Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  65. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

65. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Hvězdárna Ždánice
Autor: Martin Mašek

Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS, ve spolupráci s Hvězdárnou a Planetáriem Oldřicha Kotíka ve Ždánicích, pořádá letos opět letní 65. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd (23. 7. - 27. 7. 2025). Na praktiku se účastníci naučí základům pozorování s astronomickými kamerami a zpracování dat. Praktikum je vhodné i pro začínající pozorovatele a studenty.

Obecné informace

Termín: 23. - 27. 7. 2025

Odkaz na přihlašovací formulář ZDE, přihlašování je možné až do 15. 7. 2025

Cena praktika: 700 Kč

Ubytování a stravu si hradí účastníci sami. V ceně je zahrnuta úvodní společenská večeře, pitný režim a drobné občerstvení po dobu celého praktika a odměny přednášejícím.

Pozorovací technika

Seminář Sekce proměnných hvězd a exoplanet ve Ždánicích Autor: Martin Mašek
Seminář Sekce proměnných hvězd a exoplanet ve Ždánicích
Autor: Martin Mašek
Vlastní přístrojové vybavení účastníků je vítáno (dalekohledy, montáže, CMOS/CCD kamery, digitální zrcadlovky) - není to však nezbytné. Pro účastníky, kteří nemají vlastní techniku budou k dispozici zkušenější pozorovatelé, kteří je s pozorováním seznámí, také bude možné využít pozorovací techniku Sekce i místní dalekohledy na hvězdárně.

Účastníci se také naučí vzdáleně pozorovat s novým dalekohledem SPHE ČAS, který je umístěn v Ondřejově, a jehož ovládání vyžaduje školení, které proběhne právě na praktiku.

K dispozici bude také vzdáleně ovládaný dalekohled Masarykovy univerzity (ASA Astrosysteme GmbH) na vidlicové montáži, který je se svým průměrem 80 cm největším dalekohledem na Moravě.

Témata

Účastníci se seznámí s postupy pozorování a zpracování dat získaných pomocí CMOS/CCD kamer a digitálních zrcadlovek a jak data dále publikovat. Kromě toho se účastníci dozvědí výsledky pozorovacích kampaní, kterých se účastní i pozorovatelé sekce SPHE – fotometrie čtyřhvězdných a vícenásobných systémů, program fotometrie chromosféricky aktivních hvězd i zajímavých zákrytových dvojhvězd.

Bude prostor i na řadu teoretických příbuzných astrofyzikálních přednášek.

Hlavní témata:

● ovládání dalekohledů a ovládání CMOS/CCD kamer a DSLR

● příprava pozorování a výběr objektu

● astrofyzika proměnných hvězd

● pozorování tranzitů exoplanet

● zpracování surových fotometrických dat

● získání fotometrické křivky, její interpretace

Nocleh

Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech Autor: Martin Mašek
Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech
Autor: Martin Mašek
Účastníci mohou přespat na hvězdárně ve spacáku na karimatce (zdarma), nevýhodou je, že na hvězdárně zatím není sprcha. Jsou tam ale toalety a malá kuchyňka.

Pro zájemce o pohodnější nocleh jsou rezervovány v Penzionu Radlovec tyto pokoje:

3x pokoj pro 2 osoby (sociálky na chodbě)
1x pokoj pro 3 osoby (sociálky na chodbě)
1x aparmán 2 osoby + přistýlka (včetně sociálek)

Zájem zaškrtněte v přihlášce, přednostně, kdo využije všechny čtyři noci. https://hotel-radlovec.webnode.cz/sluzby/ubytovani/

Další ubytování jsou možné např. v Motobaru u Golema (700 Kč/os/noc), nebo v soukromí u pana Bocka. Tato dvě ubytování nejsou rezervována - zájemci si rezervují sami.

https://motobarugolema.cz/ubytovani/
https://mapy.cz/s/bunucetala

Stravování

Součástí budovy je malá kuchyňka. K dispozici je varná konvice a mikrovlnná trouba (sporák/pec/vařič nikoli). Lednička se nachází ve starší části hvězdárny. V rámci vybavení kuchyňky není moc příborů, doporučujeme si dovézt svůj.

Na oběd bude možné zajít/zajet do místní restaurace Radlovec. Popř. aby se ušetřil čas v rámci přesunů, mohou se jídla předem objednat a přivézt.

Drobné občerstvení bude součástí praktika. Pro účastníky bude zajištěna večeře první večer. Ve Ždánicích je několik samoobsluh. Podle mapy.cz: u kostela Jednota-COOP, Flop Top v centru, u autobusového nádraží Večerka a za Radlovcem Potraviny. Větší obchody (Lidl, Penny...) pak v Bučovicích.

Doprava

Auto:

Při cestě autem vás asi nejlépe navede navigace. V okolí před hvězdárnou je spousta jednosměrek, dá se “zabloudit” směrem k cíli, kterým je parkoviště v ulici Nad hvězdárnou.

Vlak a bus:

Z Brna se pojede vlakem do Bučovic a odtud autobusem do Ždánic. Případně vlakem až do Kyjova a pak autobus z opačného směru do Ždánic. Cestovatelé ze severnějších směrů mohou využít i autobus z Vyškova do Bučovic, odtud autobusem do Ždánic. Velká výhoda je autobusová zastávka hned pod hvězdárnou: “Ždánice, hvězdárna”, linka č. 642.

Doplňkový program

I když je praktikum pouze pětidenní, najdeme v praktiku čas i na socializační program. V sobotu by mohl být uspořádán kratší cyklovýlet spojený s obědem, proto kola s sebou :). Alternativně můžeme zorganizovat pěší výlet. V případě zatažené noční oblohy společná večerní aktivita (návštěva bowlingu, kulečníku a jiné).

Těší se na Vás

Kateřina Hoňková a výkonný výbor SPHE ČAS
sphecas@gmail.com




O autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Hvězdárna Ždánice, Praktikum SPHE


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »