Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Hurikán Ivan stále ohrožuje let raketoplánu

Hurikán Ivan stále ohrožuje let raketoplánu

vab_debris.jpg
Přestože podle posledních předpovědí se hurikán Ivan vyhnul Floridě i Cape Canaveral, americký raketový program nemá rozhodně vyhráno. Minul-li větrný živel jeden cíl, útočí nyní v plné síle na jiný.

Není to ještě ani 10 dní co hurikán Frances ve své nejkrotší podobě pustošil Kennedy Space Center (KSC) na Cape Canaveral. KSC bylo díky němu celých 9 dnů uzavřeno pro veřejnost a pár dnů i pro pracovníky. Ředitel KSC si oddechl, protože nový hurikán Ivan se jeho zařízení velkým obloukem vyhnul. Zdá se ale, že příroda se proti americkému kosmickému programu spikla. Zatímco jednomu zařízení se hurikán vyhnul, další dvě, které leží poblíž New Orleans zasáhne dnes okolo poledne plnou silou. Podle ranních zpráv si hurikán na pobřeží USA dokonce už vyžádal první oběť.

Michoud Assembly Facility, zařízení ve kterém se vyrábějí nádrže raketových motorů raketoplánů, leží v nížině delty řeky Mississippi. Přesně tudy se dnes Ivan prožene. Už od počátku týdne panují obavy, že voda z řeky posílená mořskými vlnami zatopí nejníže položené oblasti až 6 metrovými vlnami. A nejen to. V napjatém rozvrhu prací na komponentech a testech raketoplánu, tak aby mohl startovat v březnu nebo dubnu příštího roku, není žádný prostor pro zdržení. Díky hrozbě hurikánu však museli dělníci v pondělí zabezpečit celé zařízení tak, aby mohlo být v úterý evakuováno. Tím dochází k nejméně týdennímu skluzu prací na dodání hlavní palivové nádrže na Cape Canaveral a to i tehdy, pokud se už nic jiného nepředvídaného nestane.

Venkovní testovací zařízení, ve Stennis Space Center, které také leží v trase hurikánu a musí běžně odolat ohni i síle raketových motorů vítr asi hned tak neponičí a hotový palivový tank raketoplánu Discovery je uložen uvnitř mamutích továrních hal v Michoud, tam kde Lockheed Martin Corp. tyto nádrže staví. NASA palivovou nádrž plánuje převézt do Kennedy Space Center po moři. Transport se má uskutečnit už někdy počátkem listopadu. Palivová nádrž už byla celá přestavěna, aby se odstranily závady na pěnové izolaci, která zavinila ztrátu raketoplánu Columbia. Aby se nemusel první start raketoplánu od Columbie odkládat, musí ji do KSC dodat včas. Jinak ji startovací tým na Mysu Kennedy nestihne v předpokládaném termínu spojit s přídavnými motory a vlastním raketoplánem.

Předchozí hurikán Frances napáchal na zařízení KSC škody za 126 milionů dolarů. Ty bude chtít NASA ukrojit z částky 3,1 miliardy USD, kterou Bílý dům žádá po Kongresu na odstranění škod po letošní hurikánové sezóně.

Podle: NASA, Lockheed Martin Corp., NOAA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »