Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 19. týdnu

Úkazy na obloze v 19. týdnu

- od 7. do 13. května 2007.


Měsíc je 10. května v 6 h 27 min v poslední čtvrti. V tomto týdnu se na obloze promítá do souhvězdí Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. 10.5. ráno prochází kolem planety Neptun, 12.5. ráno půl stupně severně od Uranu, 13.5. za svítání nedaleko planety Mars.
Planety: Merkur (jasnost -1,3 mag) se koncem týdne objevuje za soumraku na večerní obloze, je však viditelný jen nízko nad severoseverozápadem. Promítá se do souhvězdí Býka nedaleko hvězdokupy Plejády. Velmi jasná Venuše (-4,1 mag, v tomto týdnu opustí souhvězdí Býka a přejde do Blíženců) je nejjasnější planetou na obloze, zapadá až po půlnoci. Jupiter (-2,5 mag, Hadonoš) je viditelný ve druhé polovině noci. Na ranní obloze je od čtvrté hodiny viditelný načervenalý Mars (0,9 mag, promítá se na hranici Vodnáře a Ryb, do souhvězdí Ryb vstoupí 9. května). V dalekohledu jsou před svítáním pozorovatelné planety Uran (5,9 mag, Vodnář) a Neptun (7,9 mag, Kozoroh).
10. května prochází v nejmenší vzdálenosti od Země kometa P/2007 H3(Garradd), 13. května projde přízemím kometa 135P/Shoemaker-Levy 8.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše 6:05 ráno 19 9.2025

Měsíc a Venuše 6:05 ráno 19.9.2025

Další informace »