Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed inmfračerveně z 2MASS

Uznání: 2MASS Project, U. Mass., IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušné místo. Ve viditelném světle je většina středu Galaxie zakryta neprůhledným prachem. Nicméně prach v infračerveném světle září více a zakrývá méně a tak na snímku nahoře umožňuje zaznamenat skoro milión hvězd. Samotný galaktický střed se nachází asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a je vidět zářit vlevo dole. Galaktická rovina naší Mléčné dráhy, rovina ve které obíhá i Slunce, se dá identifikovat jako tmavý diagonální prachový pás. Absorbční prachová zrna vznikají v atmosférách chladných rudých obrů a rostou v molekulárních mračnech. Oblast, která přímo obklopuje střed Galaxie, jasně září radiově a na vysokých energiích. Předpokládá se, že střed Galaxie hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, 2mass


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »