Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  43. vesmírný týden 2014

43. vesmírný týden 2014

Mapa oblohy 22. října 2014 v 19:00 SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 22. října 2014 v 19:00 SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 20. 10. do 26. 10. 2014

Mars těsně minula kometa Siding Spring, očekáváme první výsledky z kosmických sond. Měsíc bude v novu, zakryje Saturn. Večer se loučíme se Saturnem a Marsem. Venuše je poblíž Slunce. Ráno je pěkně vysoko Jupiter. Aktivita Slunce se rapidně zvýšila s novou okem viditelnou skvrnou. Očekáváme maximum meteorického roje Orionid. Pokračují večerní přelety ISS.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 22. října ve 19:00 SELČ.

Zákryt Saturnu Měsícem 25. 10. 2014. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Zákryt Saturnu Měsícem 25. 10. 2014. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Obloha:

Měsíc bude v novu v noci ze čtvrtka na pátek 23./24. října (částečné zatmění Slunce viditelné v severní Americe).
Zajímavá situace nastává ve čtvrtek 23. října ráno, kdy Měsíc vychází nad obzor těsně před východem Slunce, po sedmé hodině ráno. Jako velmi starý srpek jej můžeme zkusit vyhledat jen 17 hodin před novem. Umožnit by to mohl výhodný sklon ekliptiky vůči obzoru. Navíc o den či dva dříve půjde jistě o velmi pěkný pohled na srpek nad jihovýchodním obzorem.
Ačkoli Měsíc se na večerní oblohu dostává už v pátek večer, lépe bude vidět až o víkendu. V sobotu nás čeká výjimečný úkaz, bohužel jen velmi nízko nad obzorem. Měsíc totiž kolem 18:20 SELČ zakryje Saturn. Čas zákrytu závisí na naší poloze. Na západě nastane zákryt již kolem 18:19, zatímco na východě až kolem 18:24. Saturn se schová za Sluncem neosvětlenou částí, která se díky svitu Země dá vidět jako tzv. popelavý svit Měsíce.

Planety:
Mars (0,9 mag) a Saturn (0,6 mag) se nachází na večerní soumrakové obloze velmi nízko nad jihozápadním obzorem.
Jupiter (−2 mag) stoupá ráno vysoko nad východní až jihovýchodní obzor. S Velkou červenou skvrnou (GRS) se poblíž středu kotoučku můžeme setkat např. 24. 10. v 6:00 SELČ nebo 26. 10. v 7:40. 24. října ve 4:00 končí přechod měsíce Europa a zároveň 5:39 končí zatmění Callistó. V 6:03 téhož dne začne přecházet stín Ió. O den později, 25. října, začíná ve 3:41 přecházet stín Ganyméda, v 6:42 se vynoří zpoza Jupiteru Ió a v 7:17 stín Ganyméda z kotoučku zmizí.
Venuše (−4 mag) je nyní těsně nad zakrytým slunečním diskem v zorném poli korónografu LASCO C2 sondy SOHO.
Doporučit můžeme také večerní pozorování planet Neptun a Uran.

Aktivita Slunce se rapidně zvýšila s tím, jak se k nám natočila velká a aktivní skvrna. Již o víkendu jsme mohli zaznamenat její viditelnost přes ochranný filtr pouhým okem a zároveň zde došlo k erupci X1, tedy té nejvyšší kategorie. Skvrna je pěkná také v detailu přes dalekohled. Sledujme, jak se bude skvrna nadále vyvíjet, a při zatažené obloze nám v tom může pomoci také aktuální snímek SDO.

Meteorický roj Orionid není v současné době jediný, jehož aktivita je zvýšená, ovšem právě tento roj je stabilním dodavatelem opravdu pěkných zážitků, pokud je jasno a vydáme se je nad ránem pozorovat dál od měst. Meteory patří mezi rychlejší (67 km/s) a radiant leží v levé horní části souhvězdí Oriona, asi 4° západně od hvězdy 2. velikosti Alhena (Gamma Geminorum). Roj má maximum v noci z 21. na 22. října a nad ránem bychom mohli spatřit až 15 meteorů za hodinu.
Kromě Orionid se v tomto období můžeme setkat s o něco pomalejšími Leo Minoridami (60 km/s, radiant v Malém lvu). Maximum připadá podobně jako u Orionid na 22. října a počet spatřených meteorů může kolísat kolem 4 za hodinu. Setkat se dá také s meteory jižních Taurid, které pomalu létají ze souhvězdí Býka (29 km/s).

Přelety ISS nyní probíhají na večerní obloze. Pro rychlou předpověď přeletu si stačí kliknout na nejbližší město. (Odkazy v tabulce, v ČR od západu na východ, vedou na Heavens-above.com)

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň Ústí nad Labem
Praha České Budějovice Liberec
Jihlava Pardubice Hradec Králové
Svitavy Brno Olomouc
Zlín Ostrava Bratislava

Přelety družic hledejte také na Calsky.com.

 

Kosmonautika:

 • Kometa C/2013 A1 (Siding Spring) minula v neděli večer našeho času Mars. Nyní nezbývá než vyčkat na výsledky zkoumání kosmickými sondami, které začnou na Zemi proudit postupně během týdne.
  Snímek komety a Marsu ze Země je extrémní disciplínou stejně jako její vizuální pozorování přes velký dalekohled. Odkaz v předchozí větě je ovšem povedeným výsledkem Rolanda Ligustriho o takový pokus oba objekty vyfotografovat. Vizuálně je kometa velmi slabá a s jasnsotí kolem 11 mag je vedle jasného Marsu velmi nízko nad obzorem v podstatě neviditelná. Trochu lepší to sice bude v následujících dnech, ale nestojí to za mnoho.
   
 • Tajný miniraketoplán X-37B, který létal téměř dva roky na oběžné dráze, se vrátil zpět na Zemi.
   
 • Rosetta pořídila další autoportrét, resp. selfie, jak je teď moderní říkat. Přesněji jde o snímek přistávacího pouzdra Philae a tentokrát bylo jádro jen 16 km daleko. Na snímku jsou navíc vidět výtrysky hmoty. Rosetta mezitím sestoupila na nejnižší dráhu 10 km od jádra komety.
   
 • Čína má letět kolem Měsíce. Sonda Chang'e-5 je připravena ke startu v tomto týdnu.
   

Výhled na příští týden:

 • První čtvrť Měsíce
 • Cygnus a Progress k ISS
 • Výročí: Luna 23
 • Výročí: Wind

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1, Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »