Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  V neděli večer vzlétla z Virginie premiérová raketa Antares (+ VIDEO)
Vít Straka Vytisknout článek

V neděli večer vzlétla z Virginie premiérová raketa Antares (+ VIDEO)

Start rakety Antares 21. 4. 2013 z kosmodromu Wallops Autor: NASA
Start rakety Antares 21. 4. 2013 z kosmodromu Wallops
Autor: NASA
Veliká premiéra a zároveň zásadní prověrka nové rakety amerického soukromého sektoru, která začne v létě létat nejen ke stanici ISS, byla ve středu 17. dubna překažena vyškubnutým datovým kabelem, v pátek a v sobotu zase špatným počasím. Další nadějná příležitost přišla v neděli 21. dubna nedlouho před půlnocí našeho času a pokusný start nového soukromého nosiče dopadl přímo výborně.

V tomto článku jsme přinášeli průběžné zpravodajství.

Videozáznam startu (copyright: NASA):


23:20
Předběžně se dá říci, že šlo dnes všechno velmi hladce. Orbital Sciences Corp. se v blízké době řádně podívá na data z letu, start demonstrační mise s lodí Cygnus k ISS by mohl přijít na přelomu června a července.

23:15
Vynesená maketa lodi Cygnus nyní vypustí na oběžné dráze nanosatelity, sama na orbitě vydrží po několik týdnů, než zanikne v atmosféře.

23:10
Potvrzena separace nákladu na oběžné dráze a úhybný manévr vrchního stupně rakety. Mise splněna! Z éteru se ozval mohutný aplaus v řídícím středisku.

23:07
Maketu lodi Cygnus a čtyři nanosatelity pohání na oběžnou dráhu ve výšce apogea 255 kilometrů a perigea 240 kilometrů se sklonem 51,6 stupně k rovníku druhý stupeň na tuhé palivo. Vše běží hladce.

Odhození spodního stupně za hranicí atmosféry Autor: TV NASA
Odhození spodního stupně za hranicí atmosféry
Autor: TV NASA
23:04
Tři minuty a 50 sekund po startu byl vypnut první stupeň a oddělil se spolu s krytem nákladu na špici rakety ve výšce 113 kilometrů. Horní stupeň se zažehne 93 vteřin po vypnutí spodního a bude hořet až na požadovaný orbit.

22:57
Právě byl spuštěn automatický program, plnící seznam posledních příprav na start. Pohodlně se usaďme!

Současný pohled na raketu včetně mráčků odpařujícího se tekutého kyslíku z nádrží. Autor: TV NASA
Současný pohled na raketu včetně mráčků odpařujícího se tekutého kyslíku z nádrží.
Autor: TV NASA
22:50
Finální hlasování týmu Antares potvrzuje, že jsou všichni připraveni na poslední fázi předstartovních příprav.

22:30
Přípravy probíhají po technické stránce velmi hladce, počasí pěkně spolupracuje. Před malou chvílí padlo po hlasování v řídícím středisku "GO" pro zahájení chlazení hlavních motorů prvního stupně. Start se chystá sledovat i osádka Mezinárodní vesmírné stanice.

Poslední údaje o větru ve větších výškách neukazují žádné porušení startovních pravidel.

22:15
Všechno vypadá nadále dobře pro dnešní start v 11 hodin večer. Bezpečnostní důstojníci na kosmodromu Wallops před malou chvílí sledovali zbloudilou loď v rizikové oblasti poblíž kosmodromu, byly k ní vyslány helikoptéry, aby se postaraly o odplutí lodě pryč. Letoví kontroloři nahrávají do počítače rakety soubor s letovou trajektorií.

Ve 22:30 začne přenos startu na TV NASA.

21:35
Cca ve 21:30, tedy 90 minut před startem, začalo tankování prvního stupně rakety Antares 800 hektolitry leteckého paliva kerosinu a 18,5 tunami tekutého kyslíku jako okysličovadlem. Tankování má zabrat asi půl hodiny. Motory AJ26 prvního stupně spálí toto množství za 3 minuty a 50 sekund. Druhý stupeň bude poháněn tuhým palivem, které je v jeho útrobách již připraveno z montážní haly.

20:50
Vítr ve vyšších atmosférických vrstvách dává startu zatím zelenou, dnes zřejmě odpadnou starosti s možnou distribucí toxických látek a trosek větrem do obydlených míst v případě exploze rakety po startu. Meteorologové dnes spíše sledují vítr při hladině moře, který se nepříjemně blíží bezpečnostnímu limitu rychlosti 10 m/s.

Předstartovní testy systémů rakety jsou hotovy, nebyly nalezeny žádné technické zádrhely. Pokračuje chlazení potrubí startovací rampy, kterým snad do hodiny začne do nádrží prvního stupně proudit tekutý kyslík o teplotě kolem -180 °C.

Posádky pozemních sledovacích stanic v Severní Karolíně a na Bermudách připravují své radary a komunikační systémy.

18:45
Počasí dnes dává dle nejnovější předpovědi šanci 80 procent "GO" pro start. Menší starosti dělá meteorologům přízemní vítr jen kousek pod bezpečnostním limitem dvaceti uzlů, tedy asi 10 m/s. Větry ve větších výškách vykazují zlepšení situace oproti včerejšku, přesto však bude každou hodinu až do startu vypuštěn balón pro kontrolu situace ve výšce.

Oficiální odpočet ke startu dnes začal v 15:00 našeho času, start je stanoven na 23:00, hned na začátku dvouhodinového okna pro start. Před chvílí týmy techniků evakuovaly startovací rampu 0A a do systémů rakety byla vpuštěna elektřina kvůli jejich aktivaci. Nyní jsou již technici zpět na rampě a provádějí testy všech systémů rakety.

Neděle 21. dubna, 16:00
Co se týče pokusu o start v sobotu 20. dubna, po technické stránce bylo opět všechno na jedničku: oficiální countdown se rozeběhnul v 15:00 SELČ, začaly aktivace, přípravy a prověrky systémů rakety, které probíhaly bez problémů. Přímo na kosmodromu bylo vyhovující počasí, jež se dle předpovědi uklidnilo po nočním přechodu studené fronty. Ta za sebou ale nechala památku ve vyšších vrstvách atmosféry: jihozápadní velmi krutý vítr o rychlostech blížících se 230 km/h.

Antares na startovací rampě na ostrově Wallops Autor: Spaceflightnow.com
Antares na startovací rampě na ostrově Wallops
Autor: Spaceflightnow.com
Startovnímu týmu tento spěchající vzduch začal dělat starosti ani ne přímo proto, že by to byl zásadní problém pro vzlétající Antares, spíše se obával možnosti, že by po havárii a destrukci rakety vítr této síly a směru mohl eventuálně zanést trosky do zalidněných oblastí východního pobřeží USA. Manažeři rozhodli počkat s tankováním prvního stupně tekutým palivem (které se nakonec vůbec neuskutečnilo) a monitorovat vítr pomocí meteorologických balónů. Start byl odložen o hodinu díky dvouhodinovému startovacímu oknu, aby měl vítr čas zmírnit se. Tuto radost však tento živel firmě Orbital neudělal. Meteorologické balóny ukazovaly stálou sílu větru. Díky tomu, že nebylo zahájeno tankování rakety kryogenním palivem, byl technicky možný odklad o 24 hodin, ke kterému firma nakonec přistoupila.

Co se týče dnešního večera, počasí dává šanci 75 procent pro dobro startu, větry ve větších výškách už se údajně také zmírňují, z tohoto hlediska by to dnes vyjít mohlo.

Nabízí se ale otázka, co by bylo dále, kdyby to nevyšlo ani dnes? Odpověď je trošku složitější. Neděle 21. dubna je totiž posledním dnem, kdy má firma Orbital Sciences Corp. certifikované povolení ke zkušebnímu startu rakety Antares od Federal Aviation Administration (Federální letecký úřad).

Certifikát se přitom týká především destrukčního systému Antara, který by nosič zničil z bezpečnostních důvodů v případě vymknutí se kontrole po startu. Frank Culbertson, bývalý astronaut NASA a nyní výkonný viceprezident firmy Orbital, uvedl, že NASA i FAA musí být ujištěny, že destrukční systém pro případy nouze je plně funkční, než proběhne start.

Pokud by certifikace tohoto systému zrušením nedělního startu vypršela, musely by se zřejmě provést rozsáhlé testy systému, které by si mohly vyžádat dokonce i převoz rakety zpět do montážní haly, což by start oddálilo o až dva týdny. O přesném postupu nyní Orbital jedná s FAA.


Sobota 20. dubna, 12:00
Vlastně šlo ve středu 17. dubna všechno jako na drátkách. Až do okamžiku v čase T-16 minut.

Start byl stanoven na počátek původně tříhodinového startovacího okna, jenž připadal na 23:00 SELČ, 17:00 místního času na východním břehu Virginie. Osm hodin před plánovaným vzletem se rozběhl na kosmodromu countdown, z angličtiny přeložme jako „odpočet“, v slangu kosmickém jde o finální sekvenci předstartovních příprav. Technici a letoví kontroloři na kosmodromu začali s aktivacemi a prověrkami systémů rakety, přípravami na tankování prvního stupně atd.

Všechno šlo hladce, systémy rakety byly v perfektním stavu, jedinou vrásku na čele dělalo firmě Orbital Sciences Corp. počasí, slibující tvorbu nízké oblačnosti a šanci pro start asi 50/50. Obavy z počasí se nakonec ukázaly jako neopodstatněné, v čase startu byla nad rampou slunečná obloha a foukal pouze slabý větřík, bylo to ale už jaksi jedno.

Vše šlapalo jako na drátkách, systémy rakety ukázkově spolupracovaly (dokonce i destrukční systém, mající zničit raketu v případě vymknutí se kontrole během startu). I přes nejisté počasí dali manažeři Orbital asi hodinu a půl před časem startu povolení k zahájení tankování prvního stupně (druhý je na tuhé palivo) kerosinem a tekutým kyslíkem. Tento čin zredukoval dle plánu startovací okno na pouhých 10 minut kvůli neustálému odpařování kryogenního tekutého kyslíku a omezenosti zásob pro jeho doplňování na rampě.

Všechno pokračovalo stále dobře, ve 22:30 SELČ se začalo s přípravou motorů ke startu. O 14 minut později se několika letovým kontrolorům trochu rozbušilo srdce: ztratili data z hlavního počítače rakety, instalovaného v jejím vrchním stupni. Před startem zde probíhá obousměrná komunikace mezi řídícím střediskem a počítačem rakety o fázi příprav. Za další čtyři minuty došlo k odvolání startu, tzv. abortu, protože byla zjištěna příčina výpadku dat: z těla rakety se prostě nechtěně vyškubnul ethernetový datový kabel, jeden z klubka datových a elektrických kabelů, natažených mezi věží startovací rampy a raketou, k jejímuž plášti jsou kabely připojeny jako (zjednodušme) do zadní části televize. Za vypojení kabelu, ke kterému mělo dojít až okamžik před startem, mohl údajně nechtěný pohyb hydrauliky, která řídí vychylování věže startovací rampy, přes kterou je kabel veden. Ostatní kabely zůstaly ve svých zdířkách.

Dle regulí byl zvolen odklad startu o minimálně 48 hodin, aby měli technici čas prozkoumat situaci. Start připadl na „ne dříve než“ pátek 19. dubna. Tady zase ale zasáhla velice špatná předpověď počasí, slibující na pátek přechod studené fronty přes oblast kosmodromu, která přinese silné bouře, mnoho oblačnosti a nárazový vítr (letová pravidla pro Antares přitom vyžadují vítr pod 10 m/s, žádné mraky do výšky 2 kilometry a rozhodně žádné atmosférické výboje). Start byl tedy stanoven na sobotu, kdy má být již fronta pryč a šance dobrého počasí dokonce 90 procent (10 % = možnost tvorby nízké oblačnosti a silného přízemního větru). Dle společnosti Orbital si aspoň pracovníci na kosmodromu odpočinou před dvěma možnostmi startovat v oba víkendové dny.

Sobotní start je plánován stejně jako ve středu ve 23:00 SELČ, zájemci mohou sledovat start živě na TV NASA, kde přenos vypukne ve 22:30.

Zdroj: Spaceflightnow.com
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: Orbital Sciences Corporation, Raketa Antares


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »