Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 3. týdnu

Úkazy na obloze ve 3. týdnu

- od 14. do 20. ledna 2008


Slunce vstupuje 20. ledna v 17 h 43 min do znamení Vodnáře.
Měsíc je 15. ledna ve 20 h 45 min v první čtvrti, 19. ledna v 10 h prochází přízemím, tedy v nejmenší vzdálenosti od Země (366 tisíc km). V tomto týdnu se na obloze pohybuje souhvězdími Ryb, Berana, Býka a Blíženců. V noci ze 17. na 18. ledna se promítá nedaleko známé hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka, 20. ledna ráno jej spatříme v blízkosti planety Mars. Nastává zákryt Marsu Měsícem, z našeho území však úkaz není pozorovatelný.
Planety sluneční soustavy: Merkur (jasnost -0,7 mag) je viditelný za večerního soumraku nízko nad jihozápadem, prochází souhvězdím Kozoroha. Pozorovací podmínky se stále zlepšují, výška planety nad obzorem stoupá; nejlépe ji uvidíme v příštím týdnu, kdy bude Merkur v největší východní elongaci (více než 18 stupňů od Slunce). Výrazná Venuše (-4,0 mag) září na ranní obloze v souhvězdí Hadonoše, je nejjasnějším objektem ranní oblohy. Mars (-1,0 mag) je viditelný v průběhu celé noci, svítí jako jasná načervenalá "hvězda" v souhvězdí Býka. Jupiter je nepozorovatelný. Planeta Saturn (0,5 mag) ve Lvu vychází v polovině týdne kolem osmé hodiny večer. V souhvězdí Vodnáře můžeme večer po setmění dalekohledem pozorovat planetu Uran (5,9 mag), v Kozorohu Neptuna (8,0 mag).
V tomto týdnu jsou za svítání až do 19. ledna viditelné přelety Mezinárodní vesmírné stanice. Bližší informace o trajektorii letu ISS i jiných družic získáte např. na webových stránkách www.heavens-above.com. Další období večerní viditelnosti začíná 30. ledna.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »