Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Deep Impact je připraven k převozu na Cape Canaveral

Deep Impact je připraven k převozu na Cape Canaveral

hf_comet_impact_1125_01.jpg
Inženýři společnosti Ball Aerospace & Technologies Corporation jsou připraveni přepravit sondu Deep Impact na Cape Canaveral ještě tento měsíc. U sondy byly dokončeny závěrečné fáze klimatických zkoušek, poslední krok před startem mise letos v prosinci. Sonda ale už před tím podstoupila rozsáhlé testy tepelné a vakuové, zkoušky na elektromagnetickou vodivost, odolnost proti elektromagnetické interferenci, vibrační a akustické testování.

Sonda Deep Impact patří k sondám objevitelským. Výprava bude mít za úkol zkoumat materiál nacházející se pod povrchem komety Tempel 1. Za tím účelem bude na palubě sondy uložen projektil o hmotnosti 350 kg, vybavený kamerou, který sonda pro průletu v blízkosti komety vystřelí tak, aby projektil dopadl na povrch komety rychlostí přibližně 36 000 km/hod. Tím vznikne kráter o rozloze asi tak fotbalového hřiště a hloubce několika desítek metrů.

Dopadem se část materiálu komety vypaří a část bude vyvržena pryč od komety. Na tento oblak se zaměří jak kamera s vysokým rozlišením a infračervený spektrometr na palubě sondy, tak také pozemské dalekohledy. Jejich cílem bude studium čerstvých ledových trosek. Sonda provede tedy něco jako, v přeneseném slova smyslu "archeologický vykop" a vůbec poprvé odhalí lidskému zraku původní materiál z nitra komety. Srážka projektilu s kometou však nebude tak silná aby jakýmkoliv významným způsobem změnila dráhu komety.

Celková cena výpravy by měla činit 279 miliónů dolarů. Setkání s kometou je plánováno na Den nezávislosti, 4.července 2005. Kometa Tempel 1 byla objevena v roce 1867 a kolem Slunce oběhne jednou za 5,5 roku.

Jako zajímavost nese sonda malé CD se jmény lidí, kteří se na něj zapisovali po internetu od května 2003 do ledna 2004.

Podle: Space.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »