Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Zúčastněte se jubilejní 50. konference o výzkumu proměnných hvězd

Zúčastněte se jubilejní 50. konference o výzkumu proměnných hvězd

IC1396 s výraznou temnou mlhovinou nazýváno „Sloní chobot“.
Autor: Pavel Cagaš a Martin Myslivec

Jubilejní 50. ročník Konference o výzkumu proměnných hvězd se uskuteční od pátku 30. listopadu do neděle 2. prosince 2018 na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Konference je nejvýznamnější proměnářské setkání tradičně pořádané Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce spolupořádaná Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Přednášková místnost na Přírodovědecké fakultě v Kotlářské ulici. Autor: Martin Mašek
Přednášková místnost na Přírodovědecké fakultě v Kotlářské ulici.
Autor: Martin Mašek
V letošním roce se proměnáři z řad profesionálních i amatérských astronomů, studentů astronomie a astrofyziky sejdou již po padesáté! Proto se konference navrací opět do Brna, kterému patří nejbohatší historie výzkumu a pozorování proměnných hvězd v Česku.

Cílem konferencí bylo vždy vytvářet silné vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry působícími na poli výzkumu proměnných hvězd a exoplanet. Každoročně jsou prezentovány zejména přehledové přednášky profesionálů, výzkumné práce studentů astrofyziky o aktuálních tématech na poli proměnných hvězd a své místo dostávají i amatérští astronomové s cennými výsledky svých pozorování, které mnohdy dosahují profesionální úrovně. A není se čemu divit, SPHE se snaží své členy stále vzdělávat a motivovat prostřednictvím úzce spolupracující komunity, pravidelných akcí a zveřejňováním návodů a prezentací.

Místo a čas konání

Masarykova univerzita
Přírodovědecká fakulta
Kotlářská 2
611 37 Brno
 

​Konference se bude konat v Aule Přírodovědecké fakultě v Kotlářské ulici. Termín zahájení konference je v pátek 30. 11. 2018 odpoledne (v případě naplnění programu je možný začátek už ve 13 hodin) a předpokládané ukončení v neděli 2. 12. 2018 odpoledne.

 

AKTIVNÍM ÚČASTNÍKŮM

 • Petr Zasche z MFF přednáší o zajímavých systémech zákrytových dvojhvězd Autor: Martin Mašek
  Petr Zasche z MFF přednáší o zajímavých systémech zákrytových dvojhvězd
  Autor: Martin Mašek
  Aktivní účastníci mohou vystoupit se svými příspěvky ve formě krátkých sdělení (20 minut i s diskuzí), přehledových přednášek (30-45 minut) či plakátových sdělení (vyhrazeno jako posterová sekce, či 3-5 minutové prezentace).
 • Postery mohou mít jakýkoliv tištěný formát.
 • Prezentace k přednáškám jsou preferovány jako PDF, případně PPT a PPTX.
 • Počet příspěvků jednoho přednášejícího není omezen.
 • Přihláška bude přijata i s abstraktem, který může být napsán v jazyce českém, slovenském i anglickém.
 • Přednášky telemostem jsou omezeny z technických důvodů na 3 (v každém dni maximálně jedna).

JAZYK KONFERENCE

Jiří Grygar přednáší o exoplanetách Autor: Martin Mašek
Jiří Grygar přednáší o exoplanetách
Autor: Martin Mašek

Konference bude probíhat z většiny v českém či slovenském jazyce, nicméně stejně jako v minulých letech plánujeme uvést přednášky zahraničních hostů, které probíhají v angličtině. Může tedy být na konferenci vyčleněno i několik anglicky mluvících bloků.

PREZENTAČNÍ TECHNIKA

K dispozici bude projekční plátno a lokální počítač, do kterého budou nahrány prezentace přednášek nejpozději před každou sekcí, případně předem zaslány na email nadseni.promenari@astronomie.cz. Použití vlastního počítače bude možné po oznámení dostatečně předem. K dispozici bude také prezentér, ozvučení skypových přednášek a tabule.

Registrace

Vaše přihlášky zasílejte přes Google formulář NA TÉTO ADRESE.

KONFERENČNÍ POPLATKY

 • Kuloárové diskuze na konferenci Autor: Martin Mašek
  Kuloárové diskuze na konferenci
  Autor: Martin Mašek
  Konferenční poplatky budou hrazeny předem na bankovní účet SPHE ČAS v průběhu října 2018.
 • Zájem o vystavení daňového dokladu avizujte rovnou v přihlášce.
 • V ceně konferenčního poplatku je zahrnut především catering během konference, sobotní oběd, sborník abstraktů a další materiály spojené s konferencí.
 • Účast na společenském večeru je dobrovolná.
 • Aktivním účastníkům, kteří nemají účast na konferenci vedenou jako pracovní cestu hrazenou zaměstnavatelem, bude možno vyplatit cestovní náklady. Zájemci nechť se hlásí u předsedkyně SPHE ČAS Kateřiny Hoňkové v době konání konference.
   
 • 300 Kč členové SPHE ČAS
 • 100 Kč studenti středních škol
 • 450 Kč ostatní / nečlenové SPHE ČAS
 • +250 Kč účast na společenském večeru


STRAVOVÁNÍ

V průběhu konference bude organizátory zajištěno občerstvení ve formě cateringu a sobotní společný oběd. Páteční večeře a nedělní oběd jsou v dobrovolné režii účastníků, ale bývají částečně nahrazeny posílením cateringu.

DOPRAVA

Na místo konference se dostanete z Hlavního nádraží v Brně například tramvají č. 12 na Konečného náměstí a dále 3 minuty chůzí na Kotlářskou 2. Pro přehled uvádíme podrobnější mapku.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování si účastníci zajišťují sami. Nabízíme ubytování vyjednanou cenou v hotelu Garni a Unihotelu Kounicova, které bude specifikováno v přihlášce. Více o ubytování zde.

Více informací o konferenci naleznete na stránkách konference. V případě zájmu a otázek se neváhejte ozvat na mail nadseni.promenari@astronomie.cz.

Společná fotografie účastníků 49. konference o výzkumu proměnných hvězd v Brně Autor: Martin Mašek
Společná fotografie účastníků 49. konference o výzkumu proměnných hvězd v Brně
Autor: Martin Mašek

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Konference, Konference SPHE, Proměnná hvězda, Sekce proměnných hvězd a exoplanet


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »