Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Posádka ISS úspěšně provedla nouzový výstup; AKTUALIZOVÁNO!
Vít Straka Vytisknout článek

Posádka ISS úspěšně provedla nouzový výstup; AKTUALIZOVÁNO!

Chris Cassidy pracuje na přípravě skafandrů Autor: Spaceflightnow.com
Chris Cassidy pracuje na přípravě skafandrů
Autor: Spaceflightnow.com
Chris Cassidy a Tom Marshburn, astronauti z NASA, společně pracovali ve skafandrech vně stanice ISS v roce 2009, když byli členy posádky raketoplánu Endeavour. Tehdy byly jejich vycházky plánované. Neplánovaně si tuto zábavu zopakovali v sobotu 11. května odpoledne SELČ a vypadá to, že vyřešili výměnou čerpadla únik čpavku z chladícího systému stanice ISS, na které nyní oba dlouhodobě pracují v rámci 35. Expedice.

20:20

Výstup oficiálně skončil ve 20:14 SELČ, když astronauti zahájili napouštění vzduchu do přechodové komory. Trval přesně pět a půl hodiny, asi o hodinu méně oproti plánu. Šlo o 168. kosmický výstup v rámci programu ISS, čtvrtý pro oba aktéry.


20:05

Nově nainstalované čerpadlo PFCS pracuje dle Houstonu bezvadně, v nejbližších dnech by se stanice měla dočkat obnovení plné funkce energetického systému solárních panelů a funkčnosti všech osmi elektrických sběrnic. Chris a Tom dnes taktéž nepozorovali naprosto žádné známky úniku čehokoli ze stanice, takže dotyčné čerpadlo zřejmě bylo viníkem úniku.

Chris Cassidy uvnitř přechodové komory drží v ruce tahák s procedurami dekontaminace skafandrů a natlakování komory Autor: TV NASA
Chris Cassidy uvnitř přechodové komory drží v ruce tahák s procedurami dekontaminace skafandrů a natlakování komory
Autor: TV NASA
Dvojice je již nyní zpět v přechodové komoře a připravuje se na opětovné natlakování prostoru pro přestup do stanice, naposled se ujišťuje, že s sebou nenese žádné množství čpavku.

Problém je tedy asi vyřešen, pozornost posádky stanice se teď obrátí na úterní odlet lodi Sojuz TMA-07M s Hadfieldem, Marshburnem a Romaněnkem.


19:05

Houston pomalu ukončuje výstup, který vypadá hotov s žádným pozorovaným únikem čpavku, uvidíme ještě v následujících dnech, při aktivaci energetického kanálu 2B.

Ač se dnes zřejmě s žádným čpavkem Chris a Tom nesetkali, jsou potřebné dekontaminační procedury, aby nepřinesli něco toxického čpavku s sebou dovnitř stanice. Oba se budou vzájemně pečlivě prohlížet, případně zůstanou chvíli na slunci, aby se čpavek (pokud je přítomen) odpařil, mají po ruce speciální kartáče na skafandry, v přechodové komoře mohou zůstat o něco déle před opětovným napouštěním vzduchu.


18:55

Slunce nad stanicí již dávno vyšlo, čerpadlo stále běží na plné obrátky, nicméně žádný únik amoniaku, podobný tomu čtvrtečnímu, nepozoruje ani řídící středisko, ani astronauti. Vypadá to dobře, výstup by mohl být brzy splněn.


18:35

Nové čerpadlo jede na plný výkon, pracuje, jak má a astronauti hlásí, že nevidí nic, co by vypadalo jako únik čpavku, přestože chladící kapalina opět cirkuluje potrubím, z nějž ve čtvrtek unikala. Stanice za několik minut vletí do orbitálního úsvitu, který poskytne dvojici lepší přehled.

Jsou zde dvě možnosti: buď potíž vězela opravdu v dotyčném čerpadle, které dnes bylo vyměněno, anebo jsme dnes prostě neměli štěstí, únik si vzal dnes dovolenou ale v budoucnu bude pokračovat.


18:25

Stanice letí nad noční částí planety, východ slunce se očekává za asi dvacet minut. Pokračuje aktivace nového čerpadla PFCS, které je podle všeho ve velmi dobrém stavu a vzorně spolupracuje s Houstonem. Čekáme na zapnutí čerpadla na plný výkon a hlášení astronautů o potenciálním úniku čpavku. To bude zřejmě posledním úkolem dnešní vycházky.


18:10

Nové čerpadlo PFCS pracuje bezvadně bez jakéhokoliv úniku, alespoň v prvních fázích. Žádný únik jsme dnes neviděli, což je samozřejmě dobře ale tím pádem se ho nepodařilo úplně vysvětlit.


18:00

Dvojice instaluje ochranný kryt na staré čerpadlo, "uklizené" na platformu s náhradními díly. Chystá se plné zapnutí nového čerpadla (jeho aktivace k životu již úspěšně proběhla), obnovení cirkulace chladící kapaliny skrze nosník P6 a nové pátrání po možném úniku. Jestli se neobjeví, může to znamenat, že problém byl výměnou čerpadla vyřešen.


17:45

Dokončena instalace a aktivace náhradního čerpadla PFCS, několik kilogramů čpavku z něj je vypouštěno do chladícího systému stanice. Únik žádný. Chris a Tom upevňují staré čerpadlo na místo, kde bylo dodnes to náhradní, na sousední vnější platformu s náhradními díly. Oba pracují s více než hodinovým náskokem oproti plánu, vedou si výborně, jejich skafandry fungují na jedničku. Dokonce ani není důvod se domnívat, že byli kontaminováni čpavkem, s žádným únikem se dnes nesetkali (což je maličko škoda, když jej měli pomoci lokalizovat).


17:20

Chris a Tom utahují šrouby a pomalu dokončují instalaci náhradního čerpadla PFCS. Dotyčný náhradní díl obsahuje mezi 5 a 10 kilogramy čpavku, který hodlá NASA vpustit do chladícího systému nosníku P6 jako náhradu za čtvrteční únik. Poté bude čerpadlo zapnuto a pátrání po lokalizaci netěsnosti bude pokračovat (cirkulující chladící kapalina může únik ukázat).


16:55

Pracovní místo spacewalkerů na segmentu P6 Autor: NASA
Pracovní místo spacewalkerů na segmentu P6
Autor: NASA
Chris a Tom pracují s náskokem asi 35 minut oproti plánu výstupu. Právě uvolňují náhradní čerpadlo PFCS ze skladovací platformy a chystají jeho instalaci na místo toho starého. Byť se nepodařilo prokázat, že staré čerpadlo je zodpovědné za únik (dosud jeho zdroj není znám), instalací nového rozhodně nemáme co ztratit.

Letoví kontroloři v Houstonu hlásí, že chladící systém solárního panelu a příslušné elektroniky na energetickém kanálu 2B nevykazuje v této chvíli žádné anomálie, natož únik. Záhada zůstává záhadou.


16:25

Fotodokumentace a inspekce slotu, ze kterého vyjmuli čerpadlo PFCS, je hotová, stále nemáme nic moc směrodatného, dle slov astronautů je podložka po čerpadle "velmi velmi čistá". NASA přesto čerpadlo stále považuje za nejpravděpodobnější zdroj úniku, dvojice proto teď přistoupí k instalaci náhradního čerpadla, uskladněného na sousední paletě.


16:10

Tom a Chris uvolnili a vyzvedli ze struktur nosníku P6 podezřelé čerpadlo PFCS. Nyní provádějí podrobnou prohlídku a focení prostoru předtím čerpadlem zakrytým. Žádné indicie k původu úniku stále však nemají.


15:40

Chris Cassidy hlásí, že v místě chladícího čerpadla PFCS na nosníku P6, kde byl předevčírem únik pozorován, nejsou žádné viditelné známky toho, že by zde bylo něco v nepořádku. Viděl nicméně na krytu čerpadla jakýsi hnědý flek.

Dle plánu se nyní dvojice pouští do odmontování PFCS z platformy a následné inspekce zakrytých povrchů. Zatím nic anomálního nenalezli.


15:15

Dvojice je již na svém dnešním pracovním místě, někde poblíž nich uniká chladící kapalina. Stanice však nyní letí nad noční polokoulí, moc dobrý rozhled proto Chris s Tomem nemají. Chris si připravuje kameru pro podrobné snímkování okolí za účelem pátrání po příčině netěsnosti chladícího systému.


14:50

Aktéři dnešního výstupu Autor: TV NASA
Aktéři dnešního výstupu
Autor: TV NASA
Dnešní výstup oficiálně začal ve 14:44 SELČ, když Chris a Tom přepnuli po otevření poklopu přechodové komory své skafandry na vlastní baterie. Nyní po jednom vylezou ven a začnou asi 45minutovou první fázi, zahrnující vyložení a přípravu pomůcek a nářadí, přípravu sebe sama včetně skoro 50 metrů dlouhé cesty na opačný konec příhradových nosníků stanice.

V místě úniku se bude dvojice snažit identifikovat přesné místo úniku, bude pátrat po viditelných dírách či průsacích bílých vloček zmrzlého čpavku. Houstonu poskytnou verbální svědectví o situaci a živé záběry z kamer na svých přilbách. Pokud místo úniku jednoduše neuvidí, odinstalují ze svého slotu řídící jednotku zdejšího chlazení, přístroj PFCS, podezřelý z úniku. Prohlédnou jej zespoda a poté i vnitřní prostor přihrádky, ve které je jednotka umístěna. Pokud se podezření potvrdí, jednotku vymění za náhradní díl a problém by měl být zprovozen ze světa.

Pokud nic neukáže ani vyjmutí PFCS z platformy, vrátí ji zpátky a výstup bude ukončen bez výsledku.


14:15

Dekomprese přechodové komory s oběma astronauty začala. Zároveň s vypouštěním vzduchu provádějí Chris Cassidy a Tom Marshburn poslední testy komunikačních linek a systémů skafandrů. Dle Houstonu vše probíhá se zpožděním 20 - 30 minut oproti plánům.


13:35

Komentátor TV NASA Rob Navias právě prohlásil, že ztráta přísunu energie z jednoho z osmi velkých solárních panelů kvůli zmrzačenému chlazení de facto vůbec nijak neovlivnila provoz celé stanice, jediným rozdílem oproti běžnému provozu je zvýšená pozornost letových kontrolorů vůči distribuci elektřiny napříč stanicí, systémy, normálně zásobované vyřazeným okruhem 2B převzal sousední okruh 2A.

Instalace bezpečnostních nástavců s tryskami  Autor: NASA
Instalace bezpečnostních nástavců s tryskami
Autor: NASA
Přípravy k výstupu probíhají se zpožděním asi 15 minut oproti plánu (zahájení výstupu tedy očekávejme kolem 14:30), Chris Hadfield s ruským kolegou Pavlem Vinogradovem právě na skafandry obou aktérů výstupu umísťují speciální nástavce s malými tryskami pro možnost návratu v případě uvolnění astronauta při práci venku. Po této instalaci se již dvojice přesune do přechodové komory.


Sobota 11. května; 12:30

Žlutý rámeček ukazuje pracovní místo, červený kroužek přechodovou komoru Autor: NASA
Žlutý rámeček ukazuje pracovní místo, červený kroužek přechodovou komoru
Autor: NASA
Dnes cca kolem druhé hodiny v noci našeho času dali manažeři NASA a partnerských kosmických agentur programu ISS "GO" dnešnímu kosmickému výstupu dvojice Cassidy-Marshburn a jejich pouti na samotný konec stanice za unikajícím čpavkem. Výstup má začít kolem 14:15 SELČ (americké výstupy běžně začínají v okamžiku, kdy astronauti ještě před otevřením poklopu přechodové komory přepnou své skafandry na vlastní baterie) a trvat cca 6 a čtvrt až 6,5 hodiny. Cílem dvojice bude pochopitelně místo úniku na příhradovém nosníku P6, na samém konci levé části "hřbetu" stanice.

Povolení k vycházce z nejvyšších míst přišlo po podrobném shrnutí procedur výstupu a připravenosti posádky na stanici. S oblékáním skafandrů a koordinováním výstupu zevnitř stanice pomůže velitel, kanadský astronaut Chris Hadfield.

Pump and Flow Control Subassembly Autor: NASA
Pump and Flow Control Subassembly
Autor: NASA
Úkolem dvojice je podrobná analýza a lokalizace průsaku, než třeba na nějakou dobu ustane. Dle výsledků podrobné prohlídky místa pak možná dojde i na výměnu zařízení Pump and Flow Control Subassembly, což je box s mechanickými systémy, řídícími chlazení této oblasti stanice. Dle pořízených záběrů vychází únik buď přímo z tohoto zařízení či z jeho blízkosti.

Výstup sledujte na TV NASA od 13:00.


Sobota 11. května; 01:20

NASA zveřejnila pěkné video unikajícího čpavku, zachycující navíc rozhovor mezi velitelem ISS Chrisem Hadfieldem, který pozorování úniku 9. května ohlásil Houstonu, a spojařem, kolegou astronautem, Dougem Wheelockem.


Pátek 10. května; 22:20

Záběr z kamery na stanici jasně ukazující kousky zmrzlého čpavku na černém pozadí vesmíru Autor: NASA
Záběr z kamery na stanici jasně ukazující kousky zmrzlého čpavku na černém pozadí vesmíru
Autor: NASA
Netěsnost chladícího potrubí segmentu P6 není ničím novým, NASA ji pozoruje již několik let s intenzitou asi dvou kilogramů ztraceného čpavku za rok. Únik čpavku zesílil vloni v létě, při výstupu počátkem listopadu astronauti přesměrovali tok chlazení do nepoužívaného radiátoru, protože ten užívaný byl podezřelý z netěsnosti a způsobování úniku. Pravda to evidentně tak docela nebyla.

V současné chvíli únik stále pokračuje s mírou asi dvou kilogramů denně, solární panel a příslušná elektronika pro distribuci získané elektřiny z kanálu B2 jsou vypnuty kvůli nemožnosti chlazení (při poklesu obsahu chladícího média se systém stejně automaticky deaktivuje).

Kosmický výstup dvojice Cassidy-Marshburn zítra platí, začít má kolem 14:15 SELČ. Dvojice již společně na nosníku P6, vzdáleném asi 45 metrů od přechodové komory, pracovala v roce 2009, jejich zkušenosti jsou v této situaci obrovskou výhodou a jedním z faktorů, činících zítřejší výstup proveditelným. Kromě podrobné vizuální inspekce místa za účelem pátrání po zdroji úniku provedou rovněž výměnu "místního" čerpadla chladícího systému za náhradní díl, čerpadlo je totiž vedle odstaveného radiátoru druhým hlavním podezřelým z úniku. Výstup má trvat přes 6 hodin.

Na plánech návratu poloviny posádky stanice lodí Sojuz po neděli se nic nemění, Tom Marshburn letí v Sojuzu coby účastník letu v pravém křesle, nepotřebuje tudíž provádět rozsáhlejší přípravy na přistání, Chris Cassidy na stanici zůstává. Odpojení Sojuzu TMA-07M od ISS je v plánu v úterý 14. května v 01:08 SELČ, přistání v Kazachstánu v 04:31.


Únik tekutého čpavku, jenž se používá k přenášení přebytečného tepla, generovaného vnější elektronikou a solárními panely, zodpovědnými za poskytování elektrické energie staničním systémům, byl pozorován a ohlášen posádkou stanice 9. května. Čpavek, kolující chladícím potrubím, přenáší teplo do panelů radiátorů, z nichž je vypouštěno do vesmíru.

Potrubí, zaznamenávající únik, chladí komponenty jednoho z osmi energetických kanálů, které jsou zásobovány obrovskými staničními solárními panely o rozpětí přes 70 metrů, instalovanými na čtyřech místech příhradových nosníků stanice, a distribuují energii systémům komplexu.

Únik probíhá na příhradovém nosníku P6, vypuštěném roku 2000 a obsahujícím nejstarší pár velkých solárních panelů. Drobný únik zde byl zaznamenán již roku 2007, vyřešili jej astronauti v květnu 2011 doplněním čpavku do potrubí při kosmickém výstupu (mise STS-134, výstupu se účastnil i Andrew Feustel, jištěný zevnitř Krtečkem). Únik však později pokračoval a 1. listopadu minulého roku jej opět řešili astronauti při výstupu přesměrováním toku chladícího média a aktivací záložního radiátoru.

V noci na pátek letoví kontroloři v Houstonu provedli rekonfiguraci energetického systému stanice, aby její systémy byly zásobovány rovnoměrně elektřinou i při případné ztrátě kanálu 2B, jehož komponenty včetně solárního panelu trpí únikem chladící kapaliny.

Dnes Houston instruoval Cassidyho a Marshburna k přípravě amerických skafandrů a přechodové komory k výstupu v sobotu 11. května za účelem přesné lokalizace úniku a plánování dalšího řešení situace.

Není také jasné, zda nouzová situace neoddálí návrat části posádky lodí Sojuz, jenž je v plánu v úterý 14. května brzy ráno.

Výstup ještě ale není zdaleka hotovou věcí, rozhodnutí, zda ho provést či ne, má padnout zřejmě až v noci na sobotu našeho času. Stanice ostatně zůstává ve skoro běžném provozu, de facto je nyní ochuzena pouze o osminu přísunu energie, které má za normálních podmínek více než dostatečné množství.

Spaceflightnow.com 10. 5. 2013

"Station Status" na webu NASA
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: ISS


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »