Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  40. vesmírný týden 2019

40. vesmírný týden 2019

Mapa oblohy 2. října 2019 ve 20:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze od 30. 9. do 6. 10. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn, během noci také Neptun a Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Kometa Africano se přesouvá Rybami a Vodnářem. Rušné dění u ISS zakončí návrat kosmické lodi Sojuz MS-12 se třemi kosmonauty zpět na Zemi ve čtvrtek. SpaceX prezentovala prototyp Starship. Před 60 lety startovala Luna 3, aby vyfotografovala odvrácenou část Měsíce.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v sobotu 5. října v 18:47 SELČ. Pěkná konjunkce Měsíce a Jupiteru nás čeká ve čtvrtek 3. října a neméně pěkná konjunkce se Saturnem 5. října.

Planety:
Jupiter (−2,1 mag) je za večerního soumraku už jen velmi nízko nad jihozápadem a Saturn (0,5 mag) je tou dobou nad jižním obzorem. Neptun (7,8 mag) vrcholí nad jihem před půlnocí a je necelý stupeň západně od hvězdy f Aqr. Uran (5,7 mag), který bude v opozici až za měsíc, vrcholí nad jihem kolem 2:30. Najít se dá snadno v Beranu, na tmavé obloze i pouhým okem.

Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Za letní období jsme měli na 90 % dnů beze skvrn a tak alespoň potěšilo, že některé nové aktivní oblasti odpovídaly svou magnetickou polaritou novému 25. cyklu, jehož maximum je však ještě nejméně čtyři roky daleko. Jak to vypadá na povrchu Slunce, nám ukazuje aktuální snímek SDO.

Kometa C/2018 W2 (Africano) se už nachází v souhvězdí Ryb, ale koncem týdne už bude ve Vodnáři a 4. října bude poblíž Neptunu.

Kosmonautika

Raketa Sojuz-FG startuje 25. 9. 2019 s lodí Sojuz MS-15 (poslední start tohoto typu rakety) Autor: KC Južnyj / Roskosmos
Raketa Sojuz-FG startuje 25. 9. 2019 s lodí Sojuz MS-15 (poslední start tohoto typu rakety)
Autor: KC Južnyj / Roskosmos
V týdnu se zdařily oba starty k Mezinárodní vesmírné stanici. Nejprve v úterý našeho času to byl start rakety H-IIB s nákladní lodí HTV-8, která se ke stanici připojila v sobotu. Ve středu proběhl úspěšný start rakety Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz MS-15. Na palubu stanice se v něm dostala trojice ve složení Skripočka, Meir(ová), Al Mansouri. Se stanicí se loď spojila týž den večer. Ve čtvrtek 3. 10. se vrací část 60. expedice ISS na Zemi v Sojuzu MS-12.

Výraznou stopu zanechala v minulém týdnu také SpaceX, protože došlo k dostavbě prototypu rakety/lodi Starship. Firma s ní plánuje testovací let do výšky několika desítek kilometrů s pomocí tří motorů Raptor. Zajímavosti o dalším vývoji tohoto prostředku podal Elon Musk v noci na neděli.

Zatímco ve středu letěla naposledy verze Sojuzu s označením FG, už ve čtvrtek startoval Sojuz 2-1b, který s pomocí stupně Fregat vynesl družici systému Tundra, který je určen k sledování nepřátelských raket.

Výročí

1. října 1814 (205 let) se narodil francouzský astronom Hervé Faye. Jeho jméno nese kometa 4P/Faye. Věnoval se určení period komet, měření paralax hvězd a studiu Slunce.

4. října 1959 (60 let) odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 3. Proslavila se tím, že jako první pořídila snímky odvrácené strany Měsíce. Sonda musela snímky na palubě nejprve klasickou cestou vyvolat a poté televizní a rádiovou cestou naskenovat a poslat na Zem. Snímky byly sice nevalné kvality, ale pomohly pochopit, že odvrácená strana Měsíce je odlišná od přivrácené. Na snímcích byla objevena pouze dvě malá měsíční moře.

Suborbitální raketoplán SpaceShipOne Autor: http://airandspace.si.edu
Suborbitální raketoplán SpaceShipOne
Autor: http://airandspace.si.edu
4. října 2004 (15 let) pokořil letoun SpaceShipOne společnosti Scaled Composites opakovaně během několika dnů hranici vesmíru. Ta je stanovena ve výšce 100 km a protože se to této soukromé společnosti podařilo jako první, vyhrála tzv. X Prize. V současnosti jsou ve fázi závěrečných testů přípravy letounu SpaceShipTwo.

Výhled na příští týden 

  • Výročí: Keplerova supernova
  • Výročí: Voschod 1

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Spaceshipone, Luna 3, Hervé Faye, Vesmírný týden


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »