Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 27. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 27. týdnu 2008

- od 30. června do 6. července

Slunce: 4. července v 10 h je Země v odsluní, tedy v největší vzdálenosti od Slunce (152,1 milionu km).
Měsíc prochází v tomto týdnu souhvězdími Býka, Blíženců, Raka a Lva. 1.7. ve 23 h je v přízemí (vzdálenost Země-Měsíc: 360 tisíc km), 3.7. ve 4 h 18 min v novu, promítá se ve směru ke Slunci. Období kolem novu je výhodné k pozorování objektů vzdáleného vesmíru, například mlhovin nebo galaxií, které jindy Měsíc svým svitem přezáří. Koncem týdne prochází Měsíc nedaleko Marsu a Saturnu; konjunkce s Marsem nastává 6.7., se Saturnem 7.7.
Planety sluneční soustavy: planety Mars (jasnost 1,6 mag) a Saturn (0,8 mag) jsou viditelné večer po západu Slunce nízko nad západním obzorem, zapadají již před půlnocí. Obě se pohybují v souhvězdí Lva nedaleko hvězdy Regulus. Nejjasnější planeta, Jupiter (-2,7 mag), je nad obzorem celou noc. Prochází souhvězdím Střelce. Planety Uran (5,8 mag) a Neptun (7,8 mag) jsou nejlépe pozorovatelné ve druhé polovině noci, spatříme je v menším hvězdářském dalekohledu. Identifikační mapku zašleme na požádání.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »