Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Jubilejní 50. konference o výzkumu proměnných hvězd

Jubilejní 50. konference o výzkumu proměnných hvězd

Planetární soustava u hvězdy TRAPPIST-1
Autor: NASA/JPL-Caltech

50. konference o výzkumu proměnných hvězd, pořádaná Sekcí proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti ve spolupráci s  Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,  se bude konat od pátku 30. listopadu do neděle 2. prosince 2018 v aule Přírodovědecké fakulty MU v Brně. Hlavními odbornými tématy jsou výzkum proměnných hvězd a exoplanet, jejich pozorování našimi pozorovateli i ve velkých přehlídkových projektech a vesmírných misích, a metody zpracování naměřených dat. Přednášejícími jsou nejen profesionální astronomové, ale i amatérští astronomové z devíti zemí světa.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 252 z 29. 11. 2018

Konference o výzkumu proměnných hvězd je tradičním setkáním amatérských i profesionálních zájemců o proměnné hvězdy pořádaným Sekcí proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti (SPHE ČAS), od roku 1963 do 90. let minulého století pod záštitou brněnské hvězdárny a planetária. Tehdejší ředitel dr. O. Obůrka také celý pozorovací program pro amatéry založil a řadu let řídil. První konference se konala jako celostátní seminář v zasedací síni brněnské radnice. Od té doby se konference konaly pravidelně na podzim, později i v různých městech a účastnilo se jich pokaždé několik desítek astronomů z řad profesionálů i amatérů.

Letošní jubilejní 50. konference proběhne o víkendu od 30. 11. do 2. 12. 2018 za účasti téměř  stovky účastníků z České a Slovenské republiky, Polska, Německa, Rakouska, Ukrajiny, Švýcarska a Maďarska.  Jedna přednáška zazní telemostem až z USA.  Program  konference  je  neobyčejně pestrý. V průběhu víkendu zazní 31 odborných přednášek. Součástí bude i ohlédnutí za historií SPHE ČAS a jejími úspěchy i představení plánů na další roky.

Letáček 50. konference o výzkumu proměnných hvězd Autor: Jakub Juryšek, Kateřina Hoňková, Martin Mašek
Letáček 50. konference o výzkumu proměnných hvězd
Autor: Jakub Juryšek, Kateřina Hoňková, Martin Mašek
Ze zahraničních řečníků vystoupí např. Stella Kafka, prezidentka American Association of Variable Star Observers (AAVSO) s přednáškou o americkém pozorovacím programu proměnných hvězd. Gerald Handler z Astronomického centra Mikuláše Koperníka ve Varšavě představí výsledky kosmických misí BRITE a TESS. O fotometrických přehlídkách promluví Robert Szabó z Konkoly Observatory v Maďarsku. Exoplanetám a družici Kepler se bude věnovat ředitel Kuffnerovy hvězdárny ve Vídni Günther Wuchterl. 

Pravidelnými tématy konference jsou výsledky pozorování individuálních pozorovatelů, veřejných hvězdáren i vědeckých institucí, metody zpracování dat a jejich interpretace. Prezentované výsledky jsou často založeny na kvalitních měřeních českých a slovenských amatérských astronomů, kteří se často stávají autory nebo spoluautory odborných článků v prestižních astronomických časopisech.

Významným bodem konference je předání ceny Jindřicha Šilhána „Proměnář roku 2018“, která je každoročně předávána za mimořádná pozorování či dosažené výsledky v oboru proměnných hvězd. Tradiční součástí konference je společenský večer, který je vyvrcholením oslav 50. letého výročí konání konferencí pořádaných Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS.

Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti (SPHE ČAS)

Pozorování a studium proměnných hvězd má v České republice dlouhou historii. Sekce proměnných hvězd vznikla už roku 1924 jako Sekce pozorovatelů hvězd měnlivých České astronomické společnosti. Dnes má SPHE ČAS přes 80 členů z řad amatérských, ale i profesionálních astronomů. Pozorování astronomů amatérů již probíhá na profesionální úrovni – nejeden z pozorovatelů disponuje vzdáleně ovládaným dalekohledem a vědeckou CCD kamerou. Za poslední půlstoletí se na činnosti SPHE podílelo více než tisíc pozorovatelů proměnných hvězd. Přestože se všichni tomuto oboru už nevěnují, zapojení do aktivit SPHE jim přineslo řadu poznatků a zkušeností a pomohlo v jejich nejen přírodovědném vzdělání. Mezi pozorovateli proměnných hvězd najdeme profesionální astronomy, přírodovědce, lékaře, učitele nebo politiky. Aktivity SPHE jsou dnes známy badatelům v oboru proměnných hvězd a exoplanet po celém světě, řada profesionálů využívá databázi a software, které vznikly pod záštitou SPHE.

Odkazy:

Web konference: http://var2.astro.cz/conference/2018/
Program: http://var2.astro.cz/conference/2018/#program
Fotogalerie z loňska: https://www.zonerama.com/sphecas/Album/3867480

Kontakty:

Mgr. Kateřina Hoňková
předsedkyně Sekce proměnných hvězd a exoplanet
mail: katerina.honkova@astronomie.cz
mobil: 604 379 886

doc. RNDr. Miloslav Zejda, Ph.D.
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Kotlářská 2, 611 37 Brno
mail: zejda@physics.muni.cz, mzejda@volny.cz
telefon: 549 498 600, mobil 721 377 398

Pavel Suchan
tiskový tajemník a místopředseda České astronomické společnosti
mail: suchan@astro.cz
mobil: 737 322 815
O autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Konference SPHE, SPHE


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »