Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Philae se probudil!

Philae se probudil!

Philae se probudil. Těšíme se na další výsledky!
Autor: ESA

Teprve před několika minutami Evropská kosmická agentura oficiálně potvrdila, že přistávací modul Philae, doposud spící na jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, procitl z hibernace. Včera večer v 22:28 CEST obdrželo řídící středisko v ESOCu v německém Darmstadtu signál od Rosetty a následně analyzovalo více než 300 paketů dat. „Philae si vede velice dobře. Jeho operační teplota je -35° C a má k dispozici 24 Wattů energie,“ uvedl Dr. Stephan Ulamec vedoucí projektu. „Lander je připraven k práci.“

Philae prostřednictvím Rosetty komunikoval s řídícím střediskem na Zemi po dobu 85 sekund. Stalo se tak poprvé od jeho uvedení do hibernace 15. listopadu minulého roku. Při analýze dat však došlo k překvapivému zjištění, že Philae už byl „vzhůru“ dříve. V předchozím článku na Kosmonautix.cz jsme vás informovali o průběhu probuzení z hibernace. Nejdříve bylo zapotřebí ohřát interiér sondy na více než -45° C a zároveň mít k dispozici minimálně 5,5 W ze solárních panelů. Pro stabilní obousměrnou komunikaci je pak potřeba mít k dispozici alespoň 19 W. Jak je patrné s úvodního odstavce, tyto podmínky byly splněny. Teprve poté bylo možné začít vysílat signály k Zemi.

V současnosti řídící tým očekává další přísun informací z Philae. V jeho paměti je uloženo více než 8000 paketů dat, jejichž analýza nám napoví, co se s landerem během uplynulých dní dělo.

Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem. Autor: DLR Portal.
Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem.
Autor: DLR Portal.

... a ještě jednou připomínáme celou misi Rosetta-Philae prostřednictvím roztomilého kresleného videa "Once upon a time..." (tedy volně přeloženo "Bylo nebylo..."). Ačkoliv je celé v angličtině, animace vám rozhodně pomůže maximálně pochopit celý příběh. Autor: ESA.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Blog ESA - Evropské kosmické agentury

Převzato: www.kosmonautix.cz



O autorovi

Štítky: Modul Philae, 67P/Churyumov-Gerasimenko, Evropská kosmická agentura, ESA, Sonda Rosetta


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »