Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 7. týdnu

Úkazy na obloze v 7. týdnu

- od 11. do 17. února 2008


Měsíc je 14. února ve 4 h 32 min v první čtvrti. Týž den prochází přízemím, tedy v nejmenší vzdálenosti od Země (vzdálenost Země-Měsíc: 370 tisíc km). V tomto týdnu se na obloze promítá do souhvězdí Ryb, Berana, Býka a Blíženců. 14.2. večer jej spatříme v těsné blízkosti hvězdokupy M 45 – Plejády v souhvězdí Býka, konjunkce Marsu s Měsícem nastává 16.2.

Planety: Ráno za svítání spatříme nízko nad jihovýchodem velmi jasnou Venuši (jasnost -4,0 mag) a také Jupitera (-1,9 mag), obě planety se promítají do souhvězdí Střelce. Na večerní obloze svítí až do půl páté ráno načervenalý Mars (-0,2 mag), planeta Saturn (0,3 mag) je nad obzorem celou noc. Mars se pohybuje v souhvězdí Býka, Saturn ve Lvu nedaleko nejjasnější stálice tohoto souhvězdí, hvězdy Regulus. Ostatní planety jsou nepozorovatelné.

Zajímavé úkazy: V tomto týdnu jsou dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice a raketoplánu Atlantis, který se k ISS připojil minulou sobotu; jeden z nejjasnějších přeletů bude viditelný 13. února krátce po západu Slunce, v době od 17 h 29 min do 17 h 35 min. Bližší informace o dalších přeletech lze získat např. dotazem odeslaným na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz, nebo na stránkách www.heavens-above.com.
17. února prolétá v nejmenší vzdálenosti od Země (0,918 astronomické jednotky) kometa 46P/Wirtanen. Kometa je pozorovatelná středně velkými hvězdářskými dalekohledy, v tomto týdnu se pohybuje v souhvězdí Berana. Pozorování však bude rušit Měsíc, který 12.2. večer projde na obloze jen necelé čtyři stupně od jádra komety.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »