Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  V Ostravě se sešli odborníci z výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

V Ostravě se sešli odborníci z výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

54. konference o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě
Autor: Martin Mašek

V ostravském planetáriu v pátek 25. listopadu 2022 odstartovala 54. konference o výzkumu proměnných hvězd. V průběhu tří dnů se zde setkají nejen čeští vědci, studenti i amatérští pozorovatelé z oboru proměnných hvězd a exoplanet. Akci pořádá Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti.

Ta je v oboru výzkumu proměnných hvězd velmi aktivní a její práce a projekty, jako například Exoplanet Transit Database, mají mezinárodní dosah. Na konferenci tak vedle českých vědců promluví i zástupci týmů kosmických misí Evropské kosmické agentury PLATO a ARIEL zaměřených na výzkum exoplanet – Günther Wuchterl a Angelos Tsiaras. Dalším hostem konference je Petr Scheirich z Astronomického ústavu AV ČR, který pohovoří o napínavých chvílích mise NASA DART. V pátek proběhla soutěžní studentská sekce, kde svoji práci v oboru proměnných hvězd představili středoškolští a vysokoškolští studenti.

Jedna z mnoha přednášek na 54. konferenci o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě Autor: Martin Mašek
Jedna z mnoha přednášek na 54. konferenci o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě
Autor: Martin Mašek
Celá akce proběhne jak fyzicky v přednáškovém sále Planetária Ostrava, tak i online. Celkem tak na konferenci zazní 36 přednášek a příspěvků účastníků z devíti zemí. Pro veřejnost je v sobotu v 18 hodin připraveno přednáškové pásmo "Malá žeň velkých objevů" v podání doc. Stanislava Daniše z MFF UK následované hudební projekcí pod kopulí planetária.

Konferenci spolupořádá Planetárium Ostrava. Setkání je také součástí programu Czech Space
Week 2022, největší akce v České republice zaměřené na kosmický průmysl.

Kontakt k dotazům: Dr. Kateřina Hoňková, předsedkyně Sekce proměnných hvězd a exoplanet - katerina.honkova@astronomie.cz  

Tiskové prohlášení č. 292 ve formátu DOC a PDF.

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Konference SPHE, Sekce proměnných hvězd a exoplanet


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v Ca-k Foceno přez refraktor 140/980 s maskou100. Modul Ca-k, kamera ASI 1600MM.

Další informace »