Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 42. týdnu -

Úkazy na obloze ve 42. týdnu -

od 15. do 21. října 2007


Měsíc je 19. října v 10 h 33 min v první čtvrti. Tento týden prochází na obloze souhvězdími Vah, Štíra, Hadonoše, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. 16.10. večer se promítá nedaleko Jupitera.
Planety viditelné okem: Merkur je nepozorovatelný. Velmi jasná Jitřenka - Venuše září před východem Slunce vysoko nad jihovýchodem. Vychází kolem čtvrt na čtyři, je nejjasnějším objektem ranní oblohy. Nedaleko Venuše svítí nažloutlý Saturn; obě planety se pohybují v souhvězdí Lva, poblíž se nachází také nejjasnější stálice souhvězdí Lva, hvězda Regulus. Večer za soumraku svítí nízko nad jihozápadem v Hadonoši Jupiter, kolem půl desáté večer vychází planeta Mars, promítá se do souhvězdí Blíženců.
Zajímavé úkazy: Koncem týdne můžeme pozorovat zvýšený výskyt meteorů roje Orionid, maximum nastává 21.10.
Celý týden jsou dobře pozorovatelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Stanice je viditelná i bez dalekohledu jako pomalu letící, velmi jasná „hvězda“. Aktuální informace o přeletech získáte odesláním dotazu na adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Na večerní obloze je velmi nízko nad obzorem pozorovatelná kometa C/2007 F1 (LONEOS). V tomto týdnu se pohybuje v souhvězdí Pastýře nedaleko jasné hvězdy Arcturus. K jejímu sledování je výhodné použít silnější triedr.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »