Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  V Ostravě se sešli odborníci z výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

V Ostravě se sešli odborníci z výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

54. konference o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě
Autor: Martin Mašek

V ostravském planetáriu v pátek 25. listopadu 2022 odstartovala 54. konference o výzkumu proměnných hvězd. V průběhu tří dnů se zde setkají nejen čeští vědci, studenti i amatérští pozorovatelé z oboru proměnných hvězd a exoplanet. Akci pořádá Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti.

Ta je v oboru výzkumu proměnných hvězd velmi aktivní a její práce a projekty, jako například Exoplanet Transit Database, mají mezinárodní dosah. Na konferenci tak vedle českých vědců promluví i zástupci týmů kosmických misí Evropské kosmické agentury PLATO a ARIEL zaměřených na výzkum exoplanet – Günther Wuchterl a Angelos Tsiaras. Dalším hostem konference je Petr Scheirich z Astronomického ústavu AV ČR, který pohovoří o napínavých chvílích mise NASA DART. V pátek proběhla soutěžní studentská sekce, kde svoji práci v oboru proměnných hvězd představili středoškolští a vysokoškolští studenti.

Jedna z mnoha přednášek na 54. konferenci o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě Autor: Martin Mašek
Jedna z mnoha přednášek na 54. konferenci o výzkumu proměnných hvězd v Ostravě
Autor: Martin Mašek
Celá akce proběhne jak fyzicky v přednáškovém sále Planetária Ostrava, tak i online. Celkem tak na konferenci zazní 36 přednášek a příspěvků účastníků z devíti zemí. Pro veřejnost je v sobotu v 18 hodin připraveno přednáškové pásmo "Malá žeň velkých objevů" v podání doc. Stanislava Daniše z MFF UK následované hudební projekcí pod kopulí planetária.

Konferenci spolupořádá Planetárium Ostrava. Setkání je také součástí programu Czech Space
Week 2022, největší akce v České republice zaměřené na kosmický průmysl.

Kontakt k dotazům: Dr. Kateřina Hoňková, předsedkyně Sekce proměnných hvězd a exoplanet - katerina.honkova@astronomie.cz  

Tiskové prohlášení č. 292 ve formátu DOC a PDF.

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Konference SPHE, Sekce proměnných hvězd a exoplanet


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »