Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Fotogalerie: Bezpečný lov jedovatého Štíra

Fotogalerie: Bezpečný lov jedovatého Štíra

Koukněte, tam je Antares!. Autor: Martin Gembec
Koukněte, tam je Antares!.
Autor: Martin Gembec
Nezadržitelný příchod léta nám nabízí zejména v ranních hodinách možnost spatřit krásná letní souhvězdí. A mezi nimi už zabírá své nezaměnitelné místo elegantní Štír. Jak jsme avizovali v nedávném článku, máte-li nějakou fotku Štíra a jeho jedovatého bodce, rádi ji zveřejníme. Zasílat můžete jak současné fotografie pořízené za vlažného květnového rána, tak i staršího data například z vašich návštěv jižnějších krajů. Všem autorům fotografií děkujeme.

Aktualizováno: 2. června 2011, 21:14 SELČ.

Nejlepší období pro pozorování Štíra je v tomto roce v první dekádě jarních a letních měsíců, kdy Měsíc teprve spěje k úplňku. V červenci a srpnu již bude výhodnější pozorovat v druhé půli měsíce zvečera. Fotografie jsou řazeny vzestupně podle data zaslání do redakce. Máte také nějaké? Posílejte je na e-mailovou adresu info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte připsat své jméno a příjmení, místo a čas pozorování a příp. technické informace či okolnosti pořízení fotografie. Zdařilé snímky můžete též zaslat do ČAM.

Fotogalerie čtenářů

stir_sirka.jpg Autor: Pavel Štys

Autor: Pavel Štys
Jméno: Pavel Štys
Místo: San Pedro de Atacama (Chile)
Datum: 14. dubna 2010
Poznámka: Fotografováno během expedice AstroChile 2010 na Astro Lodge v San Pedru de Atacama v Chile. Fotoaparát Nikon D70 s objektivem 20/2,8@4, 15x240s na ISO800, GS montáž na pilíři, zpracováno v Irisu, ořez. Centrum Galaxie nám téměř kulminovalo nad hlavou, zodiakální světlo způsobovalo světelné znečištění a s Galaxií tvořilo gigantické písmeno X. Jižní kříž, Uhelný pytel, Magellanova oblaka... Nádhera.
salrei-a-paz-sco.jpg Autor: Pavel Pech

Autor: Pavel Pech
Jméno: Pavel Pech
Místo: Sal Rei, Boa Vista (Kapverdy)
Datum: 8. září 2009
Poznámka: Foceno přes Canon 1000D, půjčený objektiv neznamého typu a druhu, opřeno o městskou zídku a krytku objektivu (místo stativu), ručně nacvakáno pár JPG expozic (podle EXIFu: 10 vteřin na expozici, F/3.5, ISO1600) a složeno v DSS. Foceno uprostřed města jako pokus a na památku návštěvy Boa Visty. Filtr žádný, zpracování minimální.
Štír nad Egyptem. Autor: Pavel Ondráček
Štír nad Egyptem.
Autor: Pavel Ondráček
Jméno: Pavel Ondráček
Místo: Marsha Alam (Egypt)
Datum: 27. června 2010
Poznámka: Zdravím všechny milovníky hvězdné oblohy! Foceno je to obyčejným kompaktem Panasonic DMC LZ5 položeným na obrubník a program hvězdná obloha. Při horním okraji je Antares.
2011_05_07_0634_scorpius_mensi.jpg Autor: Pavel Spurný

Autor: Pavel Spurný
Jméno: Pavel Spurný
Místo: Kunžak
Datum: 7. května 2011
Poznámka: Na dolní části obrázku je Štír. Je tam docela pěkně nejen "bodec", ale dá se najít i výrazně nižší Kappa Sco. Pořízeno DF Canon EOS550D+FE Sigma 2.8/4.5mm, expozice 30 s při 1600 ASA. Lokalita leží 49.108° severní šířky, takže téměř 1 stupeň "náskok" před Prahou.
Obloha kolem Štíra s popisky. Autor: Martin Gembec
Obloha kolem Štíra s popisky.
Autor: Martin Gembec
Tam je bodec Štíra!. Autor: Martin Gembec
Tam je bodec Štíra!.
Autor: Martin Gembec
Jméno: Martin Gembec
Místo: Javorník (jižně od Kořenova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš)
Datum: 10. května 2011
Poznámka: Na snímku tříminutovou expozicí (viz níže) jsou hvězdy bodové díky pohonu montáže. Poté byla pořízena 40 sekundová expozice krajiny a oba snímky byly vhodně proloženy, aby vše zůstalo tak klidné, jak to zdánlivě vnímáme při pohledu na nebe. Na snímku vlevo můžete zobrazit velký obrázek s popisky. Použit byl Canon 30D na montáži GSO s pohonem i bez pohonu, bez filtrů, ISO1600, objektiv Canon 17-85mm@24mm f5,6. Obloha od výšky 10° byla v podstatě nezakalená a pouze slabě světelně znečištěná, jak je v našich končinách zvykem. Více v článku.

Další snímky

[1], [Z Chorvatska 1 (2010)], [Z Chorvatska 2 (2010)]

Střed Mléčné dráhy s celým souhvězdím Štíra a strukturami temných mlhovin. Autor: Petr Horálek
Střed Mléčné dráhy s celým souhvězdím Štíra a strukturami temných mlhovin.
Autor: Petr Horálek
Jméno: Petr Horálek
Místo: Rarotonga, západní pobřeží (Cookovy ostrovy)
Datum: 3. července 2010
Poznámka: Snímek pořízen přes fotoaparát CANON EOS 450D a základním objektivem s 30-ti sekundovou expozicí, citlovost ISO 1600. Obloha nad jižním Pacifikem byla tak neuvěřitelně tmavá, že mraky, které se zrovna netáhly nad osvětlenými hotely, byly poznat jen jako temné "díry" v bohaté hvězdné obloze. Často si člověk, neznalý jižních objektů, mrak zaměnil za nehybnou temnou mlhovinu. Zodiakální světlo přecházelo přes celou oblohu. Na snímku je patrný střed Mléčné dráhy s okolím bodce Štíra. Více v článku.

Další snímky

[Jižní Kříž]

Související:
[1] Hon na bodec Štíra (Petr Horálek)
[1] Ranní Štír a planety (Martin Gembec)
[3] VII. expedice SAROS (2): První dny příjemných ran (Petr Horálek)
[4] Ze srdce Evropy až pod Jižní kříž (Marcel Bělík)
[5] Předchozí fotogalerie na Astro.cz




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Pozorování , Mléčná dráha, Štír, Čtenářská galerie


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »