Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Genesis havarovala

Genesis havarovala

genesis_crah.jpg
Sonda Genesis, která měla včera na padáku klesat k místu přistání v Utahu nezvládla přistávací manévr. Televizní kamery vybavené dalekohledy, které měly sondu při návratu sledovat a navést k místu přistání dvě helikoptéry s háky, aby sonda byla zachycena ještě ve vzduchu bohužel žádné padáky nezahlédly.
genesis_crah1.jpg

Videozáznam dopadu sondy (zdroj NASA) ve formátu mov.

Plánovaná akce se až do posledních okamžiků vyvíjela dobře. Sonda ve 13:53 vypustila přistávací pouzdro na perfektní trajektorii, přesně tak, jak měla. Sonda o váze 190 kg se přiblížila až do atmosféry Země a aerodynamicky zabrzdila. Pak, na místo klouzavého letu na padáku, televizní kamery sledovaly už jen neřízený pád sondy, kolébající a převracející se ve vzduchu. Nakonec ničím nebržděné návratové pouzdro sondy tvrdě narazilo na povrch pouště. Jeho rychlost v tom okamžiku byla vyšší než 160 km/h a disk pouzdra se bokem zaryl hluboko do půdy, zhruba do poloviny svého průměru. Probíhající přenos televize NASA už ukazoval jen helikoptéry přistávající nedaleko zničeného pouzdra a tým pobíhající okolo.

Nastala tedy nejhorší ze všech možných variant návratu, kromě toho, že by sonda v atmosféře úplně shořela, nebo se rozpadla na části ještě ve vzduchu. Zdá se, že pouzdro je prasklé a v takovém případě jsou vzorky slunečního větru, s pravděpodobností rovnající se jistotě, nenávratně ztraceny. Alespoň částečné splnění úkolů mise v ceně 264 milionů dolarů by bylo možné očekávat jen v případě, že vnitřní pouzdro zůstalo hermeticky uzavřeno. Jeho obsahem není nic vzácnějšího než cca 10-20 mikrogramů atomů, miliardy miliard částic slunečního větru.

Zhruba od 20:40 našeho času probíhala tisková konference NASA, rovněž přenášená prostřednictvím NASA TV. Další podrobnosti tak budou zpravodajské agentury přinášet průběžně po celou noc.

Oficiální stránky sondy naleznete na stránkáchhttp://www.genesismission.org/a http://www.nasa.gov/genesis/Související články:
GENESIS se nepodařilo zachytit
Genesis se vrací domů
Genesis se vrací
Sonda Genesis se vrací k Zemi
Sonda GENESIS ukončila výzkum
Meziplanetární dálnice zlevní sondy
"Fotoreportáž" z vysílání NASA TV (externí link)

Zdroj : NASA TV, CNN, BBC, AFP, ČTK
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »