Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Astronomické zajímavosti 16. týdne

Astronomické zajímavosti 16. týdne

Středa 15. dubna ve 22:30 SELČ
Středa 15. dubna ve 22:30 SELČ
- od 13. do 19. dubna 2009

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 15. dubna 2009 ve 22:30 letního času. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online

Slunce vstupuje 20. dubna v 0 h 44 min do znamení Býka.
Měsíc je 16. dubna v 11 h v odzemí (vzdálenost 404 tisíc km), 17. dubna v 15 h 36 min v poslední čtvrti. V tomto týdnu se na obloze pohybuje souhvězdími Štíra, Hadonoše, Střelce a Kozoroha. Počátkem týdne jej spatříme poblíž hvězdy Antares, nejjasnější stálice v souhvězdí Štíra, o víkendu ráno vpravo od jasného Jupitera.
Planety viditelné okem: Mars je nepozorovatelný. Na večerní obloze je nízko nad západoseverozápadem viditelný Merkur. Pozorovací podmínky se postupně zlepšují, koncem týdne zapadá krátce před desátou hodinou večer. Celou noc s výjimkou rána je viditelný Saturn. Pohybuje se v souhvězdí Lva. Na ranní obloze svítí dvojice jasných planet, Venuše (nad východem, v souhvězdí Ryb) a Jupiter (nad jihovýchodem, v souhvězdí Kozoroha). Nejjasnější měsíce Jupitera pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto objevil v lednu 1610 Galileo Galilei. Spatříme je již v triedru, mapku polohy těchto satelitů vzhledem ke kotoučku Jupitera pro jednotlivé dny zašleme zájemcům na požádání.
Astronomické zajímavosti: Nejlépe na ranní obloze je v silnějším triedru pozorovatelná kometa C/2009 F6 (Yi-SWAN), objevená koncem března letošního roku. Pohybuje se v jižní části souhvězdí Kasiopeji, počátkem příštího týdne přejde do Persea. Její jasnost stoupá.

Očekávané události v kosmonautice:
15 dubna - z čínského kosmodromu Xichang má odstartovat raketa CZ-3A s navigační družicí Beidou M-2. Družice je součástí čínského navigačního systému Compass.
19. dubna - z mezinárodního námořního kosmodromu Sea Launch má odstartovat raketa Zenit-3SL s italskou vojenskou telekomunikační družicí Sicral-1B (Sistema de Italiana Communicazione Riservente Allarmi).
19. dubna - z indického kosmodromu Sriharikota má odstartovat raketa PSLV s družicemi RISAT-1 (Radar Imaging Satellite) a Anusat (Anna University Microsatellite).
Astronomická výročí:
14. dubna 1629 (380 let) - narodil se Christiaan Huygens, holandský matematik, fyzik a astronom. V březnu 1655 objevil Saturnův měsíc Titan, v roce 1659 popsal skutečný tvar prstenců této planety. Zabýval se také konstrukcí a výrobou dalekohledů, sestrojil první kyvadlové hodiny.


Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »