Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Přednáška "Velký třesk z pohledu současné fyziky"

Přednáška "Velký třesk z pohledu současné fyziky"

Umělecká představa velkého třesku
Umělecká představa velkého třesku
Zamýšlíte se nad tím jak vznikl vesmír? Jaké jsou současné znalosti o vzniku vesmíru? Až do jak krátkých časů je náš popis realistický a kde začíná fantazie? Nakolik umíme uměle připravit podmínky, které panovaly při Velkém třesku? Jak vznikala látka a struktury v současném vesmíru? A co vůbec nazýváme Velkým třeskem? Co přináší kosmologii teorie strun? Ekpyrotický model multiverza - novodobé scifi nebo reálný model vzniku světa?

Přednášku pod názvem "Velký třesk z pohledu současné fyziky", která bude vyprávěním o fascinující souvislosti částicové fyziky a kosmologie pro Vás připravila českobudějovická hvězdárna a planetárium.

Brilantním a znalým přednášejícím bude prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z ČVUT Praha. Přednáška se koná v úterý 17. března 2009 od 19:00 hodin v sále českobudějovické Hvězdárny a planetária na Zátkově nábřeží. Předprodej vstupenek od 10. března 2009 v otevíracích hodinách českobudějovické Hvězdárny.


Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice
http://www.hvezdarnaCB.cz
tel: 386 352 044




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »