Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Start X-43A odložen

Start X-43A odložen

Třetí rychlostní pokus letounu X-43A byl pro drobné závady na přístrojového vybavení letounu odložen. Další let by měl být vykonán zítra. Za nejvýhodnější okamžik startu se pokládá doba mezi 2 - 4 p.m., PST, tedy okolo půlnoci našeho času 17. listopadu.

Rekordní let by měl proběhnout ve výšce 33.500 metrů, kam tři a půl metrový letoun vystoupá na špičce upravené rakety Pegasus. Ta odstartuje z podvěsu bombardéru B-52 ve výšce okolo 12.200 metrů. Při prvním letu musela být urychlovací raketa Pegasus i s letounem X-43A zničena, protože se odchýlila od stanoveného kursu. Při druhém letu dosáhl X-43A rekordní rychlosti 7.435 km/h a při plánovaném třetím letu by rychlost měla přesáhnout 10.000 km/h.

Až do startu jsou všechny tepelně namáhané hrany letounu důsledně chráněny speciálními kryty. Ochrana tepelně namáhaných částí není totiž řešena výhradně použitím odolného žáruvzdorného materiálu, ale hlavně speciálním nátěrem, který se skládá z mnoha jednotlivých vrstev. Tento nátěr je samostatným výzkumným úkolem v rámci celého projektu. Letoun, který neváží ani 1.300 kg, nemá žádné přistávací zařízení a není jej tedy možné po letu rozebrat a prozkoumat. Proto musí všechny testy proběhnout naprosto bezchybně a to jak během motorového letu, tak během následného plachtění k mořské hladině.

Náporový motor je jednou z možností jak pohánět budoucí dopravní prostředky, které by mohly dosáhnou až na samotný okraj kosmického prostoru nebo vykonávat mezikontinentální balistický let a přitom startovat a přistávat jako klasická letadla.

Podle: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »