Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Další skvrna na Slunci viditelná pouhým okem

Další skvrna na Slunci viditelná pouhým okem

Sluneční skvrny a aktivita v nich 24. 8. 2015
Autor: NASA/SDO/Solarham.com

Největší skvrny jsou obvykle viditelné pouhým okem. Stačí jen použít správný tmavý filtr, protože na tohle pozorování nám sluneční brýle opravdu nestačí. Dobře vyhovují speciální fólie pro pozorování Slunce, jakými jsou osazeny např. brýle pro pozorování zatmění. Na rychlé kouknutí ale stačí i svářečské sklo 13 či 14. Určitě ale stojí za to vidět skvrny přes dalekohled.

Aktuální velké skvrny najdeme poblíž středu slunečního disku směrem doprava. V dalších dnech se skvrna přesune k pravému okraji, protože Slunce se otáčí jednou za 27 dní. Skvrny vznikají v aktivních oblastech a tato dostala číslo AR 12403 (krátce 2403). Aktivita je zde poměrně velká, dochází k erupcím druhé nejvyšší kategorie (třída M). Může za to složité magnetické pole a to i pro příští dny slibuje potenciál k podobně velkým erupcím.

Část slunečního povrchu se skvrnami. Snímek z videa přes 15 mm okulár za 15cm dalekohledem SCT 24. 8. 2015 Autor: Martin Gembec
Část slunečního povrchu se skvrnami. Snímek z videa přes 15 mm okulár za 15cm dalekohledem SCT 24. 8. 2015
Autor: Martin Gembec
V úvodu byla také řeč o možnosti podívat se na skvrny přes dalekohled. Je třeba opět varovat, abychom se nedívali do dalekohledu, který není opatřen žádným prostředkem pro pozorování Slunce. Tím by měla být zmíněná speciální fólie, nebo se používá speciální hranol před okulárem. Existují i dalekohledy, umožňující pohled na Slunce v čáře vodíku (h-alfa), kde vyniknou aktivní jevy na povrchu Slunce. Více návodů na pozorování najdete ve speciální sekci našeho webu Na obloze.

V galerii fotografií, které dorazily od našich čtenářů už najdete jeden moc pěkný snímek skvrn z 22. srpna od Pavla Prokopa. Uvádíme jej i zde v článku a těšíme se i na další vaše pozorování. Snímky do galerie se vkládají přes formulář.

Sluneční skvrna 2403 Autor: Pavel Prokop
Sluneční skvrna 2403
Autor: Pavel Prokop




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »