Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Deep Impact je připraven k převozu na Cape Canaveral

Deep Impact je připraven k převozu na Cape Canaveral

hf_comet_impact_1125_01.jpg
Inženýři společnosti Ball Aerospace & Technologies Corporation jsou připraveni přepravit sondu Deep Impact na Cape Canaveral ještě tento měsíc. U sondy byly dokončeny závěrečné fáze klimatických zkoušek, poslední krok před startem mise letos v prosinci. Sonda ale už před tím podstoupila rozsáhlé testy tepelné a vakuové, zkoušky na elektromagnetickou vodivost, odolnost proti elektromagnetické interferenci, vibrační a akustické testování.

Sonda Deep Impact patří k sondám objevitelským. Výprava bude mít za úkol zkoumat materiál nacházející se pod povrchem komety Tempel 1. Za tím účelem bude na palubě sondy uložen projektil o hmotnosti 350 kg, vybavený kamerou, který sonda pro průletu v blízkosti komety vystřelí tak, aby projektil dopadl na povrch komety rychlostí přibližně 36 000 km/hod. Tím vznikne kráter o rozloze asi tak fotbalového hřiště a hloubce několika desítek metrů.

Dopadem se část materiálu komety vypaří a část bude vyvržena pryč od komety. Na tento oblak se zaměří jak kamera s vysokým rozlišením a infračervený spektrometr na palubě sondy, tak také pozemské dalekohledy. Jejich cílem bude studium čerstvých ledových trosek. Sonda provede tedy něco jako, v přeneseném slova smyslu "archeologický vykop" a vůbec poprvé odhalí lidskému zraku původní materiál z nitra komety. Srážka projektilu s kometou však nebude tak silná aby jakýmkoliv významným způsobem změnila dráhu komety.

Celková cena výpravy by měla činit 279 miliónů dolarů. Setkání s kometou je plánováno na Den nezávislosti, 4.července 2005. Kometa Tempel 1 byla objevena v roce 1867 a kolem Slunce oběhne jednou za 5,5 roku.

Jako zajímavost nese sonda malé CD se jmény lidí, kteří se na něj zapisovali po internetu od května 2003 do ledna 2004.

Podle: Space.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »