Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 24. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 24. týdnu 2008

- od 9. do 15. června

Měsíc je 10.6. v 17 h 3 min v první čtvrti. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Lva, Panny a Vah. 9.6. večer se promítá poblíž planety Saturn, 12. a 13.6. nedaleko nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny, hvězdy Spica.
Planety viditelné okem: Merkur a Venuše jsou nepozorovatelné, promítají se ve směru ke Slunci. Venuše je 9.6. v horní konjunkci se Sluncem, týž den prochází v největší vzdálenosti od Země (1,7356 astronomické jednotky).
V první polovině noci je viditelný Mars (jasnost 1,5 mag, 10.6. přetne hranici souhvězdí Raka a Lva), Saturn zapadá hodinu po půlnoci (0,4 mag, Lev). Nejjasnější planetou ranní oblohy je Jupiter (-2,4 mag, Střelec), najdeme ho snadno za svítání nad jižním obzorem.
Zajímavé úkazy: 12.6. je v opozici se Sluncem planetka Juno (9,9 mag). Prochází souhvězdím Hadonoše, nejlepší pozorovací podmínky nastávají kolem půlnoci. Týž den prochází v nejmenší vzdálenosti od Země (0,210 astronomické jednotky) kometa C/2007 W1 (Boattini), objevená 20. listopadu loňského roku.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 R2 (SWAN).

Kometa C/2025 R2 (SWAN). Měřítko snímku je 14"/px, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »