Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  64. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd se blíží

64. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd se blíží

Hvězdárna Ždánice
Autor: Martin Mašek

Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS, ve spolupráci s Hvězdárnou a Planetáriem Oldřicha Kotíka ve Ždánicích, pořádá letos výjimečně zkrácené a podzimní 64. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd. Na praktiku se účastníci naučí základům pozorování s astronomickými kamerami a digitálními zrcadlovkami. Praktikum je vhodné i pro začínající pozorovatele a studenty. Termín akce je: 31. 10. - 3. 11. 2024

Přihlašování a cena

Přihlašování je možné až do 27.10. 2024 ZDE (odkaz na formulář).

Cena praktika: 500 Kč

Pozorovací technika

Seminář ve Ždánicích, přednáška Pavla Cagaše o CMOS kamerách ve fotometrii Autor: Martin Mašek
Seminář ve Ždánicích, přednáška Pavla Cagaše o CMOS kamerách ve fotometrii
Autor: Martin Mašek
Vlastní přístrojové vybavení účastníků je vítáno (dalekohledy, montáže, CMOS/CCD kamery, digitální zrcadlovky) - není to však nezbytné. Pro účastníky, kteří nemají vlastní techniku budou k dispozici zkušenější pozorovatelé, kteří je s pozorováním seznámí.

K dispozici bude také vzdáleně ovládaný dalekohled Masarykovy univerzity (ASA Astrosysteme GmbH) na vidlicové montáži, který je se svým průměrem 80 cm největším dalekohledem na Moravě. Účastníci se také naučí pozorovat s novým dalekohledem SPHE ČAS, který je umístěn v Ondřejově.

Témata

Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech Autor: Martin Mašek
Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech
Autor: Martin Mašek
Účastníci se seznámí s postupy fotometrie pomocí CMOS/CCD kamer a digitálních zrcadlovek, s novými funkcemi programu SIPS pro ovládání astronomických kamer a zpracování snímků. Kromě toho se účastníci dozvědí výsledky pozorovacích kampaní, kterých se účastní i pozorovatelé sekce SPHE – fotometrie čtyřhvězdných a vícenásobných systémů, program fotometrie chromosféricky aktivních hvězd i zajímavých zákrytových dvojhvězd.

Mimo jiné se také budou probírat tato témata:
● ovládání dalekohledů a ovládání CMOS/CCD kamer a DSLR
● příprava pozorování a výběr objektu
● pozorování proměnných hvězd
● pozorování tranzitů exoplanet
● zpracování surových fotometrických dat
● získání fotometrické křivky, její interpretace

Nocleh

Účastníci mohou přespat na hvězdárně ve spacáku na karimatce. Na hvězdárně zatím není sprcha.

Pro zájemce o pohodnější nocleh jsou rezervovány 3 dvoulůžkové pokoje (WC a sprchy jsou na chodbě) v Radlovci, cena 250,- Kč/os/noc. Zájem zaškrtněte v přihlášce, přednostně, kdo využije všechny tři noci.

Další ubytování jsou možné např. v Motobaru u Golema (700 Kč/os/noc), nebo v soukromí u pana Bocka. Tato dvě ubytování nejsou rezervována - zájemci si rezervují sami.

Stravování

Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech Autor: Martin Mašek
Přednáška Zbyňka Henzla o hledání vícenásobných zákrytových systému v přehlídkových datech
Autor: Martin Mašek
Součástí budovy je malá kuchyňka. K dispozici je varná konvice a mikrovlnná trouba (sporák/pec/vařič nikoli). Lednička se nachází ve starší části hvězdárny. V rámci vybavení kuchyňky není moc příborů, doporučujeme si dovézt svůj.

Na oběd bude možné zajít/zajet do místní restaurace Radlovec. Popř. aby se ušetřil čas v rámci přesunů, mohou se jídla předem objednat a přivézt.

Drobné občerstvení bude součástí semináře/praktika. Pro účastníky bude zajištěna večeře ve čtvrtek. Ve Ždánicích je několik samoobsluh. Podle mapy.cz: u kostela Jednota-COOP, Flop Top v centru, u autobusového nádraží Večerka a za Radlovcem Potraviny. Větší obchody (Lidl, Penny...) pak v Bučovicích.

Doprava

Auto: Při cestě autem vás asi nejlépe navede navigace. V okolí před hvězdárnou je spousta jednosměrek, dá se “zabloudit” směrem k cíli, kterým je parkoviště v ulici nad hvězdárnou.

Vlak a bus: Z Brna se pojede vlakem do Bučovic a odtud autobusem do Ždánic. Případně vlakem až do Kyjova a pak autobus z opačného směru do Ždánic. Cestovatelé ze severnějších směrů mohou využít i autobus z Vyškova do Bučovic, odtud autobusem do Ždánic. Velká výhoda je autobusová zastávka hned pod hvězdárnou: “Ždánice, hvězdárna”, linka č. 642.

Doplňkový program

I když je praktikum pouze čtyřdenní, najdeme v praktiku čas i na socializační program. Bude zorganizován společný výlet, nebo v případě zatažené noční oblohy společná večerní aktivita (návštěva bowlingu a jiné).


Těší se na Vás
Kateřina Hoňková a výkonný výbor SPHE ČAS
sphecas@gmail.com




O autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Praktikum SPHE, Proměnné hvězdy, Sekce proměnných hvězd a exoplanet


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »