Nejen noční, ale i denní obloha si zaslouží pozornost. Občas lze na ní spatřit fantastická představení, která nám mohou přichystat optické atmosférické jevy. Jedinečnou příležitost pozorovat jeden z těchto úkazů, tzv. irizaci oblaků, jsme měli uplynulou sobotu 8. ledna. Nad rozsáhlou částí našeho území se táhly tenké oblaky s výrazně duhově zbarvenými okraji.
Irizace oblaků, vzniká ohybem a interferencí slunečních nebo měsíčních paprsků v tenkých oblacích, které jsou tvořeny drobnými kapičkami podobné velikosti. Nejčastěji se irizací projevují oblaky druhu altocumulus. Irizace oblaků je obvykle patrná do úhlové vzdálenosti jen několika stupňů od oslnivě jasného slunečního kotouče, a proto často unikne pozornosti. Sobotní irizace však byla patrná až do několika desítek stupňů od Slunce! Přiložený snímek pořídil Martin Poupa na Šumavě poblíž Prášil. Obrázek lze kliknutím zvětšit.
Mezi podobné jevy ohybu světla se řadí také koróna, jejíž tvar bývá symetrický a občas nás upoutá v podobě soustředných barevných prstenů rozlévajících se např. kolem měsíčního úplňku.
Množství dalších úchvatných fotografií irizace oblaků z 8. ledna zaslali čtenáři do galerie stránek o optických úkazech v atmosféře.
Český popularizátor astronomie a úkazů v zemské atmosféře. Narozen v roce 1973, nyní člen Pražské pobočky České astronomické společnosti, dlouholetý spolupracovník (demonstrátor) Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Na astro.cz spravuje sekci Optické úkazy v atmosféře.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 6. do 26. 6. 2022. Nastává letní slunovrat, začíná astronomické léto. Měsíc bude v poslední čtvrti. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Mezinárodní vesmírná stanice vykonává své přelety přes Slunce i Měsíc. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) prochází kolem hvězdokupy IC 4665. Uskutečnily se tři starty Falconu 9 ve dvou dnech. Očekáváme také start rakety Ariane 5 a možná i Electronu s technologickou družicí na dráhu kolem Měsíce. Před 100 lety se narodil britský astronom zabývající se Měsícem Ewen Whitaker a 95 let uplynulo od narození známého amatérského objevitele komet Williama Bradfielda.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek
„M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč
M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na