Úvodní strana  >  Články  >  Historie  >  Konference o životě a díle Josefa Františka Smetany
Josef Jíra Vytisknout článek

Konference o životě a díle Josefa Františka Smetany

Josef František Smetana (1801-1861)
Autor: Wikimedia Commons, uživatel Boris7. CC BY-SA 3.0

V roce 2017 uplyne 180 let od vydání první česky psané publikace "Základowé hwězdoslowi, čili astronomie". Tato útlá kniha, která vyšla roku 1837, je dílem doktora filozofie a profesora na filozofickém ústavu v Plzni Josefa Františka Smetany, autora publikací v oboru fyziky, dějin národa, či přírodopisu a tvůrce českého astronomického názvosloví. Největším odkazem Josefa Františka Smetany je však jeho celoživotní postoj k důležitosti vzdělanosti národa. Tímto vás zveme na odbornou konferenci o životě a díle jednoho z nejvýznamnějších pedagogů a osobností doby obrození v Plzni.

Josef František Smetana je významnou obrozeneckou osobností Plzně. Rodák ze Svinišťan u České Skalice se do Plzně dostal jako člen premonstrátského řádu z Teplé. Péčí premonstrátů byl v Plzni založen filozofický ústav a Smetana byl jedním z jeho profesorů, zaměřoval se zejména na výuku přírodních věd. Ve spolupráci se svým starším kolegou, matematikem Josefem Vojtěchem Sedláčkem, prosazoval výuku v českém jazyce, byl aktivně činný v obrozeneckých spolcích, založil noviny Posel ode Mže, byl předsedou plzeňské části Lípy Slovanské. Je autorem česky psaných učebnic silozpytu (fyziky), dějepisu a astronomie. Jeho publikace  "Základowé hwězdoslowi, čili astronomie" se stala vůbec první česky psanou astronomickou publikací. Je autorem i mnoha básní, založil a ze svých prostředků vybavil českou knihovnu pro studenty ústavu, pořádal nedělní přednášky pro učně, tovaryše a mistry. Během jeho působení v Plzni zde úspěšně vystudoval jeho o 22 let mladší bratranec Bedřich Smetana.
V rámci Smetanovských dní v roce 2017 si připomeneme tuto všestrannou osobnost odbornou konferencí.

Na konferenci přislíbili účast přední vysokoškolští pedagogové (prof. V. Viktora, prof. J. Kumpera, doc. J. Bečvář, doc. J. Bezděk a další). Obsahem konference bude například:

•    Básnické dílo J. F. Smetany
•    Obrozenecká činnost J. F. Smetany
•    Vztah J. F. Smetany a J. V. Sedláčka
•    Hudba v období života J. F. Smetany
•    Mikulášský hřbitov v Plzni
•    Základowé hwězdoslowi, čili astronomie

Konferenci pořádá Česká astronomická společnost, která v roce 2017 oslaví sto let od svého založení, společně s Plzeňskou filharmonií, Fakultou pedagogickou v Plzni, Hvězdárnou v Rokycanech a Plzni, Západočeským muzeem v Plzni a dalšími partnery.
Konference se uskuteční v termínu 10. až 11. 3. 2017 v prostorách Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 357/2. Na konferenci rádi přivítáme všechny zájemce.
Účast na konferenci je bezplatná, nutná je však elektronická registrace. Více informací naleznete na webových stránkách www.kof.zcu.cz/ak/smetana

Plzeňské „Klementinum“ i tak můžeme hovořit o budově ve Smetanových sadech, kde sídlilo K. K. Gymnasium (1784-1924) a Filozofický ústav (1804-1850), na kterém působil Josef František Smetana. Autor: Archív Josefa Jíry
Plzeňské „Klementinum“ i tak můžeme hovořit o budově ve Smetanových sadech, kde sídlilo K. K. Gymnasium (1784-1924) a Filozofický ústav (1804-1850), na kterém působil Josef František Smetana.
Autor: Archív Josefa Jíry

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Konference o životě a díle Josefa Františka Smetany



O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Josef František Smetana


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »