Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 36. týdnu (5.-11.9. 2005)

Úkazy na obloze ve 36. týdnu (5.-11.9. 2005)

Přehled astronomických úkazů na 36. týden (5.9.-11.9.2005).

Měsíc je 11. září ve 13 h 37 min v první čtvrti. Tento týden prochází souhvězdími Panny, Vah, Štíra a Hadonoše. Zajímavé seskupení Měsíce s Jupiterem, Venuší a hvězdou Spika v souhvězdí Panny můžeme pozorovat 6. a 7. září večer. 7.9. nastává zákryt Venuše Měsícem, z našeho území však úkaz není pozorovatelný.

Planety: Venuše (-4,0 mag) září na večerní obloze nízko nad západojihozápadem nedaleko Jupiteru (-1,7 mag; obě planety se promítají do souhvězdí Panny). Na ranní obloze je pozorovatelný Saturn (0,3 mag, Rak) a výrazný Mars (-1,2 mag, Beran). Dalekohledem můžeme vyhledat planetu Uran (5,7 mag) a také Neptuna (7,9 mag, Kozoroh). Obě planety jsou nad obzorem po většinu noci.

Mapka oblohy
atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2025 R3 (PANSTARRS).

Fotografováno nízko (necelých 15 stupňů) nad východním obzorem. Obloha byla průzračná, začalo svítat, ale ještě znatelně rušil závoj městského osvětlení.

Další informace »