Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Přednáška: Slunce v éře kosmických sond

Přednáška: Slunce v éře kosmických sond

Parkerova sluneční sonda a Solar Orbiter studují Slunce.

Naše nejbližší hvězda Slunce je pod dohledem pozorovatelů již více než čtyři staletí. Kosmické sondy v jeho průzkumu přesto znamenaly průlom. Poskytly pohledy na Slunce v dosud zapovězených oblastech elektromagnetického záření, s nečekaným rozlišením a dlouhodobým pokrytím v nezměněných pozorovacích podmínkách. Pojďme si projít přehledem, co vše jsme se o Slunci dozvěděli díky celé řadě přístrojů v kosmu.  

Veřejná přednáška proběhne v rámci mezinárodní konference Hinode-15/IRIS-12 "Multi-messenge physics of the solar atmosphere".

21. září 2022 od 17.00 v Konferenčním centru City, Praha-Pankrác. Přednáší Michal Švanda z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy a Astronomického ústavu AV ČR. Vstup zdarma.

Konferenční Centrum City se nachází v blízkosti stanice metra Pankrác na lince metra C. Kudy přesně najdete na https://asu.cas.cz/~hinode/public_talk.html.

Přednášející: doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Michal Švanda vystudoval astronomii a astrofyziku na MFF UK. Zabývá se sluneční fyzikou, zejména dynamickým děním ve sluneční atmosféře, podpovrchových vrstvách a helioseismologií. Pracuje v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a v Astronomickém ústavu MFF UK v Praze. Slovem i písmem se pokouší o popularizaci oboru, je držitelem ceny Littera Astronomica.
 Převzato: Hinode-15/IRIS-12 Multi-messenge physics of the solar atmosphereO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Výzkum Slunce, Slunce


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »