Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 7. prosince 2016 v 18:00 SEČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti ve středu 7. prosince 2016 v 10h 03min. SEČ. Tento měsíc máme velmi dobrou příležitost ke spatření hezkého útvaru na terminátoru, který se nazývá Lunar X (kromě něho bývá v tu dobu vidět i Lunar V). Ke spatření tohoto „útvaru“ je třeba to pravé osvětlení a to letos připadá na 6. prosince v 17h 30min. SEČ.

Planety:
Venuše (–4,2 mag) je nyní krásnou Večernicí. Večer už září poměrně vysoko nad jihozápadem i za pokročilého soumraku. Mars (0,7 mag) je ještě výše, přibližně nad jihem. Do zorného pole korónografu SOHO vstoupil Saturn. Vypadá tam vlevo od Slunce jako nenápadná jasnější hvězda. Ještě jasnější hvězda je zrovna vpravo dolů od Slunce. Jde o Antares ze souhvězdí Štíra. Na snímku je u něj dokonce vidět kulová hvězdokupa M 4.
Ráno je na jihovýchodě Jupiter (–1,8 mag). Tento týden prochází kolem hvězdičky 4. velikosti (théta Vir, hned nad Spicou). Z úkazů měsíčků upozorněme na 7. prosinec, kdy ráno přechází Ganymed (4h 24 min. až 6h 56 min. SEČ). 8. 12. připadá na 6h 32min. zatmění měsíčku Io. Přechod Io a jeho stínu nastane 9. 12. (stín: 3h 49min. – 6h 02min., měsíc: 4h53min  – 7h 05min.). Konečně 10. 12. přechází také Europa a jeho stín (stín: 5h06min. – 7h39min., měsíc zač. 7h15min.). Velká červená skvrna přechází přes střed kotoučku nejlépe v úterý 6. 12. v 7h 10min., v pátek ve 4h 40min. a v neděli 11. 12. v 6h20min. SEČ.

Aktivita Slunce je nízká, ale minulý týden přinesl několik skupin skvrn, což bylo docela neobvyklé pokoukání. Na Slunce se můžeme dívat i online na internetu na snímcích družice SDO.

Meteorický roj Geminid zvyšuje svou aktivitu, která vyvrcholí až příští týden. Protože však k pozorování Geminid je vhodnější druhá polovina noci a bezměsíčná obloha, což splní především noci na konci tohoto a počátku příštího týdne, raději upozorňujeme, že vhodné je využít každé jasné ráno od víkendu do 12. 12. (později ruší Měsíc). Informace k roji na www.imo.net.

Kosmonautika

  • Jak bylo zmíněno v úvodu, Rusové ztratili sice terpve třetí zásobovací Progress z asi padesátky, ale bohužel už druhý v relativně krátkém období několika let. Dobrá zpráva je, že 9. prosince by měla startovat japonská nákladní loď HTV (její start je v plánu 9. 12. ve 14:26 SEČ). Pokud se ještě před koncem roku vrátí do služby také Falcon 9 společnosti SpaceX (plánovaný start z Vandeberghu je 16. prosince kolem 21h 30min. SEČ), můžeme snad už v lednu očekávat také let lodi Dragon. Jde už o čtvrté selhání zásobovací lodi za zhruba poslední dva roky. V říjnu 2014 explodoval Antares s lodí Cygnus. V dubnu 2015 došlo k problému lodi Progress a v červnu 2015 došlo k explozi během startu v případě Falconu 9 s lodí Dragon. Přitom od roku 1998, kdy je zárodek ISS na oběžné dráze až do roku 2014 došlo pouze k jednomu selhání zásobovací mise!
  • Z dalších plánovaných startů připomeňme nejmenší evropskou raketu Vega s družicí Gokturk-1A (5. 12. ve 14h 51min.), indickou PSLV XL s několika družicemi v čele s Resourcesat-2A (7. 12. v 5h 54min.), americkou Delta IV M+ s družicí WGS-8 (8. 12. v 0h 53min.) a čínskou CZ-3B s družicí Fengyun-4A, jejíž start by měl proběhnout 11. 12.
  • Suborbitální letoun VSS Unity společnosti Virgin Galactic má za sebou první samostatný let v atmosféře. Jednalo se již o pátý test VSS Unity (a 218. let nosného letounu WhiteKnightTwo). Výsledky letu z výšky skoro 17 km vypadají dobře, ale ještě to neznamená, že se přejde do testů s raketovým motorem. Na to si musíme počkat.

Výročí

  • 7. prosince 2001 (15 let) odstartoval na oběžnou dráhu Země satelit Jason-1. Vznikl v kooperaci francouzské CNES a americké NASA a sleduje povrch oceánů ve vztahu ke klimatu. Díky němu máme podrobně zmapovány například změny v oblasti Tichého oceánu známé jako El Niño…
  • 12. prosince 1961 (55 let) odstartoval satelit OSCAR-1. V historii kosmonautiky zaujímá významnou pozici, ačkoli jeho mise trvala pouze 22 dnů. Jednalo se totiž o první „přívažek“, jinak řečeno druhý satelit, vypuštěný zároveň s jinou družicí, který se posléze dostal na samostatnou dráhu. Jak zkratka projektu napovídá (Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio), mohli jej kontaktovat radioamatéři z celého světa.

Výhled na příští týden

  • velký úplněk, maximum Geminid
  • Výročí: Tycho Brahe, narození
  • Výročí: Janus, objev měsíce Saturnu
  • Výročí: Giovanni Donati

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v prosinci ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: OSCAR-1, Vesmírný týden, Jason-1


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »