Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Sobotní irizace oblaků

Sobotní irizace oblaků

irizace_poupa.jpg

Nejen noční, ale i denní obloha si zaslouží pozornost. Občas lze na ní spatřit fantastická představení, která nám mohou přichystat optické atmosférické jevy. Jedinečnou příležitost pozorovat jeden z těchto úkazů, tzv. irizaci oblaků, jsme měli uplynulou sobotu 8. ledna. Nad rozsáhlou částí našeho území se táhly tenké oblaky s výrazně duhově zbarvenými okraji.

20050108MartinPoupa_Img_5805.jpg
Irizace oblaků, vzniká ohybem a interferencí slunečních nebo měsíčních paprsků v tenkých oblacích, které jsou tvořeny drobnými kapičkami podobné velikosti. Nejčastěji se irizací projevují oblaky druhu altocumulus. Irizace oblaků je obvykle patrná do úhlové vzdálenosti jen několika stupňů od oslnivě jasného slunečního kotouče, a proto často unikne pozornosti. Sobotní irizace však byla patrná až do několika desítek stupňů od Slunce! Přiložený snímek pořídil Martin Poupa na Šumavě poblíž Prášil. Obrázek lze kliknutím zvětšit.

Mezi podobné jevy ohybu světla se řadí také koróna, jejíž tvar bývá symetrický a občas nás upoutá v podobě soustředných barevných prstenů rozlévajících se např. kolem měsíčního úplňku.

Množství dalších úchvatných fotografií irizace oblaků z 8. ledna zaslali čtenáři do galerie stránek o optických úkazech v atmosféře.




O autorovi

Tomáš Tržický

Tomáš Tržický

Český popularizátor astronomie a úkazů v zemské atmosféře. Narozen v roce 1973, nyní člen Pražské pobočky České astronomické společnosti, dlouholetý spolupracovník (demonstrátor) Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Na astro.cz spravuje sekci Optické úkazy v atmosféře.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »