Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Huygens prošel předposledním letovým testem

Huygens prošel předposledním letovým testem

huygens-titan-entry-illustration-bg.jpg
Přistávací sonda Huygens, která nyní obíhá okolo Saturnu na palubě sondy Cassini, je v pořádku. Minulý týden, v úterý 14. září úspěšně prošla svojí patnáctou kontrolou v průběhu letu. Tato letová kontrolní procedura byla předposlední před plánovaným oddělením obou sond v prosinci tohoto roku. Proto byly, na rozdíl od předchozích letových kontrol, zahrnuty i některé další specifické aktivity nutné pro přípravu k oddělení obou sond.

Hlavní rozdíl byl v detailní kontrole jednotky hlavního časovače - Master Timer Unit (MTU). Jedná se o důležitý prvek řízení sondy, protože Huygens po oddělení obou sond poletí samostatně směrem k Titanu celé tři týdny. Jeho systémy při tom budou vypnuté kvůli úspoře elektrické energie.

MTU je třikrát zálohovaný "budík", jehož nejdůležitější prací bude zapnout všechny přístroje sondy Huygens jen několik hodin před jejím vstupem do atmosféry Titanu.

Kontrola také zahrnovala další aktivity vyžadované pro konfiguraci sondy Huygens před oddělením. Celá kontrolní procedura byla uskutečněna "na živo", když její výsledky byly vysílány k Zemi v reálném čase, pomineme-li zpoždění 80 minut, za které signál dorazí od Saturnu k Zemi.Předběžný rozbor přijatých dat uvnitř 12 hodinového testu MTU ukazuje, že test byl úspěšný a všechny přístroje pracují tak, jak se očekává.

Zdroj: SaturnDaily.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »