Světlečervená tečka se vybarvuje
Kampaň PaleRedDot je asi za polovinou svého trvání, což znamená, že již skoro dva měsíce několik dalekohledů, mezi nimi i pozemský šampion v hledání exoplanet HARPS, pozorují Proximu Centauri s vidinou odhalení planety kroužící kolem nejbližší sousedky našeho Slunce. Kdo by nechtěl vědět, jestli tak blízko nežijí nějací ufoni, že ano.
No dobrá, existenci života (ufony nevyjímaje) současným pozorováním nejspíš nezjistíme, ale můžeme se dozvědět, jestli tam vůbec nějaká planeta je. Dřívější pozorování naznačují, že nějaká menší (o hmotnosti srovnatelné s naší Zemí) by tam být mohla. Ovšem, protože mnoho věcí má nějaký ten háček, a v astronomii to platí vždycky, tento signál by také mohl souviset se samotnou aktivitou a vlastnostmi Proximy Centauri.
Nejběžnější metody pro hledání exoplanet jsou metoda zákrytová (tu používá např. satelit Kepler) a metoda radiálních rychlostí (např. HARPS). Ta první využívá přechodů planet přes hvězdný disk a měří se změny jasnosti hvězdy s časem. Druhá měří změny rychlosti hvězdy (existence planety se projevuje jemným "vrávoráním" hvězdy). Čím menší planeta (a čím větší hvězda), tím menší jsou měřitelné odchylky, ať už v jasnosti či v rychlosti.
Radiální rychlost hvězdy či její jas se může periodicky měnit i z jiných důvodů, než je existence planety. Nejčastěji je to projev magnetického pole, proměnnosti hvězdy či hvězdné skvrny. Proto se všechny hvězdy, u kterých je podezření na existenci planety třebas na základě změn jasnosti, pozorují spektrografem, aby se potvrdila nebo vyloučila přítomnost odchylek v radiální rychlosti. Probíhající kampaň PaleRedDot poskytne současné pozorování obou typů, tj. jasnosti a rychlosti, po poměrně dlouhý interval a tak by analýza dat a případná přítomnost planety měla být určena s poměrně vysokou přesností. Samozřejmě neodhalí všechno - např. planety s oběžnou dobou několik roků se v datech vůbec neprojeví - ale protože nás zajímá existence planety v obyvatelné zóně, je tříměsíční interval pozorování postačující.
Pozorování je jenom jedna část projektu. Na stránkách www.palereddot.org najdete vyprávění a úvahy profesionálních astronomů o extrasolárních planetách, hledání života mimo Zemi, přístrojích a plánech a o životě, Vesmíru a vůbec.
O projektu Pale Red Dot a kdo za ním stojí si můžete přečíst v dřívějším článku Jirky Srby na astru.
Na stránkách palereddot.org k dnešnímu dni najdete:
Kategorie Odborníci vysvětlují (Expert Insight)
- Stars!: Co jsou hvězdy, jak vypadají, jak vznikají a zanikají.
- The Doppler Method and Proxima Centauri: o hledání exoplanet metodou radiálních rychlostí.
- Living in Twilight: An Overview of our Closest and Smallest Stellar Neighbors: o vlastnostech červených trpaslíků a planetách kroužících kolem nich.
- Cool Stars with a Magnetic Personality: o magnetickém poli na rudých trpaslících, jaký mají význam pro pozorování a jak se modelují.
- What is a planet?: o definici planety (a ano, je tu zmíněno i Pluto).
- The Hunt for Free Floating Planets in Our Galaxy: Proč mohou (přesněji měly by) existovat volně se pohybující planety a jak je můžeme pozorovat (těžko, samozřejmě, ale jde to).
- Worlds of Rock and Ice: o vzniku planet z plynných disků.
Kategorie Odborníci si myslí (Expert Opinion)
- Pale Blue Dot, Pale Red Dot, Pale Green Dot, …: o Carlu Saganovi a objevu prvních exoplanet.
- Intensifying the Proxima Centauri Planet Hunt: o Proximě Centauri, hledání exoplanet a kde hledat obyvatelnou zonu okolo Proximy.
- How a Star Can Hide its Earths: jak hvězdy samotné komplikují pozorování svých planet.
- M dwarf planet search with today’s spectrographs and tomorrow’s spectropolarimeters: o problémech pozorování rudých trpaslíků a nových přístrojích.
- Interview with Suzanne Aigrain : On the Search for nearby Earth-like Exoplanets: o detekci exoplanet metodou radiálních rychlostí, jaký je význam kampaně Pale Red Dot a co můžeme zjistit.
- ’Are we there yet?’—The journey to Proxima: o snech o cestách do vesmíru a o jejich částečné realizaci - o astronomii a studiu exoplanet.
- Exciting times, big challenges: jak dosáhnout požadované přesnosti měření radiálních rychlostí.
- Why we are all metal-heads!!: o chemickém složení Vesmíru, hvězd a planet a jak a jestli je to důležité.
- Finding life around our nearest neighbour: Jak odhalit existenci života na dálku.
Kategorie Život na observatoři (Observatory Life)
- Observing at ESO I. The ESO guesthouse: Vítejte v ESO.
- First spectrum with HARPS. Live from La Silla: pozorování HARPSem začíná.
- The Las Cumbres Global Telescope Network: o síti dalekohledů LCOGT, systému malých dalekohledů rozsetých po celé Zemi.
- Inspiring the public with exoplanet discoveries: fascinace exoplanetami a projekty cílené na neprofesionální astronomy.
- Equator crossing! Live acquisition of 30-th spectrum with HARPS: několik obrázků přímo z pozorování HARPSem.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] PaleRedDot.org - web projektu
Převzato: ESO - Evropská jižní observatoř