Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Fotogalerie: Bezpečný lov jedovatého Štíra

Fotogalerie: Bezpečný lov jedovatého Štíra

Koukněte, tam je Antares!. Autor: Martin Gembec
Koukněte, tam je Antares!.
Autor: Martin Gembec
Nezadržitelný příchod léta nám nabízí zejména v ranních hodinách možnost spatřit krásná letní souhvězdí. A mezi nimi už zabírá své nezaměnitelné místo elegantní Štír. Jak jsme avizovali v nedávném článku, máte-li nějakou fotku Štíra a jeho jedovatého bodce, rádi ji zveřejníme. Zasílat můžete jak současné fotografie pořízené za vlažného květnového rána, tak i staršího data například z vašich návštěv jižnějších krajů. Všem autorům fotografií děkujeme.

Aktualizováno: 2. června 2011, 21:14 SELČ.

Nejlepší období pro pozorování Štíra je v tomto roce v první dekádě jarních a letních měsíců, kdy Měsíc teprve spěje k úplňku. V červenci a srpnu již bude výhodnější pozorovat v druhé půli měsíce zvečera. Fotografie jsou řazeny vzestupně podle data zaslání do redakce. Máte také nějaké? Posílejte je na e-mailovou adresu info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte připsat své jméno a příjmení, místo a čas pozorování a příp. technické informace či okolnosti pořízení fotografie. Zdařilé snímky můžete též zaslat do ČAM.

Fotogalerie čtenářů

stir_sirka.jpg Autor: Pavel Štys

Autor: Pavel Štys
Jméno: Pavel Štys
Místo: San Pedro de Atacama (Chile)
Datum: 14. dubna 2010
Poznámka: Fotografováno během expedice AstroChile 2010 na Astro Lodge v San Pedru de Atacama v Chile. Fotoaparát Nikon D70 s objektivem 20/2,8@4, 15x240s na ISO800, GS montáž na pilíři, zpracováno v Irisu, ořez. Centrum Galaxie nám téměř kulminovalo nad hlavou, zodiakální světlo způsobovalo světelné znečištění a s Galaxií tvořilo gigantické písmeno X. Jižní kříž, Uhelný pytel, Magellanova oblaka... Nádhera.
salrei-a-paz-sco.jpg Autor: Pavel Pech

Autor: Pavel Pech
Jméno: Pavel Pech
Místo: Sal Rei, Boa Vista (Kapverdy)
Datum: 8. září 2009
Poznámka: Foceno přes Canon 1000D, půjčený objektiv neznamého typu a druhu, opřeno o městskou zídku a krytku objektivu (místo stativu), ručně nacvakáno pár JPG expozic (podle EXIFu: 10 vteřin na expozici, F/3.5, ISO1600) a složeno v DSS. Foceno uprostřed města jako pokus a na památku návštěvy Boa Visty. Filtr žádný, zpracování minimální.
Štír nad Egyptem. Autor: Pavel Ondráček
Štír nad Egyptem.
Autor: Pavel Ondráček
Jméno: Pavel Ondráček
Místo: Marsha Alam (Egypt)
Datum: 27. června 2010
Poznámka: Zdravím všechny milovníky hvězdné oblohy! Foceno je to obyčejným kompaktem Panasonic DMC LZ5 položeným na obrubník a program hvězdná obloha. Při horním okraji je Antares.
2011_05_07_0634_scorpius_mensi.jpg Autor: Pavel Spurný

Autor: Pavel Spurný
Jméno: Pavel Spurný
Místo: Kunžak
Datum: 7. května 2011
Poznámka: Na dolní části obrázku je Štír. Je tam docela pěkně nejen "bodec", ale dá se najít i výrazně nižší Kappa Sco. Pořízeno DF Canon EOS550D+FE Sigma 2.8/4.5mm, expozice 30 s při 1600 ASA. Lokalita leží 49.108° severní šířky, takže téměř 1 stupeň "náskok" před Prahou.
Obloha kolem Štíra s popisky. Autor: Martin Gembec
Obloha kolem Štíra s popisky.
Autor: Martin Gembec
Tam je bodec Štíra!. Autor: Martin Gembec
Tam je bodec Štíra!.
Autor: Martin Gembec
Jméno: Martin Gembec
Místo: Javorník (jižně od Kořenova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš)
Datum: 10. května 2011
Poznámka: Na snímku tříminutovou expozicí (viz níže) jsou hvězdy bodové díky pohonu montáže. Poté byla pořízena 40 sekundová expozice krajiny a oba snímky byly vhodně proloženy, aby vše zůstalo tak klidné, jak to zdánlivě vnímáme při pohledu na nebe. Na snímku vlevo můžete zobrazit velký obrázek s popisky. Použit byl Canon 30D na montáži GSO s pohonem i bez pohonu, bez filtrů, ISO1600, objektiv Canon 17-85mm@24mm f5,6. Obloha od výšky 10° byla v podstatě nezakalená a pouze slabě světelně znečištěná, jak je v našich končinách zvykem. Více v článku.

Další snímky

[1], [Z Chorvatska 1 (2010)], [Z Chorvatska 2 (2010)]

Střed Mléčné dráhy s celým souhvězdím Štíra a strukturami temných mlhovin. Autor: Petr Horálek
Střed Mléčné dráhy s celým souhvězdím Štíra a strukturami temných mlhovin.
Autor: Petr Horálek
Jméno: Petr Horálek
Místo: Rarotonga, západní pobřeží (Cookovy ostrovy)
Datum: 3. července 2010
Poznámka: Snímek pořízen přes fotoaparát CANON EOS 450D a základním objektivem s 30-ti sekundovou expozicí, citlovost ISO 1600. Obloha nad jižním Pacifikem byla tak neuvěřitelně tmavá, že mraky, které se zrovna netáhly nad osvětlenými hotely, byly poznat jen jako temné "díry" v bohaté hvězdné obloze. Často si člověk, neznalý jižních objektů, mrak zaměnil za nehybnou temnou mlhovinu. Zodiakální světlo přecházelo přes celou oblohu. Na snímku je patrný střed Mléčné dráhy s okolím bodce Štíra. Více v článku.

Další snímky

[Jižní Kříž]

Související:
[1] Hon na bodec Štíra (Petr Horálek)
[1] Ranní Štír a planety (Martin Gembec)
[3] VII. expedice SAROS (2): První dny příjemných ran (Petr Horálek)
[4] Ze srdce Evropy až pod Jižní kříž (Marcel Bělík)
[5] Předchozí fotogalerie na Astro.cz
Štítky: Pozorování , Mléčná dráha, Štír, Čtenářská galerie


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »