Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  ESA odhalila malé horké místo na povrchu neutronové hvězdy

ESA odhalila malé horké místo na povrchu neutronové hvězdy

gemingahotspot.jpg
Astronomům používajícím rentgenovou observatoř ESA XMM-Newton se podařil husarský kousek. Na vzdálenost 500 světelných let prokázali na povrchu neutronové hvězdy podrobnost o velikosti fotbalového hřiště, místa o průměru snad jen 60 m.

Na astronomům důvěrně známé neutronové hvězdě Geminga, byl pomocí XMM-Newton, objeven žhavý aktivní bod o rozloze nedosahující nejspíše ani stovky metrů. Jak k tomu mohlo dojít, když stejnou podrobnost nejsme ze Země prakticky schopni pozorovat ani na Měsíci, natož třeba na Marsu. A zde se jedná o 500 světelných let vzdálenou hvězdu.

Geminga je neutronová hvězda o hmotnosti asi 1,5 násobku hmotnosti našeho Slunce soustředěného do objemu koule o průměru jen asi 20 km. Navíc rotuje okolo své osy závratnou rychlostí čtyř otáček za sekundu.

Neutronové hvězdy jsou rozměrově nejmenšími známými hvězdami. Jsou složeny ze supra husté hmoty hvězdného jádra, které zbylo po zániku velmi hmotné hvězdy, vybuchlé jako supernova.

Okolo této neutronové hvězdy se pohybuje již dříve pozorovaný mrak elektricky nabitých částic, který se dotýká povrchu hvězdy v jediném bodě. V to místě se vytváří malé, ale velmi horké místo s teplotou okolo dvou miliónů stupňů. A to je právě ona podrobnost, která byla tento týden potvrzena. Samotný horký bod na povrchu hvězdy předpokládali vědci už od roku 1990. Ale teprve teď se ho podařilo jednoznačně identifikovat pozorováním sondy XMM-Newton, díky produkci rentgenové záření.

Geminga byla rentgenovou observatoří XMM-Newton sledována nepřetržitě po dobu 28 hodin přístrojem European Photon Imaging Cameras (EPIC). V rámci pozorování bylo zaregistrováno 76.850 jednotlivých záblesků rentgenového záření.

Protože vědci vědí jak hvězda rotuje a znají rychlost této rotace, mohli porovnat vlastnosti fotonů, které k nim přicházely z různých míst povrchu hvězdy. Při tom objevili, že "barva" rentgenového záření se mění s tím jak se hvězda otáčí. Nejvýraznější změna byla v okamžiku, kdy skvrna přecházela před pozorovatelem a když byla skryta na druhé straně hvězdy. Z těchto změn pak byla vypočítána velikost aktivního bodu.

Uzavírá se tak jedna fáze výzkumu neutronové hvězdy Geminga, která propojila pozorované rentgenové a gamma pulsy s elektricky nabitým okolím hvězdy. Geminga je totiž velmi zajímavou hvězdou i z jiného důvodu. Schází u ní totiž třetí část emisí ostatních neutronových hvězd, vyzařování v radiovém oboru. Zdá se tedy, že právě tato hvězda by mohla být představitelem nové třídy - radiově klidných neutronových hvězd.

Zdroj: ESA News Release
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »