Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Hubble Trouble

Hubble Trouble

HST.jpg
Hubblův dalekohled, přesněji jeden z jeho čtyř astronomických přístrojů, přestal 3.srpna pracovat a inženýři mise se od té doby pokoušejí zjistit, kde je problém. Ostatní tři přístroje zatím stále pracují normálně. Přístrojem, který má problémy, je zobrazovací spektrograf STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph). Byl používán na vyhledávání slabých a vzdálených hvězd, vypovídajících o věku vesmíru, ke studiu prostředí ve kterém vznikají planety a planetární systémy, i pro sledování okolí černých děr.

STIS přerušil práci v úterý 3.srpna a NASA o tom uvolnila sdělení až v pátek. Manažeři mise předpokládají, že jde o špatnou funkci měniče elektrické energie. Není proto známo, zda závada může být na dálku odstraněna.

Spektrograf byl nainstalován na Hubbla během druhé opravné mise, v roce 1997. Jeho předpokládaná životnost byla tehdy stanovena na dobu pěti let. NASA proto prohlašuje, že ať se stalo cokoliv, přístroj již překonal všechny původní vědecké požadavky, se kterými byl vypouštěn.

Podle tiskové zprávy je konečné rozhodnutí o tom, jak se bude dál postupovat, očekáváno v několika příštích týdnech, podle toho, jak bude postupovat analýza zatím ne úplně jasných příčin závady.

STIS nebyl navržen k nahrazení při příští opravné misi, té, kterou administrátor NASA, Sean O'Keefe v lednu zrušil, kvůli bezpečnostním rizikům raketoplánu.

Další Hubblovy přístroje, Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS), Advanced Camera for Surveys, a Wide Field/Planetary Camera 2, nejsou problémem STISu nijak ovlivněny.

STIS byl používán o něco více než ostatní přídtroje, asi ve 30 procentech Hubblova pozorovacího času. Nebude-li tedy STIS opraven, znamená to, že bude muset být upraven seznam cílů a program pozorování pro ostatní přístroje, kterým se tak zvýší využití.

Podle vyjádření techniků je Hubble, zatím v jinak v dobrém stavu, předpokládá se ale, že jeho baterie a gyroskopy nejspíše selžou v průběhu příštích dvou až tří let, pokud nebudou nahrazeny při robotické nebo lidské opravné misi. Bez opravy by Hubble pravděpodobně zastavil svoji činnost v roce 2008.

Zdroj: Hubble special report
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »