Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Huygens prošel předposledním letovým testem

Huygens prošel předposledním letovým testem

huygens-titan-entry-illustration-bg.jpg
Přistávací sonda Huygens, která nyní obíhá okolo Saturnu na palubě sondy Cassini, je v pořádku. Minulý týden, v úterý 14. září úspěšně prošla svojí patnáctou kontrolou v průběhu letu. Tato letová kontrolní procedura byla předposlední před plánovaným oddělením obou sond v prosinci tohoto roku. Proto byly, na rozdíl od předchozích letových kontrol, zahrnuty i některé další specifické aktivity nutné pro přípravu k oddělení obou sond.

Hlavní rozdíl byl v detailní kontrole jednotky hlavního časovače - Master Timer Unit (MTU). Jedná se o důležitý prvek řízení sondy, protože Huygens po oddělení obou sond poletí samostatně směrem k Titanu celé tři týdny. Jeho systémy při tom budou vypnuté kvůli úspoře elektrické energie.

MTU je třikrát zálohovaný "budík", jehož nejdůležitější prací bude zapnout všechny přístroje sondy Huygens jen několik hodin před jejím vstupem do atmosféry Titanu.

Kontrola také zahrnovala další aktivity vyžadované pro konfiguraci sondy Huygens před oddělením. Celá kontrolní procedura byla uskutečněna "na živo", když její výsledky byly vysílány k Zemi v reálném čase, pomineme-li zpoždění 80 minut, za které signál dorazí od Saturnu k Zemi.Předběžný rozbor přijatých dat uvnitř 12 hodinového testu MTU ukazuje, že test byl úspěšný a všechny přístroje pracují tak, jak se očekává.

Zdroj: SaturnDaily.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »