Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Start X-43A odložen

Start X-43A odložen

Třetí rychlostní pokus letounu X-43A byl pro drobné závady na přístrojového vybavení letounu odložen. Další let by měl být vykonán zítra. Za nejvýhodnější okamžik startu se pokládá doba mezi 2 - 4 p.m., PST, tedy okolo půlnoci našeho času 17. listopadu.

Rekordní let by měl proběhnout ve výšce 33.500 metrů, kam tři a půl metrový letoun vystoupá na špičce upravené rakety Pegasus. Ta odstartuje z podvěsu bombardéru B-52 ve výšce okolo 12.200 metrů. Při prvním letu musela být urychlovací raketa Pegasus i s letounem X-43A zničena, protože se odchýlila od stanoveného kursu. Při druhém letu dosáhl X-43A rekordní rychlosti 7.435 km/h a při plánovaném třetím letu by rychlost měla přesáhnout 10.000 km/h.

Až do startu jsou všechny tepelně namáhané hrany letounu důsledně chráněny speciálními kryty. Ochrana tepelně namáhaných částí není totiž řešena výhradně použitím odolného žáruvzdorného materiálu, ale hlavně speciálním nátěrem, který se skládá z mnoha jednotlivých vrstev. Tento nátěr je samostatným výzkumným úkolem v rámci celého projektu. Letoun, který neváží ani 1.300 kg, nemá žádné přistávací zařízení a není jej tedy možné po letu rozebrat a prozkoumat. Proto musí všechny testy proběhnout naprosto bezchybně a to jak během motorového letu, tak během následného plachtění k mořské hladině.

Náporový motor je jednou z možností jak pohánět budoucí dopravní prostředky, které by mohly dosáhnou až na samotný okraj kosmického prostoru nebo vykonávat mezikontinentální balistický let a přitom startovat a přistávat jako klasická letadla.

Podle: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »