Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Start desáté posádky ISS již podruhé odložen

Start desáté posádky ISS již podruhé odložen

iss_posadka_10.jpg
Vypuštění ruské kosmické lodi s další, tentokrát už 10 posádkou pro mezinárodní kosmickou stanici bylo během posledních čtrnácti dnů již podruhé odloženo.Start, který byl původně naplánován na 9.října, byl napřed odložen o dva dny, aby mohl být vyměněn "pyrotechnický šroub", který spojuje jednotlivé části návratového modulu Sojuzu. Ten náhodně explodoval ještě ve zkušební hale na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Současný odklad je zaviněn netěsností chemického tanku uvnitř velitelského modulu a údajně zdrží vypuštění nejméně o další tři další dny, tedy na 14. října nebo později.

Zdálo by se, že odklad startu na oběžnou dráhu o pět dnů nic neznamená. Opak je ale pravdou. Geometrie oběžné dráhy ISS je neúprosná. Přistání původně plánované na pozdní odpoledne se oddalováním startu posouvá stále více do noci. Každý den zdržení posouvá čas přistání o 24 minut.

Podobný, i když ne tak kritický efekt nastává také v čase startu. Původní čas startu 9. října byl naplánován na 1:04 ET. Pokud se ale start oddálí již jen na 11. října, čas startu se posouvá na 12:17 ET.

Tma sice neznamená pro vlastní akt přistání žádné nebezpečí, přistání probíhá automaticky, pokud by ale došlo k mimořádné situaci, temnota by značně ztížila případné vyhledávací a záchranné práce. Přistání za světla je tedy velmi žádoucí.

Ruská vesmírná agentura neuvolnila k poslednímu odkladu žádné detaily, bylo pouze konstatováno, že během testů na Bajkonuru byl zjištěn problém. Nicméně média odhalila, že by se mělo jednat o netěsnou tlakovou blánu uvnitř malého tanku na peroxid, který slouží jako okysličovadlo pomocných raket orientujících návratovou kapsli během sestupu atmosférou. Peroxid je ze zásobníku vytlačován přes pružnou blánu plynným dusíkem a pokud by plyn vnikl do kapalného okysličovadla, mohly by jeho bublinky způsobit poruchu, případně i poškození manévrovacích motorků.

Vadný tank bude nahrazený stejnou nádrží z další lodi Sojuz TMA- 6. Šroub již byl vyměněn a probíhají zkoušky, proč došlo k jeho odpálení.

Poslední dvě závady, tak říkajíc "last minute", mohou být jen souhrou nešťastných náhod (nebo působením Murphyho zákonů), což by byl ten lepší případ. Může se totiž jednat také o odraz krize ruského kosmického programu, který díky nedostatku financí na mzdy vytrvale ztrácí ten nejzkušenější personál.

Zdroj: MSNBC
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »