Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Nástupce Spiritu a Opportunity z Pittsburghu

Nástupce Spiritu a Opportunity z Pittsburghu

Vědci z laboratoře robotiky na universitě Carnegie Mellon v Pittsburghu, představí 12.srpna svého robota pojmenovaného ZOE. Ten má hledat a identifikovat život v nepřátelském prostředí. Tým vědců nyní pracuje na druhé etapě tříletého programu, který má budoucím robotům na Marsu pomáhat hledat život. Projekt je součástí NASA astrobiologického a technologického programu pro zkoumání planet ASTEP.

V první fázi výzkumu byl vyvinut robot Hyperion, napájený slunečními články. Ten byl loni testován v poušti Atacama v Chile pro určení optimálního designu, softwaru a pohyblivosti robota. ZOE je výsledkem této optimalizace. Je určen k tomu, aby v roce 2005 dva měsíce samostatně putoval asi 50 km pouští Atacama a hledal a identifikoval v ní život.

Letos, v roce 2004, se do pouště vydají sami vědci, aby zdokumentovali data pro pozdější srovnání identifikační schopnosti lidí a robotů nalézt ve shodném nepřátelském prostředí známky života. Testovány mají být přístroje, které příští rok ponese na své cestě ZOE. Letos však budou umístěny "pouze" na podvozku terénního auta. Zjišťovat se bude přítomnost molekul prozrazujících život.

V rámci samostatného grantu se ještě vyvíjí značkovací fluorescenční barviva a automatické mikroskopy, pomocí kterých bude moci robot lokalizovat různé formy života.

ZOE je vyvíjen tak, aby každý den mohl ujet až 2 kilometry rychlostí do 1 metru za sekundu, na rozdíl od dnešních marsovských sond, které denně ujedou maximálně 70 m maximální rychlostí 5 cm za sekundu. ZOE také bude schopen samostatně manévrovat okolo velkých překážek a překonat by měl až 30° sklon.

Více na: Carnegie Mellon Press Release
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Měřítko 22 obloukových vteřin na pixel, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »