33. vesmírný týden 2024
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 8. do 18. 8. 2024. Vrcholí meteorický roj Perseid. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. Večer je extrémně nízko Venuše, od půlnoci už máme dobrý výhled na Saturn a nad ránem i na konjunkci dvojice Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Před 280 lety se narodil Pierre Méchain, objevitel komet a části objektů Messiérova katalogu.
Obloha
Měsíc bude v první čtvrti v pondělí 12. 8. v 17:19 SELČ.
Planety
Merkur směřuje k dolní konjunkci se Sluncem a není viditelný. Večer je stále velmi špatně vidět Venuše (–3,8 mag), úhel s obzorem je velmi malý. Saturn (0,8 mag) je vidět poměrně dobře celou noc, ale nejvýše je až v druhé polovině noci. Mars (0,8 mag) a Jupiter (–2,2 mag) budou 14./15. srpna v konjunkci. Jsou od sebe opravdu malý kousek a rozdíl v jasu i barvě je poutavý okem i v dalekohledu.
Aktivita Slunce zůstává vysoká. Na povrchu bylo vidět opravdu velké množství skvrn a ta největší v aktivní oblasti AR3780 byla opravdu potěšením při pohledu okem i dalekohledem přes patřičný filtr. Docházelo i k erupcím a mělo to i slabší vliv na geomagnetické pole, ale polární záře od nás vidět nebyly. Uvidíme, zda aktivita v následujícím týdnu poklesne, nebo ne. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.
Kometa 13P/Olbers nyní prochází hvězdokupou ve Vlasech Bereniky.
Meteorický roj Perseid vrcholí. Nejvíce meteorů bychom měli spatřit v noci na pondělí a také z pondělka na úterý.
Kosmonautika a sondy
Čína začala budovat satelitní konstelaci Qianfan vypuštěním prvních 18 družic na dráhu ve výšce přibližně 800 km nad zemí. Následně se však horní stupeň rakety CZ-6A rozpadl a vytvořil řadu trosek, které rozhodně jen tak nezaniknou, jak by tomu bylo v případě drah Starlinků kolem 500 km. Zběsilá snaha o budování konstelací může podobnou neopatrností opravdu skončit zaplněním oběžné dráhy kosmickou tříští.
V minulém týdnu postihla softwarová chyba kosmickou loď Cygnus, která se nakonec k ISS připojila, ale bylo potřeba vyřešit problém se zážehem motorů.
Výročí
16. srpna 1744 (280 let) se narodil francouzský astronom Pierre Méchain. Během své kariéry objevil 8 komet, ale je znám především jako objevitel objektů Messiérova katalogu, kterých sám objevil 26. Své objevy Messiérovi posílal a ten je ověřoval a přidával do svého katalogu. Objekty 102 a 103 už publikoval bez ovření a další čtyři 104 až 107 nebyly v katalogu původně ani publikovány.
Výhled na příští týden
- Zákryt hvězdy planetkou (2829) Bobhope
- Výročí: Willard Sterling Boyle
- Výročí: Voyager 2 u Neptunu
Doporučené odkazy
Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
CzSkY.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Dění na obloze v roce 2024 - článek na astro.cz.
Sdílený kalendář úkazů.
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).