Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 51. týdnu -

Úkazy na obloze v 51. týdnu -

od 17. do 23. prosince 2007


Slunce vstupuje 22.12. v 7 h 7 min do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima.

Měsíc je 17. prosince v první čtvrti, 22. prosince v odzemí (vzdálenost Země-Měsíc: 361 tisíc km). V tomto týdnu se postupně promítá do souhvězdí Ryb, Berana a Býka. V noci z 21. na 22.12. prochází těsně kolem hvězdokupy M 45 – Plejády v souhvězdí Býka.

Planety: Na večerní obloze svítí nízko nad jihozápadem planety Uran (jasnost 5,8 mag) a Neptun (7,9 mag), obě jsou viditelné jen dalekohledem. Uran se pohybuje ve Vodnáři, Neptun prochází souhvězdím Kozoroha. Kolem desáté hodiny večer vychází planeta Saturn (0,7 mag), promítá se do souhvězdí Lva. Po celou noc je nad obzorem Mars (-1,6 mag), najdeme ho v souhvězdí Blíženců. 19.12. se Mars nejvíce přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost 0,58935 astronomické jednotky. Ráno za svítání můžeme pozorovat jasnou Venuši (-4,1 mag). Prochází souhvězdím Vah, je nejjasnějším objektem ranní oblohy.

Zajímavé úkazy: 23.12. nastává maximum meteorického roje Ursaminorid, pozorování však ruší Měsíc.
Až do 24. prosince jsou z našeho území dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS, další období ranní viditelnosti začíná 1. ledna 2008. Podrobné informace o průletech lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter_Mesiac_Venuša

19.5. 2026 o 21:46 cez Canon 350+50mm objektív, 1s

Další informace »