Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Hurikán Frances poškodil Cape Canaveral

Hurikán Frances poškodil Cape Canaveral

nasa_vab.jpg
Ředitel Kennedyho vesmírného centra Jim Kennedy, sdělil v pondělí večer při televizní tiskové konferenci novinářům předběžný rozsah poškození, které způsobil hurikán Frances na zařízení Kennedyho vesmírného centra (KSC). Kennedy byl velmi opatrný ve vyjadřování, protože na první odhad škod bylo k dispozici jen 5-6 hodin. Takový časový interval je přeci jen poněkud krátký na kontrolu komplexu ve kterém pracuje 12.000 dodavatelů a 2.000 státních zaměstnanců.

Podle Kennedyho již jsou na místě skupiny DART (Disaster Assessment Reaction Teams), celkem 500 lidí, kteří se starají o odhad a odstraňování následků živelných pohrom. Jejich plná práce začne v úterý.

Podle Kennedyho, nejvíce viditelných poškození utrpěla budova VAB - Vehicle Assembly Building, jedna z největších budov světa, postavená v rámci programu Apollo pro kompletaci raket Saturn V a později sloužící pro letovou přípravu raketoplánů. Na její jižní a východní straně je uvolněno asi 1.000 panelů obvodového pláště, v některých částech chybí i hlubší vrstvy opláštění. Každý z panelů má rozměr asi 1,2 x 3 metry. To znamená přibližně 3.700 čtverečních metrů poškození. Dobrou zprávou je, že v budově se nenacházely žádné kritické prvky dalších raketoplánových misí a ty, které v budově jsou byly dostatečně ochráněny. Ještě ale nebyla prohlédnuta střecha budovy.

V budovách OPF (Orbiter Processing Facility) a SSPF (Space Station Processing Facility), kde se kompletují lety na oběžnou dráhu a k ISS, to údajně vypadá lépe. Do budov pouze zateklo a stačí vysušit vodu. Raketoplány Discovery, Atlantis a Endeavour byly zabezpečeny dobře a nejspíše neutrpěly žádná poškození.

Vážně ale byla poškozena budova STF - Shuttle Tile Facility, kde se připravuje žáruvzdorné obložení raketoplánů. Hurikán odtrhl téměř celou střechu a voda a vítr už uvnitř dokonaly dílo zkázy. Momentálně není známo, jak toto poškození ovlivní nadcházející mise. Na to je podle Kennedyho ještě příliš brzy.

Zatím není také nic známo o družici SWIFT, která byla v rámci předletové přípravy dopravena na Cape Canaveral koncem července. SWIFT je rentgenová družice vyvinutá speciálně pro zkoumání nejrychlejších a nejsilnějších známých explozí ve vesmíru - výbuchů paprsků gama (gamma ray bursts). Do kosmu by měla startovat už v říjnu tohoto roku. Kennedy s však vyjádřil v tom smyslu, že věří, že se družici nic nestalo, protože byla před hurikánem uložena zpět do přepravního kontejneru, který má zesílenou ochranu.

Další telekonference se uskuteční v úterý ráno našeho času.

Zdroj : SpaceRef.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »