Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 44. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 44. týdnu 2008

Středa 29. října ve 21:30 SEČ
Středa 29. října ve 21:30 SEČ
- od 27. října do 2. listopadu

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 29. října ve 21:30 středoevropského času. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online

Měsíc prochází souhvězdími Panny, Vah, Štíra, Hadonoše a Střelce. 1.11. večer se promítá vlevo od Venuše, 2. a 3.11. večer nedaleko Jupitera. 29. října v 0 h 14 min je Měsíc v novu.
Planety sluneční soustavy: Merkur (jasnost -0,8 mag) je pozorovatelný ráno za svítání nízko nad východojihovýchodem, počátkem týdne vychází krátce po páté hodině. Pohybuje se v souhvězdí Panny, 30.10. je v konjunkci s hvězdou Spika. Na ranní obloze svítí v souhvězdí Lva také planeta Saturn (1,1 mag). Večer za soumraku září nízko nad jihozápadem velmi jasná Venuše (-4,0 mag), která tento týden zapadá v 18 h 10 min. Prochází jižní oblastí souhvězdí Hadonoše. Výrazným objektem večerní oblohy je také Jupiter (-2,2 mag, Střelec), počátkem listopadu zapadá kolem půl deváté.
Zajímavé úkazy a objekty: 27. října prochází planetka (4) Vesta v nejmenší vzdálenosti od Země, 30. října je v opozici se Sluncem - nastávají ideální pozorovací podmínky. Objekt se pohybuje v souhvězdí Velryby, nad obzorem je celou noc. Jasnost planetky je 6,5 mag, k vyhledání stačí malý triedr. Mapku zašleme na požádání.
V tomto týdnu jsou dobře viditelné ranní přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS , bližší informace a časové údaje jsou k dispozici např. na adrese preletyiss@seznam.cz.
29. října prolétá v blízkosti Země (ve vzdálenosti 0,01 astronomické jednotky) planetka 2005 VN. 31. října se k Zemi nejvíce přiblíží asteroid 13681 Monty Python (1997 PY 1). Objekt objevili čeští astronomové M.Tichý a Z.Moravec 7.8.1997 na observatoři Kleť v jižních Čechách.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »