Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Proč zásobovací mise SpaceX skončila havárií rakety Falcon 9?
Vít Straka Vytisknout článek

Proč zásobovací mise SpaceX skončila havárií rakety Falcon 9?

"UFO" se vzdaluje od explodující rakety Falcon 9, pravděpodobně jde o přeživší loď Dragon
Autor: NASA/Spaceflightnow.com

Byla to docela ostře sledovaná mise – další dvě lodě, zásobující stanici ISS, jsou po havárii mimo provoz, takže náklad a zásoby na palubě Dragonu mají o to větší význam. A co teprve návrat vědeckých vzorků ze stanice na konci mise? A podaří se konečně SpaceX hladké přistání odhozeného prvního stupně rakety na bárku v moři? Mnoho otázek a pouze jedna odpověď – vířící mrak trosek, který na nebi vystřídal majestátně se zvedající raketu. Co bylo špatně? A jaké následky bude mít výpadek třetí zásobovací cesty pro astronauty na oběžné dráze? 

Bylo 28. června, slunečné nedělní dopoledne na floridském pobřeží. Na rampě vypouštěcího komplexu číslo 40 na mysu Canaveral odtikávaly poslední minuty do startu rakety Falcon 9 k Mezinárodní kosmické stanici. Ouha! – letová kontrola hlásí problém s lodí Dragon, úspěch mise však neohrožuje a odpočet tak běží dál. Jak si později ukážeme, Dragon za havárii opravdu nemohl.

T – 3 sekundy, na základně startovací rampy zaburácí devět motorů Merlin o celkovém tahu přes 500 tun a 68 metrů vysoký kolos se začal pozvolna zvedat k nebi. Podle komunikačních linek letové kontroly probíhal let hladce a po průletu lehkým oparem, zbytkem ranní rosy, nabízela jasně modrá obloha delikátní podívanou na ohlušující činnost raketových motorů. Od vzletu už uplynulo 139 sekund a blížilo se vypnutí a odhození spodního stupně. Tu se divákům živého přenosu sevřelo srdce – horní partie rakety se ještě za činnosti motorů spodního stupně doslova rozletěly a o několik vteřin zmateného letu později potkal stejný osud i zbytek nosiče Falcon. Kamera se přepnula na prázdnou startovní rampu a z nebe už jen padaly trosky, kreslící na floridské obloze bizarní tvary. Mise skončila.

Videozáznam nešťastného startu Falconu 9
(SpaceVids.tv)

Brána pro lidské posádky

Sousedství startovní rampy po havárii rakety Antares v říjnu 2014 Autor: NASA
Sousedství startovní rampy po havárii rakety Antares v říjnu 2014
Autor: NASA
Startovat se mělo už o dva dny dříve, nicméně soukromá firma, chystající sedmý let ke stanici ISS z celkových 15 v rámci kontraktu s NASA za miliardy dolarů, si vzala více času, aby se ujistila, že raketa i zásobovací plavidlo jsou v pořádku a připraveny splnit misi. Co se od ní očekávalo? Uf, toho není málo...

Musíme si uvědomit, že význam lodi Dragon byl zvýšen dvěma haváriemi v posledních osmi měsících, které dočasně odstavily z provozu další dvě lodě, létající k ISS. Osmadvacátého října se pouhých 15 sekund po startu z ostrova Wallops zřítila po selhání motorů raketa Antares společnosti Orbital ATK, druhého soukromého zásobovače stanice ISS z USA, explodovala poblíž startovací rampy a zničila tím kosmickou loď Cygnus, nabalenou zásobami a nákladem pro provoz stanice.

Opět 28. den v měsíci dubnu přinesl start ruské lodi Progress M-27M z Bajkonuru s třemi tunami nákladu pro astronauty. Loď se však po dosažení oběžné dráhy vinou chyby na spojovacím mechanismu s horním stupněm nosné rakety Sojuz 2-1-a a následného špatného rozpojení obou těles vymkla kontrole, ztratila kontakt se Zemí a o deset dní později neřízeně zanikla (bohudík – vážila skoro 7 tun) nad Pacifikem. Cygnus i Progress jsou nyní mimo hru.

Dragon startoval i s poměrně důležitým nákladem. Když vynecháme základní zásoby typu jídla, pití, oblečení, léků, náhradních dílů, tak například v zadní nehermetizované sekci lodi se při startu nacházel první ze dvou stykovacích adaptérů IDA pro připojování komerčních pilotovaných lodí Crew Dragon a CST-100 z dílen SpaceX a Boeingu, které mají začít vozit americké astronauty na orbitální komplex snad v roce 2017.  
Další důležitou položkou na palubě byly náhradní filtry, které pomáhají v americké části kosmické stanice přeměňovat moč, pot či vzdušnou vlhkost zpět na pitnou vodu. Filtry momentálně v provozu se už pomalu blíží nutnosti výměny (resp. čím dál méně kvalitní recyklovaná voda může později ohrozit zdraví posádky) a prekérní je, že původní náhrada byla zničena na podzim při havárii rakety Antares a příprava další sady na Zemi bude chvíli trvat.

Stykovací adaptér IDA v montážní hale Autor: wikipedia
Stykovací adaptér IDA v montážní hale
Autor: wikipedia
Ztráta zamrzí, nicméně ani jedna z nich není kritická: Boeing má připraven i druhý adaptér IDA, který měl původně startovat na Dragonu v prosinci (což se určitě nyní změní) a pro naprostou jistotu i součástky na výrobu třetího. Co se týče vodních filtrů, tak než odstartuje další sada, posádka může pít vodu rovnou ze zásobovacích lodí nebo předfiltrovanou, připravenou v nádržích stanice pro takovéto případy.

Mezi náklad, který nebyl vyloženě kritický, leč jeho ztráta zamrzí, patřil nový skafandr pro výstupy do otevřeného kosmu, nové laptopy, 3D kamera, a samozřejmě vědecký náklad pro více než 35 výzkumů, které mají (měly) na stanici běžet v příštích měsících. Sem řadíme testovací brýle pro virtuální realitu, cubesaty pro snímkování Země, potřeby pro experimenty, zkoumající vliv beztíže na lidské tělo či na chování ohně a plamenů, celou řadu studentských pokusů a mimo jiné speciální kameru pro studium meteorů, vstupujících do zemské atmosféry (na Dragonu startoval záložní kus, primární byl ztracen při zkáze Antara na podzim).

Důležité je rovněž podotknout, že nikdo zatím nepomýšlí na redukci posádky stanice kvůli ztraceným zásobám, jelikož těch je dle manažerů NASA přímo na palubě ISS tolik, že kdyby sem nezamířila už žádná loď (zamíří, povíme si za chvíli), tak astronauti mají co jíst zhruba do konce října.

Přežil Dragon havárii?

Trosky po explozi rakety Falcon 9 Autor: Spaceflightnow.com/Walter Scriptunas
Trosky po explozi rakety Falcon 9
Autor: Spaceflightnow.com/Walter Scriptunas
Zajímavou otázkou je osud vlastní zásobovací lodě po zničení nosné rakety. Gwynne Shotwell, presidentka SpaceX, na tiskové konferenci zhruba tři hodiny po havárii prohlásila, že Dragon výbuch rakety přežil, vysílal telemetrii a „byl zdravý“ ještě nějakou dobu po explozi nosiče, od kterého se dle televizních záběrů evidentně oddělil vcelku.

Na nějakou záchranu nákladu však pomýšlet asi nemůžeme. Zatím nikdo ani nenaznačil nějaké nouzové přistání. Dragon je sice vybaven padáky coby návratová kapsle, nicméně absolutně není dělaný na nouzové přistání při havárii rakety, narozdíl od připravované verze pro lidské cestovatele. Loď i se dvěma tunami nákladu se roztříštila, když ve vysoké rychlosti dopadla na hladinu Atlantiku.

Logickou otázkou je příčina havárie. Gwynne Shotwell na tiskovce potvrdila zdání ze záběrů katastrofy a sice, že první stupeň (který v tom okamžiku ještě hořel) za nic nemohl, zkázu rakety Falcon zahájil rozpad dosud nezažehnutého horního stupně. Podle Shotwell bylo první oblastí zájmu techniků po havárii prudké zvýšení tlaku v nádrži s kapalným kyslíkem na horním stupni před rozpadem. To by zhruba odpovídalo, nicméně nechme se překvapit, co přinesou příští týdny a měsíce vyšetřování. SpaceX zatím vyhodnocuje a rekonstruuje data a sbírá trosky v okolí kosmodromu. Otázku v názvu článku vám tedy zatím ještě nezodpovíme.

Ironií je, že pár set kilometrů dále čekala v oceánu na pokus o přistání prvního stupně po dvou neúspěších z ledna a dubna nová plošina „Of course I still love you“ (Samozřejmě tě stále miluji). Jak to bývá v tragických příbězích o lásce, svého milého se nikdy nedočkala.

Co bude dál?

Loď Progress je připravována k pátečnímu startu v montážní hale na Bajkonuru Autor: Eněrgija
Loď Progress je připravována k pátečnímu startu v montážní hale na Bajkonuru
Autor: Eněrgija
Jak jsme si už říkali, posádce na ISS nehrozí žádné akutní nebezpečí, pokud samozřejmě nedojde k další havárii. Zásob by měli dost do pokročilého podzimu, nicméně už tento pátek ráno (3. července) se má ke stanici vydat z Bajkonuru nová loď Progress s opět asi třemi tunami nákladu a zásob. Rusové tvrdí, že už našli a opravili problém, který uvedl v dubnu minulý Progress do prudké rotace a zapříčinil ztrátu lodi i s nákladem. Páteční start byl uspíšen ze srpnového termínu, protože Rusové chtějí vynahradit svým lidem na ISS dodávku, o kterou byli v dubnu ochuzeni.

Třiadvacátého července vzlétne z Bajkonuru loď Sojuz s ruským, americkým a japonským astronautem, kteří dlouhodobě doplní pouhé tři kolegy, obývající nyní kosmickou stanici. Start zatím nebyl oficiálně schválen, Američané studují vyšetřovací zprávu ruské komise ohledně ztráty dubnového Progressu a chtějí si být jisti, že stejné nebezpečí nehrozí i jejich člověku ve velmi podobné lodi Sojuz, vynášené velmi podobnou raketou (je zde však určitá šance, že kdyby horní stupeň rakety uvedl do podobné zběsilé rotace loď Sojuz s kosmonauty, tak ti by svoje plavidlo možná byli schopni ukočírovat manuálním řízením, jako se to povedlo Neilu Armstrongovi na Gemini 8 v roce 1966, nicméně zde jen spekulujeme).

Šestnáctého srpna má rozevřít spásná křídla japonský Čáp – dopravní loď Kounotori – a odstartovat k ISS s cca 5 tunami nákladu a zásob. Tento start však bude možná odložen kvůli potřebě NASA přidat na palubu kritický náklad po havárii lodi Dragon.
Ruské lodě se vrátí do hry, stanici navštíví japonský Čáp a v prosinci se má ke stanici ještě vydat zvětšená loď Cygnus společnosti Orbital ATK. Její Antares má začít létat po výměně motorů na prvním stupni za novější jednotky z Ruska až v březnu 2016, nicméně aby stanice nestrádala, správňácká společnost zaplatila jeden start na raketě Atlas 5 u konsorcia ULA. Samotná Orbital hlásá, že bude připravena letět v říjnu, letový řád Atlasu 5 má však volné místo až v prosinci.

A co bude se SpaceX? Rakety Falcon 9 budou teď chvíli mimo hru, to je jisté. Je příliš brzy odhadovat konkrétní časové údaje, Gwynne Shotwell to vidí na řádově několik měsíců. Stanice bez Dragonu vydrží, nicméně je otázkou, zda havárie neotřese slušným místem, které si společnost vybudovala na trhu vynášení komerčních nákladů, v květnu navíc Falcon dostal certifikaci pro lety s armádními družicemi.

Inovátorská firma SpaceX, financovaná z kapitálu energického miliardáře Elona Muska plus federálních dotací z NASA, láká zákazníky nízkými cenami, její rakety jsou levnější o desítky milionů dolarů v porovnání se zavedenou ULA (Lockheed Martin + Boeing), navíc nedělní havárii předcházela série 18 úspěšných startů Falconu 9 od jeho premiéry. Navíc, ruku na srdce: která raketa nikdy nespadla?

Vyprávění uzavřeme slovy ředitele NASA Charlese Boldena: „SpaceX předvedla velké dovednosti při prvních šesti letech ke kosmické stanici a my víme, že tento úspěch dokáže zopakovat.“ Hlava NASA také přislíbila firmě podporu při vyšetřování a opravě příčiny havárie. 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Spaceflightnow.com 29. 6. 2015
[2] Spaceflightnow.com 29. 6. 2015/2
[3] Prohlášení SpaceX + tiskovka po havárii
[4] Vyjádření ředitele NASA ke zkáze mise DragonuO autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: SpaceX, ISS, Falcon 9, Dragon


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »