Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
V neděli odpoledne, Čína vypustila ze základny Taiyuan v severní Čínské provincii Shanxi, již druhou družici pro studium kosmického prostředí, pojmenovanou Probe-2, čínsky Tan Ce 2.

Družice je součástí čínsko-evropského programu pro sledování okolního kosmického prostředí, zejména magnetických bouří a interakce slunečního větru s pozemským magnetickým polem a s tím spojených rizik.

Družice navržená čínskými odborníky ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou, byla na oběžnou dráhu vynesena raketou Long March 2C/SM za necelých 30 minut. Na oběžné dráze má setrvat něco přes rok.

Předchozí družice Tan Ce 1 startovala rovněž z kosmodromu Taiyuan, západně od Pekingu, dne 29.prosince 2003. Obě čínské družice se zapojily do projektu, ve kterém při zkoumání zemské magnetosféry již působí čtyři družice ESA.

Tan Ce 2 se pohybuje po protáhlé polární dráze 682 x 38279 km o sklonu 90.1 stupňů. Ihned po dosažení plánované oběžné dráhy se rozvinula ráhna nesoucí magnetometr a celý systém, jak se zdá, pracuje normálně.

Projekt běží již od roku 1997, kdy ESA pozvala Čínskou vesmírnou agenturu (CNSA)ke spolupráci. Konkrétní dohody byly podepsány 9.července 2001.

Zdroj :Reuters, ESA tiskové zprávy
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »