Úvodní strana  >  Společnost  >  Uspořádání společnosti  >  Pobočky  >  Východočeská pobočka

Východočeská pobočka

Informace
Sídlo Hvězdárna v Úpici, 542 32 Úpice
příspěvek 100 Kč
min. věk 18, mladší jsou členy klubu mladých astronomů
e-mail belik@obsupice.cz
www  
Volby
výbor Marcel Bělík (předseda), Zbyněk Melich (tajemník), Richard Kotrba (hospodář)
minulé volby 2021
příští volby 2025
volební období 4 roky
Časopis
název Astro zpravodaj Východočeské pobočky
cena Pro členy zdarma, ostatní 15,- Kč, objednat lze na výše uvedené adrese.
periodicita Nepravidelně, zpravidla 6x ročně
objednat pro členy pobočky
podmínky zasílání členství v pobočce
www  

Členové pobočky se zabývají pozorováním sluneční aktivity ve fotosféře, registracemi atmosferiků a kosmického šumu, včetně zpracování výsledků. Jsou pozorovány komety a planetky. Na několika stanovištích jsou měřeny meteorologické údaje. Několik členů vede astronomické kroužky. Podle potřeby jsou pro členy distribuovány cirkuláře s novinkami v astronomii. Členové pobočky se podílí na přednáškové a publikační činnosti pro veřejnost v rámci různých oborů astronomie.

Pobočka se aktivně podílí na přípravě a pořádání letních astronomických expedic, kde členové přednášejí řadu přednášek.

Členové pobočky mají možnost se podílet na zpracování dat získaných při pozorování úplných zatmění Slunce.

V regionálních centrech, tj. v Úpici, Rtyni v Podkrkonoší, v Liberci, Hořicích a v Turnově členové pobočky vyvíjejí vlastní činnost při místních hvězdárnách a klubech. Ta je zaměřena hlavně na výchovu dorostu v kroužcích a přednáškovou činnost.

Další informace o pobočce je možné najít v časopisu Astropis 4/2010.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Česká astronomická společnost


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »