Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  33. vesmírný týden 2024

33. vesmírný týden 2024

Mapa oblohy 14. srpna 2024 ve 22:00 SELČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 8. do 18. 8. 2024. Vrcholí meteorický roj Perseid. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. Večer je extrémně nízko Venuše, od půlnoci už máme dobrý výhled na Saturn a nad ránem i na konjunkci dvojice Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Před 280 lety se narodil Pierre Méchain, objevitel komet a části objektů Messiérova katalogu.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v pondělí 12. 8. v 17:19 SELČ.

Planety
Merkur směřuje k dolní konjunkci se Sluncem a není viditelný. Večer je stále velmi špatně vidět Venuše (–3,8 mag), úhel s obzorem je velmi malý. Saturn (0,8 mag) je vidět poměrně dobře celou noc, ale nejvýše je až v druhé polovině noci. Mars (0,8 mag) a Jupiter (–2,2 mag) budou 14./15. srpna v konjunkci. Jsou od sebe opravdu malý kousek a rozdíl v jasu i barvě je poutavý okem i v dalekohledu.

Aktivita Slunce zůstává vysoká. Na povrchu bylo vidět opravdu velké množství skvrn a ta největší v aktivní oblasti AR3780 byla opravdu potěšením při pohledu okem i dalekohledem přes patřičný filtr. Docházelo i k erupcím a mělo to i slabší vliv na geomagnetické pole, ale polární záře od nás vidět nebyly. Uvidíme, zda aktivita v následujícím týdnu poklesne, nebo ne. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Kometa 13P/Olbers nyní prochází hvězdokupou ve Vlasech Bereniky.

Meteorický roj Perseid vrcholí. Nejvíce meteorů bychom měli spatřit v noci na pondělí a také z pondělka na úterý.

Kosmonautika a sondy

Čína začala budovat satelitní konstelaci Qianfan vypuštěním prvních 18 družic na dráhu ve výšce přibližně 800 km nad zemí. Následně se však horní stupeň rakety CZ-6A rozpadl a vytvořil řadu trosek, které rozhodně jen tak nezaniknou, jak by tomu bylo v případě drah Starlinků kolem 500 km. Zběsilá snaha o budování konstelací může podobnou neopatrností opravdu skončit zaplněním oběžné dráhy kosmickou tříští.

V minulém týdnu postihla softwarová chyba kosmickou loď Cygnus, která se nakonec k ISS připojila, ale bylo potřeba vyřešit problém se zážehem motorů.

Výročí

16. srpna 1744 (280 let) se narodil francouzský astronom Pierre Méchain. Během své kariéry objevil 8 komet, ale je znám především jako objevitel objektů Messiérova katalogu, kterých sám objevil 26. Své objevy Messiérovi posílal a ten je ověřoval a přidával do svého katalogu. Objekty 102 a 103 už publikoval bez ovření a další čtyři 104 až 107 nebyly v katalogu původně ani publikovány.

Výhled na příští týden 

  • Zákryt hvězdy planetkou (2829) Bobhope
  • Výročí: Willard Sterling Boyle
  • Výročí: Voyager 2 u Neptunu

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
CzSkY.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Dění na obloze v roce 2024 - článek na astro.cz.
Sdílený kalendář úkazů.
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Pierre mechain, Vesmírný týden


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »