutám 20 sekundám směrem do Oregonu), ale docela suché prostředí v kombinaci s velkými pláněmi a dlouhými dálnicemi v oblasti pásu zatmění dávají vysokou šanci úkaz spatřit na jasném nebi.

Podrobné informace naleznete na mnoha webových stránkách (viz níže), velmi pomocná je pak stránka klimatologa Jaye Andersona www.Eclipsophile.com. Mnozí celkem právem toto zatmění považují za "nejsnazší", neboť přímo při pobytu v USA bude panovat obrovská informovanost ohledně aktuálního vývoje počasí. Samotní Američané viděli na svém území úplné zatmění Slunce v několika státech naposledy v roce 1979 (a jen v Kalifornii pak v roce 1991), mají proto v plánu nesmírně koordinovaný a obsáhlý program pro širokou veřejnost, a to jak pro tuzemce, tak i pro cestovatele. Díky tomu, že zatmění probíhá i nedaleko několika národních přírodních parků, snad každý výlet spojí i s poznáváním přírodních krás USA. Další informace rovnež najdete v knize Tajemná zatmění.

Doporučujeme



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Zatmění slunce 2017, Slunce


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »