Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  41. vesmírný týden 2015

41. vesmírný týden 2015

Mapa oblohy 7. října 2015 ve 20:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 5. 10. do 11. 10. 2015. Měsíc ubývá k novu. Na večerní obloze je nízko nad obzorem pouze Saturn, další jasné planety jsou vidět ráno. Aktivita Slunce je zvýšená. K ISS úspěšně dorazila zásobovací loď Progress.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti v noci na pondělí 5. října. Těšit se můžeme na zajímavá setkání srpku Měsíce s planetami na ranní obloze.

Planety:
Venuše (–4,5 mag) je vidět ráno nejlépe, protože je ze všech planet nejjasnější a také vystupuje za svítání nejvýše nad východní obzor. Během jasného dne s průzračně modrou oblohou si jí můžeme najít pomocí triedru i na denní obloze. Vidět je taky okem, jenom je potřeba přesně vědět, kam se podívat. V dalekohledu jeví fázi srpku před čtvrtí.
Níže nad obzorem jsou ráno planety Mars (1,8 mag) a Jupiter (–1,7 mag).
Saturn (0,6 mag) je nyní jedinou večerní planetou a jeho viditelnost je velmi špatná nízko nad jihozápadem.

Aktivita Slunce je zvýšená. To znamená výskyt větších skvrn i silnějších erupcí. Za několik dnů však může poslední větší skvrna zapadnout a aktivita pak výrazně klesne. Vývoj skvrn můžeme sledovat také na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

  • Bez povšimnutí médií proběhl přílet zásobovací lodě Progress M-29M. Důležité je, že zásobování stanice se vrací k normálu. Progress dovezl 2 tuny paliva pro modul Zvezda, tunu vody a kolem 120 kg kyslíku. Další náklad v hermetické části obsahuje přes 1,5 tuny různého nákladu (jako je jídlo, filtrační systém na vodu a materiál k různým experimentům). Progress M-29M bude pak naložen odpadky a od ISS se má odpojit 9. prosince a shořet v atmosféře. Tím by se uzavřel cyklus výprav nákladních lodí s označením M-xxM a po nich má nastoupit vylepšený Progress MS.
  • Díky systému, kdy každý čtvrtek večer máme k nahlédnutí nové snímky New Horizons, můžeme prohlížet a diskutovat zajímavé detaily Plutonova systému. Aktuální týden přinesl krásnou detailní mozaiku měsíce Charona.
  • Vědci pracující s daty sondy Rosetta oznámili, že jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko je slepencem dvou komet. Své tvrzení opírají o data nasbíraná od počátku mise a to nejen snímky, ale i spektroskopická pozorování a počítačové modely.
  • Doporučit můžeme také zajímavé obrázky mise DAWN, která přináší novinky od Cerery. Aktuálně máme k dispozici výškovou mapu terénu. Na posledním vydaném snímku je vidět zajímavý čerstvý kráter.

Výročí

  • 5. října 1925 (90 let) se narodil švýcarský astronom Paul Wild. Byl to známý objevitel komet a planetek. Čtyři periodické komety nesou jeho jméno: 63P, 81P, 86P a 116P/Wild. Díky misi Stardust dokonce víme, jak vypadá jádro komety Wild 2, které na první pohled připomíná jakousi polovinu periodické komety 67P, kterou nyní snímá Rosetta.
  • 6. října 1735 (280 let) se narodil anglický matematik a konstruktér Jesse Ramsden. Pravděpodobně se vám vybaví jeden z typů okuláru, který navrhl a jmenuje se po něm. Jedná se o jednoduchou konstrukci ze dvou čoček vypouklými plochami proti sobě. Je však pouze trochu vylepšeným Huygensovým okulárem a jako takový by se už ve výbavě astroamatéra neměl vyskytovat. Kromě toho také stavěl dalekohledy.

Výhled na příští týden

  • Měsíc a Saturn
  • Výročí: Édouard Roche

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »