Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Philae se probudil!

Philae se probudil!

Philae se probudil. Těšíme se na další výsledky!
Autor: ESA

Teprve před několika minutami Evropská kosmická agentura oficiálně potvrdila, že přistávací modul Philae, doposud spící na jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, procitl z hibernace. Včera večer v 22:28 CEST obdrželo řídící středisko v ESOCu v německém Darmstadtu signál od Rosetty a následně analyzovalo více než 300 paketů dat. „Philae si vede velice dobře. Jeho operační teplota je -35° C a má k dispozici 24 Wattů energie,“ uvedl Dr. Stephan Ulamec vedoucí projektu. „Lander je připraven k práci.“

Philae prostřednictvím Rosetty komunikoval s řídícím střediskem na Zemi po dobu 85 sekund. Stalo se tak poprvé od jeho uvedení do hibernace 15. listopadu minulého roku. Při analýze dat však došlo k překvapivému zjištění, že Philae už byl „vzhůru“ dříve. V předchozím článku na Kosmonautix.cz jsme vás informovali o průběhu probuzení z hibernace. Nejdříve bylo zapotřebí ohřát interiér sondy na více než -45° C a zároveň mít k dispozici minimálně 5,5 W ze solárních panelů. Pro stabilní obousměrnou komunikaci je pak potřeba mít k dispozici alespoň 19 W. Jak je patrné s úvodního odstavce, tyto podmínky byly splněny. Teprve poté bylo možné začít vysílat signály k Zemi.

V současnosti řídící tým očekává další přísun informací z Philae. V jeho paměti je uloženo více než 8000 paketů dat, jejichž analýza nám napoví, co se s landerem během uplynulých dní dělo.

Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem. Autor: DLR Portal.
Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem.
Autor: DLR Portal.

... a ještě jednou připomínáme celou misi Rosetta-Philae prostřednictvím roztomilého kresleného videa "Once upon a time..." (tedy volně přeloženo "Bylo nebylo..."). Ačkoliv je celé v angličtině, animace vám rozhodně pomůže maximálně pochopit celý příběh. Autor: ESA.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Blog ESA - Evropské kosmické agentury

Převzato: www.kosmonautix.cz



O autorovi

Štítky: Modul Philae, 67P/Churyumov-Gerasimenko, Evropská kosmická agentura, ESA, Sonda Rosetta


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »