Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Rusko chystá misi k Phobosu

Rusko chystá misi k Phobosu

Ruský kosmický program neuskuteční žádnou misi k Měsíci nebo planetám před rokem 2009. Může za to nedostatek peněz. Řekl to ve čtvrtek Eric Galimov, planetolog a ředitel Institutu geochemie a analytické chemie V.I.Vernandského při Ruské akademii věd. Bezpilotní mise by měla zamířit k Marsu a přistát na jeho měsíci Phobos. Mise k pozemskému Měsíci je v blízké budoucnosti nepravděpodobná, doplnil své prohlášení.

"Původně jsme pomýšleli na vypuštění návratové mise k Měsíci, už v roce 1997, " řekl Galimov pro AFP v Udaipuru, v severní Indii u příležitosti semináře o zkoumání Měsíce. "Vláda ale rozhodla, že lze vyslat jen jedinou misi. Proto jsme se rozhodli pro Phobos v roce 2005, ale nyní má program zpoždění a rok 2009 se jeví jako pravděpodobné datum. Přímým důvodem je nedostatek finančních prostředků a nepřímým důvodem je obecný nedostatek zájmu o vývoj vědy u nás."

Rusko bylo prvním národem, který vypustil v roce 1959 těleso na oběžnou dráhu okolo Měsíce, ale od roku 1996 nevypustilo žádnou samostatnou planetární misi, ve srovnání s 21 misemi Spojených států a pěti misemi Evropské kosmické agentury.

"Naše země prošla obtížnou dobou politického, sociálního a ekonomického přechodu. Výběr priorit je diskutabilní a věda nebyla první prioritou. Co se týče vědců, máme ještě problém jak je dobře zaplatit. To je také důvodem, proč máme potíže s mladou vědeckou generací. Podpora vlády je směšně nízká, "dodal ještě Galimov.

Galimov také řekl, že Rusko může v blízké budoucnosti nabízet své znalosti z kosmického výzkumu dalším národům jako třeba Indii, která zvažuje vypuštění sondy k Měsíci. K tomu má Rusko zkušenosti a mezinárodní spolupráce by mohla snížit náklady a redukovat čas.

Zdroj: AFP
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »